Контакт

Забава

Љубов на прв поглед: Метју Бродерик и Сара Џесика Паркер

Објавено пред

Метју Бродерик се вљубил во Сара Џесика Паркер во моментот кога се запознале.

dobivaj vesti na viber

60-годишниот актер е во брак со Сара од 1997 година и тој признава дека нивната романса била љубов на прв поглед.

Запрашан кога станал свесен дека сака да го помине остатокот од својот живот со неа, Метју одговорил: „Првиот пат кога ја видов. Ја здогледав на улица и помислив „Тоа е тоа“.

За време на гостувањето во емисијата на Енди Кохен, Watch What Happens, Метју откри и на што најмногу се восхитува кај својата сопруга.

„Нејзиниот хумор и на мудроста“, рече тој. Парот има три деца, Џејмс (19) и близнаците Мерион и Табита (12).

Сара и Метју неодамна работеа заедно на Бродвеј во комедијата Plaza Suite на Нил Сајмон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

АББА повторно се обедини за виртуелен концерт во Лондон

Објавено пред

Членовите на легендарниот шведски бенд АББА го направија своето прво јавно појавување по 14 години на премиерата на нивниот концерт Abba Voyage во Лондон во четвртокот.

dobivaj vesti na viber

Агнета, Фрида, Бени и Бјорн повторно се обединија на отворањето на виртуелниот концерт, кој всушност содржи дигитални верзии од нив.

Фрида го гледаше шоуто со широка насмевка на лицето, а Бени стана и ракоплеска на големиот хит Dancing Queen.

Тие на крајот се појавија пред завесата со заглушувачки аплауз од публиката.

„АББА никогаш не нè напушти, во моето срце“, изјави пејачката Агнета Фалтског за Би-би-си на црвениот тепих.

„Не беше толку тешка одлуката повторно да се собереме бидејќи музиката е дел од нас“.

„Сонував за ова со години“, додаде Ани-Фрид Лингстад. „Ја сакаме нашата музика, сакаме да пееме“.

На почетокот на вечерта присуствуваа голем број музички ѕвезди, меѓу кои Кајли Миног, Софи Елис-Бекстор, Џарвис Кокер и Кира Најтли.

Шведскиот крал Карл Шеснаесетти Густаф и неговата сопруга Силвија исто така ѝ се придружија на публиката – што значи дека присуствуваше вистинска кралица на танцувањето (асоцијација на песната Dancing Queen).

Концертот се подготвуваше уште од 2016 година и содржи револуционерна нова технологија, која ја рекреира глетката на АББА во нивниот врв од 70-тите, со хитовите како SOS, Voulez-Vous и Lay All Your Love On me.

За да се направи спектакл, бендот пет недели настапуваше во специјални костими за снимање движења, со 160 камери, кои го скенираа движењата на телата и изразите на лицето.

Познати како „АББА-тари“, ликовите не се 3D-холограми, како што сите инволвирани во продукцијата се трудат да истакнат.

Наместо тоа, ликовите се појавуваат на масивен екран од 65 милиони пиксели, со светла и други ефекти што ја бришат границата помеѓу дигиталните елементи и реалниот свет во арената.

Прикажи повеќе...

Забава

Амбер Херд на суд: Деп води крстоносна војна за јавно да ме понижи

Објавено пред

Амбер Херд во четвртокот го имаше последното сведочење во судската битка за клевета, иницирана од поранешниот сопруг Џони Деп.

dobivaj vesti na viber

Таа на поротниците им кажа дека се соочува со секојдневно вознемирување и смртни закани по обвинувањето на холивудскиот актер за семејно насилство.

Херд го заврши своето сведочење во четвртокот тврдејќи дека била „малтретирана, понижувана дека ѝ се заканувале“ на социјалните мрежи по обвинувањето на поранешниот сопруг за физичка и сексуална злоупотреба.

„Луѓето сакаат да ме убијат и тоа ми го кажуваат секој ден“, рече Херд додавајќи дека ваквото малтретирање било дел од крстоносната војна на Деп за јавно да ја понижи.

Деп (58) ја тужи Херд (36) и бара отштета од 50 милиони долари и тврди дека нејзините наводи оти била жртва на семејно насилство се чиста клевета. Херд поднесе противтужба за 100 милиони долари бидејќи Деп, наводно, ја оцрнил во јавноста нарекувајќи ја лажга.

Прикажи повеќе...

Забава

Излезе видеоиграта „Топ ган: Маверик“, вклучува авиони и звучна подлога

Објавено пред

Фановите на „Топ ган“ сега може да одат да полетаат во небото со авионите од штотуку објавениот филм „Топ ган: Маверик“ со видеоиграта Ace Combat 7: Skies Unknown, преку ДЛЦ-то Top Gun: Maverick Aircraft Set, што беше објавено во четвртокот.

dobivaj vesti na viber

ДЛЦ – содржина што може да се преземе – не ви дава нова приказна, мисии или мапи. Она што ви го дава е можност да летате со четири нови авиони, да добиете 10 нови амблеми, 12 нови повици (сите од Top Gun: Maverick) и два звучни записа, кои Кеики Кобајаши ги аранжира за повеќе играчи (мултиплеер), вклучително и Danger Zone и химната Top Gun.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамки на неговата посета на Украина оствари средба со својот домаќин, Дмитро Кулеба....

Свет2 минути

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини западните земји дека водат „тотална војна“ против Русија и рускиот народ...

Македонија1 час

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија2 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион2 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет2 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија3 часа

Османи во Украина: Тоа што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада...

Македонија4 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет5 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет5 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет17 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија19 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт19 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија22 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија22 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија24 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа1 ден

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...