Контакт

Забава

Љубовната приказна на кралицата Елизабета и принцот Филип

Објавено пред

Кралицата Елизабета Втора почина во четвртокот (8 септември) во попладневните часови, во својот замок Балморал во Шкотска, на 96-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Најдолговечниот монарх во британската историја можеше да се пофали со челично здравје целиот свој живот, но, како што пишуваат британските медиуми, тоа почнало бргу да се влошува по смртта на сопругот Филип во април 2021 година. Неколку месеци по неговата смрт, кралицата ја мина ноќта во болница, а причината не ѝ беше откриена на јавноста. Кога потоа почна да се појавува во јавност, беа забележани тешкотии во нејзините движења.

Медиумите се навраќаат на минатото и откриваат како почнала нивната љубовна приказна.

Тоа не било љубов на прв поглед, туку љубов за цел живот. Се запознале како деца, на свадба, а се вљубиле години подоцна кога повторно се сретнале. Во годините поминати заедно тие пребродија многубројни подеми и падови во семејството и во монархијата, а нивниот однос со несебична поддршка еден кон друг секогаш предизвикуваше интерес во јавноста.

Двојката првпат се запознала во 1934 година, а неколку години подоцна, во 1939 година, повторно се сретнале по што нивната врска почнала да се развива, првин преку пријателска размена на писма, а потоа и се вљубиле. Се свршија во јули 1947 година, а се венчаа неколку месеци подоцна во ноември истата година во Вестминстерската опатија во Лондон. Нивната кралска венчавка, на која беа поканети 2.000 гости, беше првата што во живо се емитуваше на радиото Би-би-си.

Кралицата носеше венчаница, што за неа ја дизајнира Норман Хартнел, и дијадема на кралицата Мери.

Во текот на нивниот брак тие добија четири деца – принцот Чарлс, принцезата Ана, принцот Ендру и принцот Едвард – осум внуци и единаесет правнуци.

За нивната 50-годишнина од брак во 1997 година, кралицата, во говорот посветен на својот сопруг, рече: „Тој е некој што не прифаќа лесно комплименти, но тој, едноставно, беше мојата сила сите овие години. Јас и целото негово семејство, оваа и многу други земји, му должиме повеќе отколку што тој некогаш ќе признае“.

Во јуни 2020 година кралското семејство го прослави 99. роденден на принцот Филип, а кралската двојка позира за нови фотографии по тој повод. Во ноември истата година тие ја прославија 73-годишнината од бракот, но само неколку месеци подоцна, на почетокот на 2021 година, принцот Филип беше префрлен во болница поради здравствени проблеми. По едномесечно лекување на инфекцијата и успешната операција, тој е пуштен од болница. Но, во април кралската палата објави дека принцот Филип починал.

Неколку дена по погребот на принцот, кралицата го прослави својот 95. роденден, овој пат без сопругот покрај себе. Нејзиното здравје почна да се нарушува по губењето на саканиот сопруг.

Бракот на кралицата Елизабета и принцот Филип траеше повеќе од 70 години и е најдолг во историјата на британското кралско семејство, а меѓу најуспешните. Во јавност кралицата и принцот отсекогаш беа олицетворение на единство и симбол на долготрајна љубов и почит.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Нетфликс“ планира да ја зголеми претплатата по штрајкот на актерите

Објавено пред

„Нетфликс“ планира да ги зголеми цените на претплатите за своите услуги без реклами, прво во САД и Канада, а потоа и во остатокот од светот, пишува „Волстрит журнал“. Не се знае колку ќе се зголеми цената на претплатата.

dobivaj vesti na viber

Во текот на изминатата година, цената на услугите за стриминг се зголеми во просек за 25 отсто, бидејќи компаниите за забава се обидуваат да ги направат профитабилни. Ова доведе повеќе штедливи корисници да се префрлат на поевтини пакети, кои обично вклучуваат прикажување реклами додека гледаат серии и филмови.

„Нетфликс“ беше единствениот што не ги зголеми цените во текот на изминатата година и наместо тоа се фокусираше на барање на решение со споделувањето лозинки. Последен пат цената на претплатата беше зголемена во јануари 2022 година.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Мишел и Барак Обама слават 31-годишнина од бракот

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел Обама слават нешто посебно.

dobivaj vesti na viber

Во вторникот парот сподели емотивни пораки еден на друг на „Инстаграм“ за да ја одбележи посебната пригода – 31 година од денот на венчавката.

Мишел (59) сподели симпатична фотографија од парот како позира надвор со златно зајдисонце во далечина. „31 година и уште еден цел живот. Сакам да го поминувам животот со тебе покрај мене, Барак Обама“, напиша таа. „Среќна годишнина, душо моја!“

Поранешниот претседател (62) го следеше примерот со своја љубовна порака за Мишел.

„Среќна годишнина, душо моја!“, напиша тој означувајќи ја Мишел Обама. Ти си брилијантна, љубезна, духовита и убава – и среќен сум што можам да те наречам моја“, напиша тој покрај фотографијата на која позираат прегрнати.

Минатата година, за јубилејната 30-годишнина, Обамови споделија повратни фотографии од денот на својата венчавка изразувајќи ја својата љубов еден кон друг.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Викторија Бекам проговори за наводното неверство на Дејвид: Тоа беше кошмар

Објавено пред

Викторија Бекам првпат проговори за болката што ја почувствувала по наводната афера на сопругот Дејвид.

dobivaj vesti na viber

Во претстојниот документарен филм „Бекам“, англискиот фудбалер исто така открива како нивниот брак бил под голем притисок кога се појавија медиумски извештаи дека имал афера додека играл во Шпанија во 2003 година.

Бекамови секогаш ги негираа тврдењата за прељубата додека Дејвид играше за „Реал Мадрид“ пред 20 години, но сега отворено проговорија за битката за спас на нивниот брак.

„Тоа беше најтешкиот период бидејќи се чувствувавме како светот да е против нас. Бевме еден против друг, да бидам целосно искрена. Сè до Мадрид се чинеше дека сме ние против сите други – но бевме заедно, бевме поврзани, се имавме еден со друг. Меѓутоа, кога бевме во Шпанија, не се чувствувавме како да се имаме“, вели Викторија во документарецот во продукција на „Нетфликс“.

„И тоа е тажно. Не можам ни да ви опишам колку беше тешко и како влијаеше на мене. Беше кошмар. Тоа беше апсолутен циркус, а сите сакаат кога циркус доаѓа во градот, нели? Освен ако не сте и вие во него“, додава таа.

На прашањето дали му забележува на својот сопруг, поранешната членка на „Спајс грлс“ одговори: „Тогаш бев најнесреќна“. Викторија ја потиснала траумата за да го поддржи својот сопруг во неговата кариера. „Не се чувствував изгубено затоа што секогаш внимавав на фокусот што му беше потребен“.

Во документарната серија од четири дела не е именувана жената со која Дејвид наводно имал афера, но прикажани се наслови на весниците од тоа време, вклучувајќи го и оној: „Секс со Бекс“.

Кога режисерот Фишер Стивенс прашува како преживеал парот, Дејвид вели: „Се чувствувавме како да не се губиме еден со друг, туку се давиме. На крајот на краиштата, тоа е нашиот приватен живот. Имаше денови кога мислев: Како ќе одам на работа? Како ќе излезам на терен за тренинг и да изгледам како да е сè во ред? Се чувствував физички болно секој ден кога ќе ги отворев очите. Првата мисла ми беше: „Како ќе го сторам тоа, како ќе се справам со неволјата?“

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Маж нападнат во кафуле во Битола: напаѓачот го удрил со тупаници, па посегнал и со стол по него

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за насилство. На 30 септември, во кафе-бар на улицата Генерал Васко...

Македонија2 часа

Ако не ни ги прифатат барањата, продолжуваме со поригорозен штрајк, порачаа судските административци

Штрајкот во Обвинителството ќе продолжи. Од УПОЗ велат дека добро е што е формирана работна група за да се решат...

Македонија2 часа

Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, порача американската амбасадорка Агелер

Политичките лидери треба да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, изјави американската амбасадорка, Анџела Агелер, одговарајќи...

Економија3 часа

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат 30 %...

Европа4 часа

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија6 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование, кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија6 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа6 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет7 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион7 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа8 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија15 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија16 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион18 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија20 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија22 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија1 ден

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија1 ден

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ1 ден

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...