Контакт

Бизарно

(Фото) Крави се прошетаа по плажата во едно од најскапите летувалишта

Објавено пред

Светски познатата плажа на грчкиот остров Миконос, Кало Ливади, неодамна имаше неочекувани гости кои воопшто не се грижеа за премногу скапите лежалки.

Имено, стадо крави се појавиле на една од најпопуларните плажи на Миконос, а освен што влегле во водата за да се разладат, домашните животни и неколкупати се прошетале по должината на плажата.

Најлогично објаснување е дека кравите избегале од селото над плажата и дошле во потрага по вода.

Како што информирале посетителите што во тој момент биле на плажата, животните биле пријателски настроени и не направиле никакви проблеми.

Бизарно

Баба го издрогира целото семејство, за вечера подготви патка со необичен зачин

Објавено пред

Сите седум членови на семејството од чешкиот град Вратимов завршија во болница со вртоглавица, гадење и халуцинации бидејќи бабата подготвувајќи патка за празничната вечера, наместо зачин ставила марихуана во јадењето.

Таа, инаку, користела марихуана за медицински цели.

Четири постари лица на возраст помеѓу 37 и 71 година и две деца на возраст од 3 до 6 години завршиле во болница.

Лекарите најпрво помислиле дека семејството е отруено со јаглерод моноксид, но кога се утврдило дека нема гас во куќата, дознале дека патката што ја подготвила бабата за вечера била зачинета со канабис.

Чешката полиција започна кривична постапка против бабата.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Крокодил изеде научник во Индонезија

Објавено пред

Жена научник во Индонезија била грабната и изедена од крокодил, пишува „Скај њуз“.

Крокодилот ја одвлекол жената идентификувана како Дизи Туво во оградениот простор за рептили кога скокнал на бетонски ѕид висок 2,4 метра. Кога ја зграбил, крокодилот ја јадел жената додека таа сè уште била жива.

Предаторот, долг 5 метри, истражувачите го чувале во лабораторијата CV Yosiki на индонезискиот остров Сулавеси.

Растревожените вработени ја пронашле 44-годишната Туво во устата на крокодилот и со тешкотии успеале да го извлечат преостанатиот дел од нејзиното тело.

Полицијата соопшти дека трага по сопственикот на крокодилот, јапонски бизнисмен, за кого се вели дека основнао е предмет на истрага.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Во Германија обид за шверц на питон во авион, патникот ја ставил змијата во панталоните

Објавено пред

Полицијата на аеродромот „Шоенфелд“ во Берлин била изненадена кога во панталоните на еден од патниците што се подготвувал да влезе во авион, пронашла натрапник кој сакал да го прошверцува со себе во леталото, пишува германски „Шпигел“.

Неделникот појаснува дека вработените во службата за безбедност при рутинска контрола кај 43-годишен патник, поточно во неговите панталони, откриле змија долга 40 сантиметри, која сакал да ја шверцува во Израел, но за неа немал потребени документи.

Подоцна се утврдило дека станува збор за питон, кој патникот сакал да го пренесе скриен во панталоните поради што ја изолирал змијата во платнена торба.

„Шпигел“ пишува дека најнеобичното откритие на германската царина и полиција во 2018 година било откриено од вработените во службата за безбедност за време на божикните празници.

Питонот бил одземен од патникот и испратен во херпетолошки азил во Бранденбург. Поради ваквиот нелегален обид за шверц, патникот бил принуден да плати и глоба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион2 часа

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Плешевица, се сериозно повредени,...

Македонија2 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион2 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести2 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија2 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет3 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет4 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет5 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет5 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет15 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион16 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион16 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија20 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања20 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура22 часа

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија22 часа

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија22 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести23 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие