Контакт

Забава

Ѕверката од серијата „Сексот и градот“ ќе стане татко во седмата деценија од животот

Објавено пред

Американскиот актер Крис Нот (64) ќе стане татко вторпат. Поточно, легендарната Ѕверка од серијата „Сексот и градот“ на „Инстаграм“ објави фотографија од својата бремена сопруга Тара.

„Орајон ќе добие брат – подобро да се ставам во ред“, напиша Нот на својот профил на „Инстаграм“.

Честитки дојдоа од сите страни, вклучувајќи ги колешките на Крис од „Сексот и градот“, Сара Џесика Паркер (која ја играше Кери Бредшо) и Кристин Дејвис (која ја играше Шарлот Јорк).

„О, Боже! Толку сум среќна заради вас“, напиша Сара.

„Јее!“, напиша Кристин Дејвис.

Крис Нот се ожени со актерката Тара Лин Вилсон во 2012 година. Тие имаа долгогодишна врска пред бракот, а во 2008 година се роди нивниот син Орајон.

Забава

Кијану Ривс го снима „Матрикс 4“, Александра дојде да му прави друштво

Објавено пред

Александра Грант е на пролжен викенд во Сан Франциско, кој почна во четвртокот мината недела кога дојде да го посети својот партнер Кијану Ривс, додека го снима најновото продолжение на блокбастерот „Матрикс“.

Папараците ги забележаа во City By The Bay откако излегоа од хотелот „Омни“ во четвртокот вечерта.

А во неделата вљубените птички – кои првпат се појавија заедно во јавност минатиот ноември држејќи се за рака на традиционалната гала-вечер LACMA Art + Film Gala во Лос Анџелес –  сега повторно беа забележани заедно.

 

Александра носи капут со беж и црн леопард принт и кратки црни чизми.

А нејзината љубов, филмската икона Ривс, на себе има црн капут со војничко зелена постава.

Се чини дека двајцата беа поспани и без насмевка на лицата во доцните часови на прометната улица. На излезот од хотелот имаше група фанови кои чекаа во редица на тротоарот за да ги сликаат.

Ова е нивна втора заедничка фотографија по онаа во ноември на црвениот тепих на свечената гала LACMA Art + Film.

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

„Дивље јагоде“ со новиот албум Jukebox на медиумска промоција во Скопје


Објавено пред

Регионалната промоција на новиот албум на „Дивље јагоде“, Jukebox, нема да го заобиколи Скопје. Имено, основачот на „Јагоде“, Зеле Липовача, во Скопје пристигнува в среда, на 26 февруари, и истиот ден од 13 часот ќе се дружи со новинарите, пријателите и фановите во новоотворениот Avalon Music & Ticket Store.

Можност за добра музика, автограм и фотографирање со еден од најважните автори и гитаристи на музичката сцена од Вардар до Триглав, човекот кој ги напиша: „Криво је море“, „Ледина моја“, „Не желиш крај“, „Аутостоп“, „Мотори “, „Шејла“, „Заувек твој“, „Марија“…
„Сè што сонував како момче и тоа што требаше да биде неисполнета бајка стана реалност. Значи, чуда се можни! По 40 и кусур години, албумот Jukebox не е големо, но тој е секако мало чудо” – вели основачот, автор на песните и гитарист на „Дивље јагоде“, Зела Липовача, по повод новиот албум.

По четири синглови и речиси две години чесна работа, новиот студиски албум на „Дивље јагоде“ со наслов Jukebox, во издание на Croatia Records е конечно тука!

Овој пат Jukebox е симбол на нивните почетоци, минливоста на времето, но и порака дека никогаш нема да ги заборават своите стари хитови и членови. Концептот на овој албум е значително различен од сите претходни, а идејата за ваков проект потекнува од лојалните фанови на бендот. Сходно на тоа, на албумот „Дивље јагоде“ им беа домаќини  поранешните членови: Тони Јанковиќ, Младен Војичиќ Тифа, Санин Кариќ, Жанил Татај Жак, Ненад Бориќ и Един Шеховиќ Шеха, кои заедно со „Дивље јагоде“ слават 40 години постоење на овој неверојатен состав.

