Контакт

Забава

Хотел на аеродром во Токио нуди симулација за летање во собите

Објавено пред

Хотел на Меѓународниот аеродром Ханеда во Токио има инсталирано симулатор за летање во една од просториите каде гостите можат да резервираат термин за 90-минутни летачки сесии.

Машината го симулира искуството за пилотирање со боинг 737-800, на лет од Ханеда до аеродромот Итами во Осака со помош на инструктор кој е тука да помогне. Користењето на симулаторот чини 30.000 јени (277 долари), додека резервацијата на соба за ноќ е дополнителни 25.300 јени (234 долари). На гостите не им е дозволено сами да го користат симулаторот.

Аки Хагивара, менаџер за односи со јавноста во хотелот, дека чинело околу 10 милиони јени (92.000 долари) за да се опреми собата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Бизарна улога на Кијану Ривс во анимиран филм за сунѓерот Боб

Објавено пред

Кијану Ривс годинава е многу актуелен. Повторно се зборува за Матрикс. Сите ги цитираат неговите мудрости, со коментари дека е цар. Го гледаме како прегрнува девојки. А конечно на црвениот тепих ја претстави и Александра, која му го освои срцето.

Тој доби улога во која се појавува како „мудра морска трева“ во новиот филм за сунѓерот Боб.

Трејлерот за анимираниот филм „Сунѓер во бегство“ предизвика големо внимание, а ликот Кијану Ривс, кој со сјаен ореол ѕирка од жолтеникава грмушка, ги преплави социјалните мрежи.

Во филмот сунѓерот Боб тргнува во потрага по својот љубимец Гари, во што му помага неговиот најдобар пријател Патрик, а во таа авантура среќаваат многу необични ликови. Покрај останатите, Кијану Ривс во улога на мистичен жбун кој се тркала и кој им се претставува како Мудрец.

Улогата на Ривс во филмот фановите ја доживеаја како продолжение на неговата доминација годинава и во шега веќе ја прогласија за најдобра во неговата кариера. А во пакет со најавите за нов Матрикс, секако ќе биде интересно да го гледаме паралелно и во вакво откачено издание. Впрочем, таквата способност да се подбива на сопствена сметка е само еден доказ повеќе колку е кул.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Кучка врзана со денови без храна и вода си ја изела сопствената шепа

Објавено пред

Кучката што сопственикот ја оставил врзана во градината без храна и вода си ја одгризла предната шепа.

Кучката по име Зои била забележана од доставувач во Њујорк кој веднаш ја известил полицијата за нејзината состојба, пренесува „Метро“.

Членовите на Здружението за превенција на суровост спрема животните откриле дека таа е во толку сериозна состојба што веднаш ја однеле на операција. Во желудникот ѝ биле пронајдени парчиња коска за кои се верува дека се остатоци од нејзината шепа.

Troop C: This is Zoe, she was found last week missing her left limb. Veterinarians in Otsego County believe she chewed…

Posted by New York State Police on Вторник, 19 ноември 2019

Таа била врзана со синџир за кол кој бил забиен во земја, а околу неа немало никаква храна. Нејзината карлица беше смрзната и покриена со снег.

Ветеринарниот факултет Корнел ја презел грижата за кучката, а нејзиниот сопственик Карл Причард е обвинет за тортура на животни и треба да се појави на суд на 4 декември.

Планирано е кучката да вдоми откако ќе закрепне.

Прикажи повеќе...

Забава

Шарлиз Терон со кафена федора и црна маица, микс на удобност и стил

Објавено пред

Папараците ја забележаа Шарлиз Терон додека се шета низ Лос Анџелес во несекојдневна комбинација на удобност и стил.

44-годишната актерка на себе имаше кафено шеширче федора во комбинација со црна маица Пати Смит и лабави бели фармерки додека шеташе лефтерно низ градот.

Шарлиз ја комплетираше својата кежуал облека со бели сандали Биркенсток.

Оскаровката во последно време беше преокупирана со повеќе настани од нејзиниот ноемвриски календар, повеќето од нив во Њујорк.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Македонија54 минути

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија2 часа

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија4 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија4 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија4 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет5 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет5 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија5 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија18 часа

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија21 час

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа23 часа

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија1 ден

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија1 ден

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија1 ден

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија1 ден

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија1 ден

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Македонија1 ден

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука1 ден

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Досие