Контакт

Забава

Ќерката на Деми Мур не зборувала три години со својата мајка

Објавено пред

Најстарата ќерка на американската актерка Деми Мур (56), Румер (31) откри дека таа и нејзините помлади сестри Талула (25) и Скаут (28), не зборувале со својата мајка три години поради нејзиниот брак со актерот Ештон Качер (41), пишува „Метро“.

Румер рече дека таа дејствувала како посредник меѓу нејзините сестри и нивната мајка. Тоа се случило во време кога Деми и Ештон имале криза во бракот. Тие сакале да имаат дете, сепак, се завршило со спонтан абортус, што ги натера да имаат тешко време. Деми имаше многу тешко време да се опорави.

„Бев лута, особено на Ештон. Имав чувство дека тој зел нешто што е мое. Кога нашата мајка сакаше уште едно дете и тоа не се случи, таа беше фокусирана само на тој факт. Имав чувство дека не сме ѝ доволни. Дури и пријателите ми рекоа дека се загрижени за мајка ми и да ѝ помогнам. Тогаш сфатив дека треба да ги подобрам нашите односи “, рече Румер.

„Тогаш решив, ќе ја прифатам мајка ми каква што е, инаку остатокот од семејството нема да разговара со мене“, призна таа. Иако и самата Деми призна дека била зависна од Ештон.

Деми и Ештон беа во брак шест години, привлекувајќи внимание заради 15-годишната разлика меѓу нив. Тие се венчаа откако Деми се разведе од актерот Брус Вилис (64).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Криза на „Златните глобуси“: Том Круз ги врати статуетките

Објавено пред

Том Круз ги предаде своите три златни глобуси во знак на протест поради недостаток на диверзитет во телото што ги доделува блескавите годишни холивудски награди.

Тој е последната sвезда што се приклучува на растечкиот хор на критики. „Ен-би-си“, која го емитуваше настанот од 1996 година, соопшти дека нема да врши пренос на церемонијата следната година.

Телевизиската мрежа инсистира на значајна реформа од организаторите, Здружението на странски новинари во Холивуд.

Овие награди за филм и телевизија, според профилот, се на второ место по „Оскарите“.

Time’s Up, водечки заговорник за реформи во забавната индустрија, потегот на „Ен-би-си“ го опиша како „решавачки момент за Холивуд“.

Прикажи повеќе...

Забава

Тејлор Свифт прва жена добитник на наградата „Глобална икона“

Објавено пред

Американската поп sвезда Тејлор Свифт стана првата жена добитник на наградата „Глобална икона“ на синоќешното доделувањето на британските музички награди („БРИТ-авордс“).

Таа, исто така, е првиот не-британски добитник на наградата, која Британците ја карактеризираат како нивна највисока чест.

Само три други уметници се именувани како Британски икони – Сер Елтон Џон, Дејвид Боуви и Роби Вилијамс.

Прикажи повеќе...

Забава

БРИТ-награди: Поп ѕвездите се собраа за враќање на музиката во живо

Објавено пред

Околу 4.000 луѓе гледаа како ѕвездите Дуа Липа и Арло Паркс триумфираат и настапуваат на доделувањето на „БРИТ-авордс“ во Лондон во вторникот, на првиот голем музички настан во затворен простор со жива публика по повеќе од една година.

Почестите на британската поп-музика, за кои публиката не мораше да носи маски или да биде физички дистанцирана, се одржаа во арената О2 на реката Темза, во период кога земјата излегува од целосна блокада поради Ковид-19.

Церемонијата, на која Били Ајлиш и Викенд исто така триумфираа, е дел од владината програма со цел да се утврди дали големи настани можат да се одржуваат во затворен простор без социјално дистанцирање.

„Оваа вечер се радуваме на посветла иднина,“ рече водителот Џек Вајтхол. „Имаме публика … имаме поп-sвезди, се вративме.“

Луѓето со купени билети мораа да покажат доказ за негативен резултат од Ковид-тест за да влезат во арената, која има капацитет од околу 20.000 седишта. Тие исто така ќе треба да направат тест потоа и да обезбедат детали за контакт.

 

Дуа Липа, која освои две награди – женски соло изведувач и албум за Future Nostalgia – рече дека им го посветува својот настап на клучните здрвствени работници.

„Се чувствувам многу благодарна што ја споделувам оваа вечер со нив“, изјави таа за Ројтерс.

Американската пејачка Тејлор Свифт стана првата музичарка која е почестена со наградата за животно дело „Глобална икона“ (Global Icon). Дејвид Боуви, Елтон Џон и Роби Вилијамс се добитници на оваа награда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Македонскиот војник заразен со Ковид-19 во Африка, со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјава пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на Ковид-19 и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа40 минути

Германски виролог: Оние кои нема да се вакцинираат, неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирус за една и пол година. Тоа,...

Европа44 минути

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот исток се прелејаа во Германија, каде се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку млади...

Свет2 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет2 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија14 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија17 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија18 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија20 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија20 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија21 час

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет23 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Досие