Контакт

Забава

Хотелот „Белведере“ затворен зашто остана без својот убав поглед

Објавено пред

Швајцарскиот хотел од викторијанската ера, „Белведере“, кој се наоѓа на планинскиот превој, а од кој туристите му се воодушевуваа на најголемиот глечер Роне, е затворен кога глечерот се повлече речиси два километра кон врвот на Алпите.

На местото каде што некогаш се простира моќниот глечер, кој како замрзната река се спушташе кон швајцарските долини, сега може да се види само карпа, камења и поројни потоци.

Повеќе од 500 швајцарски глечери веќе исчезнаа, а владата соопшти дека 90 отсто од преостанатите 1.500 ќе се стопат до крајот на векот ако ништо не се преземе во поглед на намалувањето на емисиите на штетни гасови.

Се очекува дека нивното повлекување значително ќе влијае и на водостојот, кој ќе расте додека мразот се топи, но на долги патеки ќе доведе до големи суши и недостиг од вода за пиење. Научниците стравуваат дека наглото топење би можело да предизвика и поројни потоци, кои може да нанесат поголеми штети на инфраструктурата, а со тоа и на економијата на земјата.

Хотелот „Белведере“ е изграден во 1880 година и бил преплавен со туристи. Во него бил и Џејмс Бонд во филмот „Голдфингер“, а сега е прва жртва на глобалното затоплување.

Забава

Криси Тајген и Џон Леџенд ја продадоа куќата во Беверли Хилс за 16,8 милиони долари

Објавено пред

Криси Тајген и Џон Леџенд продадоа палата од 8.520 квадратни метри со седум спални соби и девет бањи за 16,8 милиони долари, по долготрајните напори да се ослободат од главниот имот.

Криси (35) и Џон (42) минатиот август се иселија од импресивниот дом во Беверли Хилс, според „Њујорк пост“, кој минатата година по само една недела на пазарот се продаде по цена од 24 милиони долари.

Меѓутоа, како што изјави претставник на локална агенција за недвижности за порталот, гореспоменатиот купопродажен договор не се реализирал, а доцнењата во процесот создале погрешен впечаток кај потенцијалните купувачи дека имотот воопшто не е на пазарот.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Мет Дејмон на премиерата на „Стилвотер“ во Њујорк

Објавено пред

Тој го глуми таткото на една американска девојка во затвор во Франција за убиство на пријателка.

Мет Дејмон изгледа младешки кога во понеделникот се појави во „Линколн“ центарот во Њујорк за да присуствува на премиерата на новиот драма- трилер Stillwater.

Sвездата на „Гуд Вил Хантинг“ (50) на себе има темно одело во комбинација со едноставна бела маичка. Таблоидите го оценија неговиот изглед како смарт и лежерен.

“Стилвотер“ е сторија за татко кој патува од Оклахома во Франција за да ѝ помогне на својата ќерка откако е осудена за убиство. Базиран на случајот „Аманда Нокс“, во филмот Дејмон се појавува како Бил Бејкер, работник во нафтената индустрија кој живее во Стилвотер, Оклахома. Неговата отуѓена ќерка (Абигејл Бреслин) студира во Марсеј, каде што е уапсена и обвинета за убиство на нејзината другарка.

Прикажи повеќе...

Забава

Aлекс Родригез против Џеј Ло во битка за суперјахти на Сен Тропе!

Објавено пред

Поранешната бејзбол sвезда се релаксира со русокоса презентерка на спортски вести во брод за крстарење, но не е толку голем како бродот што го изнајмија Бен и Џенифер (Бенифер).

Алекс Родригез и Џенифер Лопез ја прекинаа свршувачката во април оваа година, објаснувајќи во заедничка изјава дека се „подобри како пријатели и сакаат да останат така“.

Но, се чини дека поранешните партнери сега се преокупирани да се надминат еден со друг кога станува збор за нивните луксузни планови за годишен одмор, бидејќи и двајцата во моментот изнајмуваат ривалски суперјахти во Сен Тропе.

Додека неговата поранешна вереница, 52-годишната Џеј Ло, беше фотографирана како се вози со Бен Афлек на мега јахта, Алекс (45) е фотографиран со русокосата ТВ-презентерка за спорт Мелани Колинс (35), na импресивен брод во истиот крајбрежен град на француската ривиера.

Родригез, кој утре полни 46 години, планира да го прослави својот голем ден на јахтата Ocean Paradise која чини 27 милиони евра, со екипаж од 12 членови за 12 гости.

„Пејџ сикс“ цитира аномимен извор дека Мелани како и уште 50 други гости, ќе се забавуваат за роденденот на Алекс.

Сепак, оваа суперјахта е помала од мега-јахтата „Валери“ чија вредност се проценува на 110 милиони евра, а во неа Бен и Џенифер беа видени како пресоздаваат жешки сцени од музичкото видео „Џени од блокот“ од 2002 година. Во неа има 17 кабини и 12 членови екипаж.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа2 часа

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Спорт3 часа

Крај на 20-годишниот пост – Прво олимписко финале за Македонија

Дејан Герогиевски го прекина 20 годишниот пост на Македонија на Олимписките игри. 22-годишникот од Скопје, го обезбеди сребрениот медал во...

Македонија3 часа

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа4 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт4 часа

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија5 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет16 часа

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа16 часа

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа17 часа

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа17 часа

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион19 часа

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија23 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија1 ден

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија1 ден

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија1 ден

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа1 ден

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија1 ден

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет1 ден

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Досие