Контакт

Забава

Меган му забранила на Хари да го посети принцот Чарлс

Објавено пред

Откако принцот Чарлс (71) дознал дека е позитивен за коронавирус, тој и неговата сопруга Камила се во самоизолација на имотот Балморал во Шкотска. Чарлс, пишува „Дејли мејл“, има само благи симптоми, и се разболел две недели по средбата со принцот Алберт од Монако, кој исто така е заразен со вирусот ковид-19.

Меган Маркл била особено загрижена поради појавата на зараза во британското кралско семејство – со оглед на тоа дека принцот Хари и таа престојуваат на канадскиот остров Ванкувер некое време, Меган наводно му забранила на сопругот да го посети својот болен татко – се разбира, плашејќи се дека и тој самиот би можел да се зарази.

„Таа во никој случај не сака Хари да патува во Велика Британија … И двајцата се фрустрирани затоа што сакаат да помогнат, но со оглед на околностите – не можат“, изјавила блиска пријателка на Маркл.

Хари не го видел својот татко, принцот Чарлс, од 9 март, но постојано се во контакт. Покрај тоа, се чини дека пандемијата на коронавирусот ги зближила членовите на кралското семејство.

„Хари многу се грижи за своите татко и баба, кралицата Елизабета Втора. Се чувствува беспомошен … Постојано се слуша со неговиот постар брат, принцот Вилијам … Иако е во Канада, тој вети дека ќе му помогне на семејството колку што може“, вели пријателот©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Шегата на Елен Деџенерис дека карантинот е како затвор предизвика жестоки реакции

Објавено пред

Елен Деџенерис, една од најпопуларните американски ТВ личности, се соочи со остри критики во средата, откако нејзината самоизолација во куќа вредна милиони долари ја спореди со затвор.

Деџенерис, чие телевизиско ток-шоу беше во прекин цели три седмици поради препораката за седење дома, се врати во програма во средата но овој пат шоуто го снимаше нејзината сопруга, актерката Порша де Роси, во еден од нивните домови во Калифорнија.

„Едно нешто што научив откако сум во карантин е дека ова е како да сте во затвор“, извика Деџенерис, кој беше снимена на фотелја гледајќи надвор кон огромни тревници и планини во далечина.

„Најмногу затоа што носам иста облека 10 дена и сите тука се геј “, рече таа, смеејќи се на сопствената шега.

И покрај тоа што Елен ги пофали здравствените работници и другите од првите редови кои што се борат со пандемијата на коронавирус, „затворската“ шега не помина добро.

„Имам вистински пријатели и сакани кои во моментот се наоѓаат во затвор. Тие се затворени во грозни услови и се преплашени што ќе им се случи. Вашата шега за карантинот дома воопшто не е смешна и е навредлива“, напиша на Твитер една од активистките за социјална правда (Diana # FreeThemAll4PublicHealth).

Повеќе од 280 затвореници и 400 вработени во затворите во Њујорк се заразени со коронавирус, а најмалку седум лица починале, според официјални податоци на локалната власт. Во Чикаго, околу 230 затвореници во затворите во округот Кук, се покажале како позитивни на вирусот, заедно со 92 вработени, пренесуваат медиумите.

„Елен-Шоу, затворениците се заробени во 24-часовен карантин во ќелии кои веројатно се со големина на еден од вашите тушеви, а други спијат на помалку од еден метар растојание од болни затвореници. И умираат. Вие не доживувате ништо слично на затвор“, Калеб Гросман напиша на Твитер.

Прикажи повеќе...

Забава

Анџелина и Бред постигнаа договор за школувањето на децата, се одлучија за традиционален начин

Објавено пред

Поранешната најпопуларна двојка во Холивуд, актерите Бред Пит (56) и Анџелина Џоли (44) се согласија нивните деца да се школуваат на традиционален начин.

Тригодишната битка помеѓу Бред Пит и Анџелина се помести еден чекор понапред, бидејќи конечно се договорија на кој начин ќе ги образуваат своите деца.

Разводот на холивудските актери трае една година подолго од нивниот брак, а тие конечно направија еден чекор напред во нивниот однос.

Бред пополни документи во Лос Анџелес и го извести судијата дека тој и Енџи конечно се согласиле околу образувањето на своите деца. Двојката се определила за традиционален начин на образование.

Најстариот син, Медокс (18), сега е на колеџ во Јужна Кореја, па оваа одлука ќе се однесува само на неговите помлади браќа и сестри Пакс (16), Захара (15) Шило (13) и близнаците Нокс (11) и Вивиен (11). )

Бред и Анџелина сега имаат две решени прашања по разводот, а тоа се прашањата околу старателството и образованието на децата, но сè уште не го решиле финансискиот дел.