Со овој албум, пејачот Тони Јанковиќ станува полноправен член на групата, а тој всушност е дел и од насловната песна Jukebox. Музиката и аранжманот ги потпишува основачот и гитарист на „Дивље јагоде“, Зеле Липовача, а текстот го пишуваше хитмејкерот Ненад Нинчевиќ.

Новиот студиски албум е спој на песни што ги донесоа рок-генерации, од оние што често ги изведуваат на концерти, до оние што батаат многу повеќе внимание. „Улица на лошем гласу“, „Због тебе драга“, „Сама си“, „Заувек твој“, „Сарајево, ти и ја“, „Немам ништа против“ и „Звијезда севера“ пристигнуваат во сосема нови аранжмани и носат звук што вели дека „Дивље јагоде“ и понатаму се во чекор со времето денес. Покрај насловната песна Jukebox, и споменативе римејци, албумот вклучува и сосема нови песни, „Виртуелни свет“, „Знамо да је крај“, „Дуг је пут“, и инструменталната преработка на композицијата на Бетовен – „За Елиза“.

Во песната „Дуг је пут“, на бендот му и се придружи и планетарно популарен рапер Стока.
Со новиот албум, објавен е видеоспот за песната Jukebox, во кој „Јагоде“ евоцираат стари спомени и се присетуваат на повеќе од 40 години успешна кариера. Тие спотот му го посветија на Мустафа Исмаиловски – Муц, клавијатурист во оригиналната постава, но и на публиката која им беше верна во сите овие години.

Главната актерка на видеото, Анѓела Попиќ, е претставник на младата генерација која го избира бројот 40 на Jukebox, а потоа и се придружува Тони Јанковиќ и ја раскажува приказната за 40 години на еден од најголемите бендови во ovoj регион.

Прикажи повеќе...

Забава

Бен Афлек во алкохолот барал утеха за својата болка

Објавено пред

Актерот реши да проговори за меѓусебните односи со неговата поранешна сопруга Џенифер Гарнер.

Во интервју за „Екстра“, 47-годишниот актер, кој во моментов го промовира својот филм за излечен кошаркарски тренер алкохоличар The Way Back („Патот назад“), се присети како им кажал на своите деца дека тој и Џенифер се разведуваат.

Осврнувајќи се на претходно интервју, каде тој посочил дека разделбата е причина за неговиот проблем со пиење, Афлек појаснува „Доаѓа моментот кога на вашите деца мора да им кажете: Ние се разделуваме. И ова го разнишува нивниот свет – беше многу болно.“

Поранешната двојка, која се раздели во 2015 година, ги имаат Вајолет (14), Серафина (11) и Семјуел (7). И покрај разделбата, Афлек и Гарнер останаа блиски пријатели во заедничкото родителство на своите деца.

Афлек ја пофали поранешната сопруга за помошта во текот на целиот процес.

„Џен е одлична мајка, таа многу соработува во заедничкото старателство. Двајцата сме свесни дека најважно за разведени родители е нивните деца да видат дека тие се почитуваат меѓусебно. Можете многу да научите за карактерот на еден човек од начинот на кој ја третира мајката на нивните деца.“

„Ѝ посакувам се најдобро, таа ми пружа многу помош и поддршка,“ додава Афлек.

Покрај тоа што признава дека жали за разводот, кој беше финализиран во 2018 година, актерот во интервју за „Њујорк тајмс“ признава дека неговиот проблем со пиење траел долго. „Пиев релативно нормално долго време, но почнав да пијам сè повеќе кога бракот се распаѓаше. Тоа беше 2015, 2016 година. Секако, моето пиење создаде повеќе брачни проблеми.“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Патник од Дубаи заврши на Инфективна клиника, се прават тестирања за коронавирус

Пред неколку часа на Инфективната клиника во Скопје е примен пациент кој пред неколку дена допатувал од Дубаи, каде што...

Топ2 часа

Пожар во стан во Ново Лисиче, пожарникарите извлекуваат неподвижна жена

Пожарникари од скопската противпожарна бригада извлекуваат луѓе од запален стан во зграда во Ниво Лисиче. Командантот на противпожарната бригада, Владимир...

Актуелно2 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија2 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион3 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт4 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија4 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет4 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет15 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт15 часа

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет16 часа

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија18 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет20 часа

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа21 час

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија22 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет1 ден

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија1 ден

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија1 ден

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија1 ден

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Досие