Контакт

Забава

Ѕвездата од „Игра на троновите“ ги покажа лузните од камшикување

Објавено пред

„Овие лузни се вистински. Моето семејство ме камшикуваше во ‘име на уметноста’. Не го гледав ова како форма на насилство. Мислев дека е нормално бидејќи беше во ‘име на уметноста’“, напиша британската актерка Есме Бјанко (36).

Ѕвездата на филмот „Игра на троновите“ изјави дека била подложена на физичко насилство во семејството, кое понекогаш ја заклучувало во собата. Таа потврди дека сè уште има трауми и не може да спие ноќе од малтретирањето што го доживеала пред многу години.

Таа исто така сподели фотографија на „Инстаграм“ на која нејзиниот грб беше полн со рани од камшикување што ѝ ги нанело нејзиното тогашно момче. Да го сподели своето интимно минато, ја поттикнало движењето #I Am Not OK, кое нагласува дека жртвите на насилството имаат последици до крајот на животот.

„Ова е мојот грб. Овие рани се вистински. Иако поминаа многу години по оваа случка, сè уште имам кошмари. Јас сум преживеана жртва на семејно насилство и не, не сум добро“, напиша актерката.

Кога се извлече од насилното семејство, таа почна врска со насилен човек. Есме толку се плашеше од него што дури ни за својот роденден не можеше да биде среќна.

„Ноќта пред прославата бев заклучена во собата и не спиев. Јас преживував со многу мало количество храна и бев физички и психички злоупотребувана. Често не ми дозволуваше да спијам“, се сеќава Есме.

Нејзините обожаватели ѝ даваат поддршка и ѝ упатија многу позитивни коментари дека ја сметаат за силна жена која може да надмине сè.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џејмс Бонд пристигна во Белград

Објавено пред

По Џони Деп, кој престојуваше неколку недели во главниот град на Србија и го снимаше филмот „Минамата“, во Белград дојде и познатиот Даниел Крег.

Сè уште не е позната вистинската причина за доаѓањето на Даниел во главниот град на Србија, а некои од можните причини се барање локација за серијата Purity, за филмот The Creed of Violence, а голема е и веројатноста дека било одлучено да се снима дел од новиот филм за Џејмс Бонд во Србија.

По исцрпните преговори, Даниел се согласи во 2018 година уште еднаш да го игра популарниот таен агент, но ова, дефинитивно, е последен пат.

Според последните информации, „Бонд 25“ ќе биде во режија на Кери Фукунага.

Како што е познато, инспирацијата за тајниот агент 007, Јан Флеминг, ја имал од српскиот агент Душан Попов, кој извесен период живеел во Белград.

Прикажи повеќе...

Естрада

Џастин Бибер ќе паузира од музиката

Објавено пред

Џастин Бибер најави дека ќе направи пауза и ќе се одмора од музиката за да се посвети на решавање на своите ментални проблеми.

Тој призна дека обожавателите оправдано го критикувале бидејќи за време на неговата трета светска турнеја во 2016 и 2017 година бил постојано несреќен, така што за време на настапот не успеал да им ја даде потребната енергија.

„Се обидував да дознам што ме мачи, како и повеќето од вас. Сега одлучив да се фокусирам на решавање на некои длабоки психолошки проблеми што ме мачат за да не се распаднам со цел да го зачувам својот брак и да станам татко каков што сакам да бидам“, напиша Бибер на „Инстаграм“.

View this post on Instagram

So I read a lot of messages saying you want an album .. I’ve toured my whole teenage life, and early 20s, I realized and as you guys probably saw I was unhappy last tour and I don’t deserve that and you don’t deserve that, you pay money to come and have a lively energetic fun light concert and I was unable emotionally to give you that near the end of the tour. I have been looking, seeking, trial and error as most of us do, I am now very focused on repairing some of the deep rooted issues that I have as most of us have, so that I don’t fall apart, so that I can sustain my marriage and be the father I want to be. Music is very important to me but Nothing comes before my family and my health. I will come with a kick ass album ASAP, my swag is undeniable and my drive is indescribable his love is supernatural his grace is that reliable…. the top is where I reside period whether I make music or not the king said so. 👑 but I will come with a vengeance believe that.. (grammar and punctuation will be terrible pretend it’s a text where u just don’t care).

A post shared by Justin Bieber (@justinbieber) on

Тој додаде дека тоа не значи оти се откажува од музиката: „Ќе се вратам со албум со кој ќе растурам“.

Во ноември минатата година пејачот се ожени со американската моделка Хајли Болдвин.

Прикажи повеќе...

Забава

На 22-годишна возраст ѝ открија рак, денес ја негува кожата со нетоксични препарати

Објавено пред

„Кога имав 21 година, ми дијагностицираа лимфом и си дадов задача да го испитам својот животен стил и да се запознаам со начините на кои можам да влијаам на исходот на лекувањето. Така открив дека она што го ставаме на нашето тело е еднакво важно колку и она што го внесуваме во него. Нашата кожа е нашиот најголем орган што апсорбира најмногу“, напиша Рејчел Алкоби во својот напис за Who What Wear.

Таа додаде дека направила свесна одлука да се откаже од производите што претходно ги користела и да се префрли на нетоксична нега на кожата.

