Контакт

Забава

Фановите на Бурден се простуваат од него во ресторанот каде започнала неговата приказна

Објавено пред

Веста за смртта на готвачот и кулинарски-патеписец, Ентони Бурден, го шокираше светот. Непосредно откако беше објавена смртта на Бурден, неговите фанови почнаа да доаѓаат во ресторанот каде тој станал познат готвач, њујоршкиот, Brasserie Les Halles.

Таму се оставаат пораки и цвеќиња во негов спомен.

Потсетуваме, најпознатиот светски гастро-патник, врвен готвач и долгогодишно заштитно лице на телевизијата „Си-ен-ен“, Ентони Бурден, се самоуби во Франција, каде што снимал нова епизода за неговиот серијл „Parts Unknown“ (Непознати предели). Бурден имаше 61 година.

Ресторанот Les Halles е затворен, но и покрај тоа, фановите пред вратата и прозорците на ресторанот оставаат пораки во спомен на Бурден. Исто така оставаат и негови фотографии, а заедно со нив и пораки за поддршка за лицата кои патат од депресија, како и бројот од телефонската служба за превенција на самоубиства.

„Ти благодарам за сè што му подари на овој свет и за подлабокото разбирање за културата и храната“, се вели во една порака. Во други пораки, луѓето пишувале како Бурден го сменил начинот на кој тие гледале на некои од најмаргинализираните земји во светот.

Наградуваната серија на Бурден, „Parts Unknown“ ја донесе светската кујна пред гледачите ширум целиот свет. Емисијата ја покажуваше неверојатната разновидност на култури и јадења, но исто така и колку луѓето споделуваат заеднички работи.

Забава

Јапонците развиваат батерии што сами се обновуваат

Објавено пред

Батериите би можеле да траат подолго и да даваат повеќе енергија, а притоа да не мора да бидат поголеми и поробусни отколку што се денес.

Научници од Јапонија развиваат нов материјал што би можел да го продолжи животниот век на батериите и да го зголеми нивниот капацитет. Тоа би можело да значи пресвртница не само за индустријата за преносни уреди, како што се паметните телефони и лаптопите, туку и за електричните автомобили, камионите, па дури и бродовите.

Типичната батерија содржи слоеви на метални материјали. Како што поминува низ циклусите на полнење и празнење, така во тие слоеви се појавуваат пукнатини што го намалуваат капацитетот на батериите.

Сепак, научниците од Универзитетот во Токио покажаа дека ако во батеријата се користи кислороден редокс-слоевит оксид, нема да дојде до распаѓање на металот. Напротив, дури и слоевите од металот ќе се обновуваат.

За индустриите што користат батерии тоа би можело да има далекосежни последици. Не само што батериите би можеле да имаат подолг животен век туку нивниот капацитет би се зголемил двојно. Поточно, тоа значи дека батериите би траеле подолго и би давале повеќе енергија, а притоа не би морало да бидат масивни и големи како денес.

Но, сепак, ќе мора да причекаме додека ги добиеме овие батерии во секојдневниот живот, барем додека научниците од Јапонија не најдат начин тоа што го докажале во лабораторија да го применат во производството на батерии.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Рапер ги скрши нозете скокајќи од надвозник на вагон

Објавено пред

Јован Црновиќ, попознат како Џибри Бел, ги скрши двете нозе при скок од надвозник на вагон. Како што се гледа на видеото објавено на инстаграм-профилот на „Black Serbs“, момчето скокна од надвозник на вагон, а од возот паѓа на земја.

Во тој момент, Бел ги крши двете нозе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BLACK SERBS (@blackserbs) on

По ова, на видеото се гледа како црномурниот рапер на чист српски јазик кажува неколку пцости, додекa седи во количка во болница.

Според информациите од српски „Телеграф“, „Black Serbs“ треба да настапат на овогодишниот фестивал „Exit“ на 6 јули, но останува отворено прашањето дали до тогаш Бел ќе закрепне.

Американскиот хип-хоп бенд „Black Serbs“ е составен од петмина Американци, од кој едниот е Дејвид Бркљач, по потекло од Србија.

Прикажи повеќе...

Естрада

Џони Деп ја обвини Амбер Херд за семејно насилство

Објавено пред

Холивудската ѕвезда Џони Деп ги отфрли обвиненијата дека физички ја малтретирал својата поранешна сопруга Амбер Херд, на што додаде дека, всушност, таа била онаа што го вознемирувала него.

Деп ја тужи својата поранешта сопруга за клевета во спор тежок 50 милиони долари, а во новите документи доставени до судот тој тврдел дека Херд прикажала лажни модринки.

„Најсилно ги отфрлам обвиненијата на Херд уште од 2016“, вели Деп.

Адвокатот на Херд, пак, ги негира коментарите против својот клиент.

Џони Деп ја поднесе тужбата за клевета против Амбер Херд кога актерката се опиша себеси како жртва на семејно насилство во едно интервју за „Вашингтон пост“.

Херд побара од судот во Вирџинија да ја отфрли тужбата на Деп.

„Најсилно ги отфрлам обвиненијата на Херд уште од 2016 година кога таа влезе во судницата со намера да побара забрана за приближување, со насликани модринки, кои, според сведоците и безбедносните камери, не постоеле претходната недела. Ќе продолжам да ги негирам овие обвиненија до крајот на мојот живот. Никогаш не сум ја малтретирал Херд ниту, пак, некоја друга жена“.

„Таа беше сторителот, а јас бев жртвата. Додека мешаше лекови со алкохол, таа неколкупати физички ме нападна, дури и пред други лица, а во неколку случаи ми нанесе и сериозни телесни повреди“.

Сепак, адвокатот на Херд вели дека во овој случај постојат многубројни докази дека Џони Деп ја тепал Амбер Херд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија14 часа

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава17 часа

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Македонија17 часа

Претседателот ги потпиша указите за 21 закон

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување 21 закон, кои не беа потпишани од поранешниот претседателел Ѓорге Иванов. Меѓу потпишаните...

Македонија19 часа

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на судските службеници од 2016 година

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на вработените во судската служба од 2016...

Свет19 часа

САД привремено ја укинаа забраната за „Хуавеј“ за 90 дена

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја стави компанијата „Хуавеј“ на црната листа за тргување со американските компании,...

Македонија19 часа

(Видео) Независните од ВМРО-ДПМНЕ не кажуваат дали ќе гласаат за одземање на имунитетот на Груевски

Независната група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не кажува како ќе гласа на седницата за одземање на имунитетот на експремиерот и поранешен...

Регион19 часа

Србија воведе доживотна затворска казна

Српските пратеници ги усвоија измените на Кривичниот законик, со кои се укинува затворската казна од 30 до 40 години и...

Европа22 часа

Се распаѓа австриската влада, сите министри од ФПО поднесоа оставки

Австриската екстремнодесничарка Партија на слободата (ФПО) објави дека сите нејзини министри во коалициската влада формирана во декември 2017 година со...

Спорт24 часа

Почина Ники Лауда

На 71 годишна возраст почина легендата на Формула 1 , Ники Лауда. „Со длабока тага објавуваме дека нашиот сакан Ник,...

Спорт2 дена

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци....

Македонија2 дена

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија2 дена

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија2 дена

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија2 дена

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ2 дена

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија2 дена

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија2 дена

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија2 дена

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Досие