Контакт

Забава

Шварценегер се чувствува одлично по операцијата на срцето

Објавено пред

Арнолд Шварценегер беше подложен на операција на срцето изминатиов викенд.

Му вградија нов аортен залисток по што ѕвездата на „Терминатор“ се чувствува одлично.

Акциониот херој објави своја фотографија од болничкиот кревет во клиниката во Кливлент и му се заблагодари на болничкиот персонал.

„Благодарение на тимот на клиниката во Кливленд имам нов аортен залисток заедно со мојот нов белодробен залисток од мојата последна операција. Се чувствувам фантастично и веќе одев на улиците во Кливленд уживајќи во вашите неверојатни статуи. Им благодарам на секој доктор и на секоја медицинска сестра во мојот тим“, тој напиша на „Твитер“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Гал Гадот потпиша осумцифрен договор да глуми во нов шпионски трилер

Објавено пред

Со еден блокбастер серијал за суперхероина во рацете – Wonder Woman и претстојното продолжение Wonder Woman 1984 – „жената чудо“ Гал Гадот сега се сели во шпионска игра.

35-годишната израелска актерка го стави својот потпис за да глуми во новиот шпионски трилер „Срце од камен’, кој се очекува да има неколку продолженија, според порталот „Дедлајн“.

Наведениот осумцифрен договор што го потпиша за филмот ја сместува на врвот на листата најплатени актерки во Холивуд.

Иако не се откриени детали за приказната, некои медиуми шпекулираат дека проектот предвидува жена да биде главна хероина во шпионскиот жанр, во време кога главните ликови во најголемите франшизи како „Џејмс Бонд“ и „Невозможна мисија“ се мажи.

Прикажи повеќе...

Забава

Амброзио зрачи со посебна енергија кога е во родниот Бразил

Објавено пред

Бразилскиот топ модел Алесандра Амброзио се упати на својата омилена дестинација Флорианополис со своето момче, италијанскиот моден креатор Николо Оди, и синот Ноа.

Поранешниот ангел на „Викторијас сирет“ а сега дизајнер на костими за капење изгледа беспрекорно додека ужива на плажа во родниот Бразил со партнерот и со синот.

Атрактивната Бразилка (39) беше забележана во крајбрежниот град Флорианополис, во ѓумбир кафеаво бикини од својот бренд костими за капење „Гал Флорипа“.

На себе има и сребрен ѓердан, темни очила за сонце, сламен шешир и светло сина марама додека е на песокот, покрај Оди, основач на модниот бренд „Алануи“.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Хуман гест на девојка откако свршеникот ја оставил два дена пред свадба

Објавено пред

Сара Каминс мислела дека венчавката ќе биде најубавиот ден во нејзиниот живот. Меѓутоа, нејзиниот свршеник ѝ раскинал два дена пред закажаната свадба.

Таа и свршеникот ја планирале свадбената забава цели две години, гостите веќе биле поканети и сите трошоци биле однапред платени.

Сара ја откажала венчавката и ги известила сите гости.

Како и да е, оваа 25-годишна девојка не сакала да дозволи тагата да ја скрши. Добила одлична идеја. Решила да искористи тоа што ресторанот е платен, па организирала забава за бездомници.

Со помош на планерката за венчавки, веднаш се зафатила со неопходните подготовки. Двете донеле повеќе од 100 бездомници, кои биле воодушевени од гозбата на својот живот. Сите уживале во вкусната храна, и немале доволно зборови за да ја искажат својата благодарност.

Иако скршена од тага, таа направи многу луѓе среќни, па макар и еден ден.

Овој преубав гест се случил пред две години, а и понатаму привлекува внимание на интернет. Веројатно затоа што хуманите гестови се многу ретки.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Македонија2 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија3 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ4 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион4 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ5 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион5 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија6 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија7 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион7 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет7 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа20 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија21 час

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија22 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија23 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија1 ден

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен1 ден

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ1 ден

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Досие