Контакт

Забава

Јога за очи: Тренд што помага да се фокусирате и да се ослободите од стресот

Објавено пред

Јога за очи е најновиот велнес тренд кој се најде на насловните страници, но всушност е стар колку и самата филозофија на јогата, со своите асани (јога пози), пранајама (вежби за дишење) и медитација.

Како и многу други древни пракси кои се темелат врз практични искуства и интуиција, современите научници дури неодамна почнаа да ги истражуваат придобивките од вежбите за очи, кои опфаќаат подобар фокус на очите и зголемено чувство на смиреност.

Да ја земеме најненамерно популарната навика на превртување на очите што стана позната во 2020 година. Всушност, превртувањето на очите е механизам кој мозокот го изразува во обид да влезе во алтернативна состојба на свест. Со други зборови, нашиот ум користи тркалање на очите за да го сврти вниманието од сегашната реалност.

Ако сè уште не сте подготвени да комбинирате движења на очите со пози на јога, можете да ја започнете оваа многу корисна практика без да станете од креветот или софата, а исто така да ја комбинирате со движења на вратот.

Јогата за очи и врат е особено важна ако поминувате многу време на вашата работна маса или гледате во телефонот, баш како што правите во моментов. Со редовно тренирање на очите, можете да ги активирате мускулите на горниот дел на цервикалниот ‘рбет и да ги елиминирате не само симптомите на напрегање на очите (астенопија) дома, туку и сите болки во главата и вратот што доаѓаат од долгото седење на вашето биро. На крајот на краиштата, вашите очи се буквално поврзани со вратот.

Супкоципиталните мускули се наоѓаат на задниот дел на вратот, веднаш под черепот и содржат огромен број на проприоцептори кои ја проценуваат напнатоста во мускулите, за да го информираат мозокот за положбата на главата и вратот.

Кога долго седите на биро или гледате во екранот, опсегот на движење на окото е ограничен, што ги ограничува информациите што ги добиваат вашите мускули. Како резултат, ограничениот опсег доведува до мускулно оптеретување на вратот и обратно, што на крајот придонесува за слаба рамнотежа.

Едноставни вежби што можете да ги направите од кревет, софа или работно столче:

Гледање нагоре (вртење со очите) – седнете исправено и движете ги очите хоризонтално налево и фокусирајте се на предметите во вашата периферија. Потоа, полека поместете го погледот трипати со кружни движења во насока на стрелките на часовникот. Повторете го истото во насока обратна на стрелките на часовникот, а потоа затворете ги очите за да се опуштите неколку моменти.

Фокусирање – држете ја едната рака директно пред вас со палецот нагоре, фокусирајте се на палецот и полека движете ја кон носот додека не се изгуби фокусот. Вратете ја раката во почетната позиција и повторете ја истата вежба 10 пати.

Гледање блиску и далеку – пронајдете две точки на фокус, една на растојание (по можност некаде надвор од вашиот прозорец ако сте дома) и друга многу поблиску до вас. Фокусирајте се на далечниот објект неколку долги циклуси на дишење, а потоа преместете го погледот кон предметот поблиску до вас.

Трепкање – Отворете ги широко очите, а потоа трепкајте брзо 10 пати. Затворете ги очите и земете пет длабоки вдишувања и пет долго издишување. Повторете ја оваа вежба пет пати.

Палминг – оваа вежба е измислена од тибетски јога-мајстори и вклучува нежно втиснување на рацете над очите. Треба да седите со затворени очи и да се концентрирате на темнината.

Гледање кон врвот на носот – оваа вежба често се користи во комбинација со медитација и пранајама (дишење) и се нарекува „Насикагра Дришти“©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Бритни Спирс позираше со своите синови во природа, обожавателите изненадени колку пораснале

Објавено пред

Американската поп-ѕвезда Бритни Спирс, чиј приватен живот повторно е тема во светот на славните, позираше со нејзините синови на семејна фотографија.

На фотографијата се 15-годишниот Шон Престон, 14-годишниот Џејден Џејмс и насмеаната Бритни, а наводно е снимена во Таузенд Оукс, Калифорнија, каде што живее Бритни. Фотографијата е објавена на инстаграм-профилот посветен на синовите на Бритни.


Синовите ретко се гледаат со 39-годишната пејачка, па фановите се изненадени колку пораснале. Тие се почесто со нивниот татко, поранешниот сопруг на Бритни, Кевин Федерлајн.

По понишувањето на судската одлука за еднакво старателство на мајката и таткото над синовите, во 2019 година беше одлучено Федерлајн да добие 70 отсто старателство, поради што Шон Престон и Џејден Џејмс поминуваат значително помалку време со својата мајка, пишува „Мирор“.

Прикажи повеќе...

Забава

Бијонсе и Хејли Бибер зрачат со сексапил во реклама на „Ајвипарк икс Адидас“

Објавено пред

Бијонсе продолжи да внесува топлина на Инстаграм во уште еден маркетингшки повик за нејзината колекција „Ајви-парк икс Адидас“, и покрај тоа што е речиси распродадена.

Во средата, 39-годишната пејачка сподели нови фотографии со Хејли Бибер, на кои двете ги покажуваа своите феноменални фигури во нова Ајвипарк-фотосесија.

 

Облечени во спортски сет во бебешка сина боја, и спортски градник со геометриски дезен, двете дами зрачат со сексапил на неколку досега необјавени промо форографии.

Прикажи повеќе...

Забава

Брус Спрингстин доби казна од 500 долари дека пиел на плажа каде што алкохолот е забранет

Објавено пред

Брус Спрингстин е казнет со 500 долари откако се изјасни за виновен за конзумирање алкохол во националниот парк во Њу Џерси каде е забрането пиење алкохол.

71-годишниот музичар  призна дека испил неколку текила на плажата „Сенди хук“ во неговата матична држава.

Но, обвинителите ги отфрлија обвиненијата за несовесно возење и возење во алкохолизирана состојба против Спрингстин, кој првично се изјасни за невин по сите три обвиненија.

Рокенрол легендата, кој беше уапсен во ноември, исто така мора да плати 40 долари за судски трошоци.

На онлајн рочиште во средата, тој призна дека пиел на плажа, која се наоѓа јужно од градот Њујорк и е дел од областа за рекреација на Националниот парк во Њу Џерси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија3 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија3 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија4 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа4 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион5 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа16 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија22 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија24 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие