Контакт

Забава

Ќерката на Бил Гејтс: Родена сум со привилегии, морам да ја искористам таа можност

Објавено пред

Џенифер Гејтс,  дваесет и четиригодишната ќерка на основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, даде интервју за магазинот „Сајдлајнс“ во кое зборуваше за својот живот.

„Родена сум со големи привилегии. Мислам дека суштината е да ги искористам сите тие можности и да научам од нив за да можам да најдам работи што ме интересираат, но и да го направам светот барем малку подобро место”, рече таа во интервјуто.

View this post on Instagram

The July issue of Sidelines Magazine is here, featuring the amazing and talented @jenniferkgates on the cover! You don't want to miss her story about life with horses, growing up with @melindafrenchgates and @thisisbillgates as parents and changing the world for the better! Big thanks to @sasequinephotography for the beautiful photos. Once again this issue is full of so many amazing stories – Don't miss dressage rider @nickwagman’s journey with Don John, and eventer @willfaudreeeventing and his life. Go along for the ride with Amelia Fucito whose life has been changed by the healing power of horses. Get out the Kleenex for her story! Catch up with Busy Byerly and @horsefarmsforever, the @driftersheartsofhope charity and their inspiring Annie's Project, and take a photographic journey with artist @monicastevensoneq! You will also have a chance to meet Cristal and @joeybrumbaugh from Oklahoma, and @sarahinvicta from New Mexico! We are so excited to showcase equestrians from all across the United States. You can also visit with collegiate equestrian @ana_bertozzi_ as she explains the value of the NCEA Junior Hunt Seat Medal, and catch up with @ruespari founder @pearlrue (her belts are widely loved!) and so happy to have @graydressage and Dressage4Kids featured in our Unbridled column. And of course don't miss our eventing, law, sports psychology, hunter-jumper and dressage columns! Big thanks to @boydandsilvamartin, @mbsugie, Armand Leone, @heathercaristowilliams_usa and @williamsdressagellc for their insight into the horse world! Get ready to enjoy our 2020 Summer Gift Guide!! It's time to shop!! Don't forget to subscribe to Sidelines for only $9.95 for a year – and each issue will be delivered to your mailbox! Visit our website (link in bio) to subscribe for $9.95 and read the current issue digitally for free! #newissue #july #magazine #equestrianmagazine #equestrian #olympian #equestrianfashion #horse #horsesofinstagram #showjumping #dressage #eventing #jennifergates #billgates #summer #giftguide #sidelinesmagazine

A post shared by Sidelines Magazine (@sidelines_magazine) on

Таа откри и дека нејзините родители отсекогаш ја поддржувале во се што прави, но и дека во голема мера се посветила на медицината затоа што нејзините родители се занимаваат со хуманитарна работа, пренесува „Фокс бизнис“.

Џенифер Гејтс е најстарата од трите деца, а има и сестра и брат.

Таа студира медицина во Њујорк и сака да стане педијатар или општ лекар, а Бил Гејтс еднаш рече дека неговите деца треба самите да се образуваат и дека  ќе наследат само доволно за да не бидат сиромашни, затоа што многу пари ќе им го уништат животот.

Забава

Парис Хилтон проговори за нејзините планови да основа семејство

Објавено пред

Парис Хилтон е подготвена за венчавка и сака да стане мајка.

Таа откри дека е подложена на ИВФ-процедура со „сродната душа“ Картер Реум за да се осигура дека може да има „момче и девојче близнаци“, откако е во врска со него веќе една година.

39-годишната Парис во вторникот во поткаст на „Тренд репортер“ изјави дека нејзината најдобра пријателка Ким Кардашијан ја запознала со таа идеја.

„Ким ми кажа за тоа. Јас не знаев ништо за ваквата постапка. Среќна сум што ми го кажа тој совет и ме запозна со нејзиниот лекар“, рече Парис.

„Правевме вонтелесно оплодување, ин витро, па можам да изберам близнаци ако сакам“, додаде таа.

Наследничката на синџир луксузни хотели призна дека процесот на извлекување на јајце клетки бил прилично исцрпувачки и дека морала да ја повтори методата неколку пати. „Јас веќе поминав низ постапката за вадење јајце клетки. Беше тешко, но знаев дека вреди. Го сторив тоа неколку пати.“

„Картер е мојот партнер од соништата … Тој е 100 проценти оној вистионскиот. Зборуваме постојано како ќе изгледа свадбата и за имињата на нашите бебиња.“

Прикажи повеќе...

Забава

Шекил О’Нил ја продаде импресивната палата во Флорида за 16.5 милиони долари

Објавено пред

Шекил О’Нил се збогуваше со својата мега-палата во Орландо, Флорида, за неверојатни 16.5 милиони долари.

48-годишната легенда на НБА-лигата успеа да го продаде гигантскиот дом откако ја намали првичната цена за речиси 12 милиони долари.

Според „Меншн глобал“, тој во 2018 година барал 28 милиони долари.

Целиот комплекс од 31. 000 квадратни метри се простира на површина од преку четири акри. Палатата има 12 спални соби и 12 бањи.

Прикажи повеќе...

Забава

Де Армас откри зошто ѝ било тешко да ја глуми Мерилин Монро во биографскиот фим „Русокоса“

Објавено пред

Ана де Армас вели дека за неа било вистинска тортура да го совлада акцентот на Мерилин Монро за претстојниот филм Blonde („Русокоса“).

На Кубанката, која глуми во биографскиот филм за покојната легенда на американскиот екран, ѝ требаа девет месеци да се справи со точниот тон на дијалогот.

На прашањето дали го совладала американскиот акцент на Монро, таа рече: „Пробав! Ми требаа само девет месеци обука и вежбање дијалект и неколку сесии за АДР (преснимување на дијалог по снимање)“.

„Тоа беше големо мачење, толку исцрпувачки. Мојот мозок беше спржен“, рече поранешната девојка на Бен Афлек

Филмската икона и секс-симбол Мерилин Монро, родена како Норма Џин Бејкер, стана една од најуспешните филмски ѕвезди во 1950-тите со филмовите „Нијагара“, „Некои тоа го сакаат тоа жешко“ (1959) и „Мажите повеќе сакаат русокоси“ (1953). Живееше од 1926 до 1962 година и сè уште се смета за една од најпопуларните актерки во историјата на Холивуд.

Таблоидите коментираат дека Монро глумела наивна русокоса само во филмовите, а во реалноста таа била не само убава, туку и интелигентна и полна со дух.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Две котлари на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија45 минути

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија2 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Економија2 часа

Туристичко-угостителската комора бара финансиска помош и протоколи за работа

Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор да има континуитет, како и да се обезбедат протоколи за...

Македонија3 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија4 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа5 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет5 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет5 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија6 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет17 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија21 час

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ21 час

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа22 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет1 ден

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа1 ден

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа1 ден

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија1 ден

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија1 ден

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Досие