View this post on Instagram

In honor of #WorldCancerDay, I’m going to share some specifics of my story that I haven’t done in a while on here. My FAQs contain questions like “how did you get diagnosed” and “what were your symptoms?”👇 ⠀ When I was 20 years old, I moved from Florida to Los Angeles and took a job as a live in nanny. For the first few months out in LA, I was feeling quite fine! Then things started to take a turn- I got sick, with what I thought was a cold. I was stuffy, *exhausted and developed a pretty *horrid cough. In March, I transitioned families and noticed that I still wasn’t getting better. By this point, I became *itchy and had *night sweats. I then went to the doctor and was diagnosed with bronchitis. Thinking that I was getting better because of the Z Pack I was prescribed, the horrid cough and *chest pains returned. After my 21st birthday in April, I started to get more and more sick and had terrrrrible *backpains. By early May, it was time to see the doctor again due to a newly discovered *lump in my clavicle. This urged my doctor to order an ultrasound and labs to determine what was going on in my body and ultimately, after a few more tests including a Core Needle Biopsy, it was determined that I had Hodgkin’s Lymphoma. ⠀ ⠀ I then returned to Florida and met with an Oncologist, who we now know as Hoffie, and it was determined that I was stage 3B and was to receive 12 rounds of ABVD chemo. ⠀ ⠀ For more on my journey and specifics, check out my YouTube channel (Radiant Racheli/link in bio), my video column on @bloodcancer_hu or my previous column on Lymphoma News Today. ⠀ ⠀ I share all this with you, and will always continue to share, because I am a THRIVER and I find it to be MY PURPOSE to raise awareness and aid YOU in advocating for your body and wellness so that we can know the signs, treat them and continue to heal and ULTIMATELY find cures through fundraising and advocacy. #IAmAndIWill #fuckcancer⠀ ⠀ ‘After you are diagnosed, You will be different. You will never have the same sense of self… but you should embrace this. Your old self was probably really great. Your transformed self will be even better. Give into what is happening and trust it.’ (@huffpost)

A post shared by 🌻RACHELI👌 (@radiantracheli) on

„Можам да кажам дека немам рак три години и сакам да верувам дека тоа е поради мојата нетоксична рутина. Сакам со другите да ја споделам листата на потенцијално штетни производи што сум ги отфрлила“, истакна таа.

Кога станува збор за производите што не ги користи, клучни беа состојките во нив.

„Нема исклучоци кога станува збор за парабени, натриум лаурил сулфат, олово, вештачки парфеми и алуминиум. Овие состојки се наоѓаат во многу производи за нега на кожата, како што се вештачки дезодоранси, парфеми и средства за чистење на кожата што ги користев пред дијагнозата. Ризиците што ги носат овие производи може да бидат лесни, како што се акни, или тешки, како што се нарушени нивоа на естроген, што може да доведе до рак. Важно е постојано да ги читате етикетите на производите и свесно да се грижите за вашиот најголем орган“, вели Рејчел.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Пентагон одобри милијарда долари за ѕид на границата со Мексико

Пентагон го одобри трансферот на една милијарда долари за воените инженери кои ќе го градат дел од ѕидот на границата...

Македонија4 часа

(Видео) Центар официјално ќе одбие стотина барања за градење по одлуката на Уставен суд

Во исчекување на објавата на одлуката на Уставен суд за укинување на мораториумот за градење во период од 30 дена,...

Топ6 часа

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата...

Македонија6 часа

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските...

Македонија7 часа

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности...

Македонија7 часа

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи...

Македонија8 часа

(Видео) Најбогатиот Македонец заработил 3,5 милиони евра

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно...

Македонија10 часа

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека...

Топ11 час

Автомобил удри во шестгодишно дете од Кумановско

Вчера, во селото Опае, општина Липково, патничко возило со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф. (24) од село Лопате, Кумановско,...

Топ11 час

Обвинителството гони две лица и инспектор поради сечење трска во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поведе постапка против две лица и инспектор од Министерството за животна средина поради сечење на...

Економија12 часа

Акционерите од „Топлификација“: Поради лажниот стечај, оштетени сме за повеќе од 34 милиони евра

Акционерите од „Топлификација“ испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев, и други институции во државата. Во писмото тие информираат...

Македонија14 часа

Aпелација ќе одлучува за притворот на Сашо Мијалков

Апелациониот суд денеска ќе одлучува за жалбата на адвокатите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор, која му...

Македонија1 ден

Спасовски за инцидентот во Марино: Секој ќе одговара за направеното, нема кој да влијае врз истрагата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го осуди насилството во дискотеката во Марино каде со нож беше избоден полицаец и...

Свет1 ден

Трамп ја призна Голанската Висорамнина како територија на Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша декрет со кој официјално го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, која Израел ја...

Македонија1 ден

Министерството за правда ги чека амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство

Министерството за правда ги очекува амандманите од страна на ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за Јавното обвинителство. Од Министерството се надеваат на...

Топ1 ден

Каменуван воз на влезот во Тетово

Вчера на железничката станица на влезот од Тетово непознато лице го каменувало патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје –...

Македонија1 ден

(Видео) Децата без родители до Царовска: Државата, наместо да ни биде мајка, таа нè брка надвор

До кога децата без родители ќе завршуваат на улица, а ќе се удирате в гради дека има закони и дека...

Топ1 ден

Мицкоски се сретна со пратениците исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија1 ден

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Фадил Зендели од Беса денеска информира дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие...

Македонија1 ден

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Во решението на скопскиот Граѓански суд за привремената мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и...

Досие