Богатството на Бред се проценува на 300 милиони долари, а на Анџелина околу 100 милиони долари, и судот ги прогласи за официјални самци.

Прикажи повеќе...

Забава

Историска насловна на италијанското издание на „Ванити фер“: Италија сме ние

Објавено пред

Италијанското издание на популарниот магазин „Ванити фер“ има историска насловна страница на која се наоѓа италијанско знаме со пресек во средина, што претставува рана, но и пукнатина.

На дното на насловната е хаштагот – Италија сме ние.

View this post on Instagram

Una ferita. Ma anche uno spiraglio. È l’opera che Francesco Vezzoli ha creato per la nuova copertina di @vanityfairitalia in omaggio a Lucio Fontana (l’opera verrà battuta all’asta e il ricavato devoluto interamente in beneficenza). Ci sarebbe piaciuto disegnare un arcobaleno e scrivere che andrà tutto bene. Ma non sarebbe stato giusto. Così, dopo aver fatto un numero dedicato a Milano e alla Lombardia e uno a chi è impegnato in prima linea nella lotta contro il Covid-19, abbiamo voluto il nuovo @vanityfairitalia ancor più impegnato, serio, un unicum nella sua lunga storia. Abbiamo chiamato all’appello premi Nobel, filosofi, amministratori delegati, presidenti delle filiere italiane più importanti. Ma anche poeti, artisti, stilisti e analisti di scenari futuri. A tutti abbiamo fatto una domanda: cosa succederà dopo questo virus? Che mondo ci aspetta nei mesi a venire? «Non sono particolarmente ottimista sul dopo. L’uomo è un animale strano e non è detto che sia sempre in grado di apprendere le lezioni», sostiene il filosofo Silvano Petrosino a pagina 52. Siamo d’accordo con lui, ma poiché siamo anche inguaribili ottimisti e soprattutto sognatori pragmatici, abbiamo lanciato una sfida a tutte le voci che riportiamo in questo numero. Dalla moda al design, dal turismo alla filiera alimentare, dall’industria automobilistica all’innovazione, dallo spettacolo all’intrattenimento: ognuno prova a dare un’indicazione sul da farsi qui, ora e soprattutto al più presto. Con questo numero, con questa cover desideriamo fare appello a questo Paese, alla sua forza, al suo ingegno, alla sua creatività che non conoscono limiti, dolori e difficoltà e che hanno saputo da sempre trarre il meglio dal peggio che gli è accaduto. E non scambiate questo atteggiamento per leggerezza: stiamo entrando in un’epoca di serietà, un nuovo tempo, come in molti lo chiamano in questo numero, dove i valori di ieri (l’ecologia, il rispetto del lavoro umano, l’inclusione, l’importanza dello Stato) non saranno più soltanto mete da inseguire ma risultati da mettere sul tavolo. Qui e adesso. La storia siamo noi. L’Italia siamo noi. Quest’emergenza ce l’ha fatto capire ancora di più

A post shared by Simone Marchetti (@marchettisimone) on

„Насловната страница е креирана од уметникот Франческо Везоли, делото ќе биде продадено на аукција, а приходот ќе биде дониран воа добротворни цели за борба против коронавирусот. Ова е трета насловна на овој месечник посветена на пандемијата на коронавирус“, рече уредникот Симоне Маркети.

Нобеловците, филозофи, режисери, претседатели на најважните италијански ланци на снабдување, заедно со поети, уметници и дизајнери – сите се обединети во овој број за да нè доближат до светот што нè чека по вирусот. Априлското издание се занимава со економската криза што ќе дојде по здравствената во која сега се наоѓа светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

Намален условот за фирмите што користат субвенција – вработените ќе мора да ги задржат до јули, а не до септември

Фирмите што користат субвенција од Владата нема да смеат да отпуштаат работници до јули, а не до септември како што...

Македонија4 часа

Филипче: Следната недела почнуваат подготовки за олабавување на мерките за движење

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести...

Македонија5 часа

Мајка и бебе од Кочани позитивни на коронавирус примени на Инфективната клиника

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот,...

Македонија5 часа

Притвореник кој вчера починал во скопскиот затвор позитивен на Ковид-19

Притвореник во истражниот затвор во Шуто Оризари вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој...

Македонија5 часа

Откриен случај на болеста њукастел во земјава, АХВ најави засилени мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за воведување заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување на...

Економија6 часа

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија6 часа

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа8 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија10 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет10 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија11 час

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет11 час

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион12 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет12 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа14 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија23 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа1 ден

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа1 ден

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија1 ден

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија1 ден

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Досие