Контакт

Бизарно

Искашлал згрутчена крв во форма на канал од белиот дроб, па починал

Објавено пред

Како што е објавија американските медиуми, минатата недела во САД регистриран е неверојатен медицински случај.

Во болница во Сан Франциско бил примен 36-годишен маж со симптоми на критична срцева слабост, која само се влошувала. Тој бил примен во одделението за интензивна нега, а со оглед на историјата на неговата болест и лекување, која вклучувала и вградување пејсмејкер, му бил пропишан соодветен третман со кој бил поврзан на посебен уред за помош при застој на срцето. Тој примал и лекови против згрутчување на крвта.

Човекот бил задржан на интензивна нега, но во текот на неделата имал екстремни напади на кашлица. Кашлањето било толку тешко и силно што пациентот искашлал засирена крв во совршена форма на бронхијалното дрво од десното белодробно крило, пренесоа американските медиуми.

Медиумите објавија и фотографии од искашланата згрутчена крв со цел да ја пренесат бизарноста на овој неверојатен медицински случај.

По интервенцијта на докторите, престанале нападите на кашлање кај пациентот и мажот почнал самостојно да дише.

Една недела подоцна, тој починал поради компликации поврзани со срцевата слабост.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Пари летаа од блиндирано возило, на патот настана хаос

Објавено пред

За време на најголемиот сообраќаен метеж од блиндирано возило почнале да летаат банкноти, а луѓето почнале да ги собираат, но нивната среќа беше краткотрајна – полицијата побара сите пари да бидат вратени, а за возврат вети дека нема да ги гони оние што ги задржале.

Полицијата на Ист Рутерфорд изјави дека нешто по осум часот наутро ги добиле првите повици за парите што летале од блиндирано возило и несреќите што се случиле кога возачите ги напуштиле своите автомобили ловејќи ги парите.

На видеоснимките објавени на социјалните мрежи се гледа блиндирано возило Бринкс на патот 15 милји од градот Њујорк и луѓето кои трчаат меѓу возилата фаќајќи ги парите.

„Тоа е многу опасно, сите собираат пари таму”, рече една жена во видео објавено на Твитер.

Полицијата на Ист Рутерфорд објави дека дел од парите биле вратени во вечерните часови, но не објавиле колку, како ни колку вкупно пари одлетале.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Во авион пронајдено срце за трансплатација, па морал да се врати назад

Објавено пред

Авион на компанијата „Саутвест“, кој летал на релација Сиетел – Далас, на половина пат морал да се врати назад откако екипажот открил човечко срце за трансплатација, пренесуваат американски медиуми.

Компанијата објавила дека донираниот орган бил пренесен од Калифорнија во Сиетел и истиот требало да заврши во болница, но тоа никогаш не било симнато од авионот. Било најдено кога авионот се наоѓал на половина пат до Далас.

Патниците биле шокирани кога пилотот ги известил дека авионот, откако прелетал 950 од планираните 2 500 километри, мора да се врати на аеродромот од каде што полетале. Летот траел вкупно 3 часа.

Доктор, кој бил меѓу патниците, рекол дека се работи за ужасен случај на огромна неодговорност. Според експертите, срцето сепак  било однесено во болница во рок во кој е потребен за да се искористи.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Бебе борец – го исклучиле од апарати, но продолжило да дише

Објавено пред

Калеб Крук, 15-месечно момче од Велика Британија, одлучи да живее и покрај најлошите предвидувања на лекарите. По раѓањето, во живот го одржувале апаратите бидејќи бил роден со тешко мозочно оштетување поради недостиг на кислород за време на бременоста или породувањето.

Десет дена по породувањето, лекарите ги повикаа родителите Беки и Филон да се простат од своето бебе. Тие им рекоа дека мора да ги исклучат апаратите бидејќи веќе нема надеж. Уредите беа исклучени, но момчето продолжи да дише. Тој го стиснал прстот на мајката и ја погледнал како да сака да ѝ каже дека сè ќе биде добро, да не се грижи.

„Ова ќе биде неговиот прв Божик што ќе го помине дома со нас. И покрај неговите сложени потреби и тешки повреди на мозокот, тој сака да се смее, особено кога ќе го слушне гласот на неговата постара сестра“, кажа Беки (30).

Таа додаде дека бебето е родено дома непланирано бидејќи сè се случило многу брзо. Бил блед, не дишел, а неговото тело било целосно опуштено, како да нема живот во него.

We love the Madita fun mini! It’s a great Support and allows Kaleb to engage with us as a family! Especially his sister…

Gepostet von Becki Crook am Donnerstag, 19. Juli 2018

На Калеб му беше дијагностициран трет степен на хипоксично-исхемична енцефалопатија. Тешко и неповратно оштетување на мозокот како резултат на недостиг на кислород. Иако прогнозите за неговата иднина се неизвесни, семејството ужива во секој момент поминат во друштво на ова весело и среќно дете.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија3 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија4 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија5 часа

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија6 часа

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ10 часа

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион1 ден

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ1 ден

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија1 ден

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија1 ден

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион1 ден

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Македонија1 ден

Почина градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека...

Македонија1 ден

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка  Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е...

Топ1 ден

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми пронајдени кај двајца велешани

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија1 ден

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 ден

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа2 дена

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Досие