Контакт

Забава

Ќерката на Здравко Чолиќ со предизвикувачки пози заведува на „Инстаграм“

Објавено пред

Постарата ќерка на познатиот пејач Здравко Чолиќ (68), Уна, која го прослави осумнаесеттиот роденден, на својот инстаграм-профил не крие дека сака шминка, ноќни забави и позирање пред камера.

dobivaj vesti na viber

Таа е чест гостин на луксузни белградски ресторани и странски хотели затоа што сака да патува. До неодамна таа учеше во најскапата приватна гимназија во Белград, а од оваа година оди на факултет.

Првин на училиште ја возел возач, а неодамна го положила возачкиот испит и има свој автомобил.

Таа сака мода, брендирани чевли и торби, како и гардероба. Често објавува фотографии од ноќен живот и патувања надвор од Србија, а има и дечко, Марко, кој живее на релација Германија-Србија.

„Не ми пречи да се фотографираме кога сме семејно на аеродром, но да се местиме за фотографирање, за тоа не сум. Сè доаѓа во животот спонтано“, рече Здравко Чолиќ. Уна се појави и во неговото видео за песната „Есма“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Исповед на првото бебе од епрувета во Австрија: Ние ин витро децата сме 100 отсто сигурни дека сме посакувани деца

Објавено пред

„Најголемото богатство во животот е да имаш дете“ вели денеска 40-годишниот Златан Јовановиќ, првото „бебе од епрувета“ во Австрија. Toj сега е горд на своите родители кои се бореле да го добијат.

dobivaj vesti na viber

Некогаш „табу“ тема, за која не се знаеше или зборуваше многу, денес стана вообичаена процедура, ин витро оплодување, кое им помага на паровите да ја искористат својата шанса за родителство и да добијат потомство.

Но, порано не беше така, а Јовановиќ се присети како и кога дознал дека не е „обично“ бебе.

„Кога бев мал, за секој роденден, мајка ми ме носеше некаде, во парк, се сликав за весник и мислев дека е така со секое дете. Не обрнував внимание на тоа, се чувствував како `нормално` дете“, вели Јовановиќ.

Меѓутоа, како што растел, полека сфатил дека сепак е посебен во нешто.

„Можеби бев шесто или седмо одделение, тоа ми го кажа мојот класен раководител. Тогаш не знаев точно што е тоа, но знаев дека не сум обично бебе. Мајка ми се обиде да ми објасни, но сам дознав повеќе“ – рече тој.

На прашањето каква била реакцијата на неговото опкружување тој вели дека сето тоа му било „кул“, се видел себеси во весник, а за другарите од училиштето накратко станал „мета“ на потсмев, но сето тоа брзо поминало.

Тој денес е особено горд на своите родители Јованка и Драган, но особено на својата мајка.

„Слушнав некои работи, што мораше да издржи мајка ми додека беше бремена со мене, што зборуваа другите жени за неа… Најдов некои касети, слушнав некои снимки, како дава интервјуа, како гледаат други жени. Она низ што помина, секоја чест за неа“ – со гордост истакнува Јовановиќ.

Денес знае дека најголемото богатство на светот е да има свое дете.

„Родителите ќе направат сè за да добијат дете и благодарност до мајка ми што се обиде да ме добие. Горд сум“, вели тој и на шега додава:

„Ние децата кои се родивме со ин витро, можеме да кажеме дека сме 100 отсто сигурни дека сме посакуваните деца, додека другите се само 99 отсто.

Татко му е од околината на Шабац, а мајка му од околината на Трстеник.

Никогаш не наиде на негативна реакција во Србија, поради фактот што му го одбележа животот.

Напротив, бидејќи во поширокото семејство има дури 13 сестри, а само двајца браќа, и дека тој е прво машко дете, семејствата и од татковата и од мајчината страна биле особено среќни поради неговото доаѓање.

„Беше среќно, беше голема радост, бидејќи се роди машко дете. Важно беше што се родив и што бев здрав“, вели Јовановиќ.

Денес, во 21 век, и со искуството низ кое поминал и со сето она што го почувствувал на своја кожа, без двоумење вели – би го советувал секој пар да се подложи на ин витро оплодување доколку има проблеми со зачнувањето.

„Зошто да не? Јас би бил првиот, доколку имам проблем, да одам на ин витро оплодување, па дури и да не ги кријам. Не можете да го направите тоа природно – обидете се на тој начин. За мене најголемото богатство е да го имам мојот Сопствено дете. Сеуште не сум оженет, уште немам деца, но не можам да замислам поголемо богатство од тоа да имам деца“, изјави Јовановиќ.

Вели дека во Србија доаѓа двапати годишно, по две недели или почесто ако му дозволуваат обврските.

Златан е роден на 5 август 1982 година, а пет години подоцна, нормално, неговите родители добиле девојче Јасмина, а Златан сестра.

„Таа е родена на нормален начин, по мене. Иако и ова „вештачко“ е нормално, особено денес во светот, со оглед на тоа колку бебиња се раѓаат преку процесот на ин витро оплодување“, вели Јовановиќ.

Австриските медиуми на секое коло од роденденот на нашиот Златан не потсетуваат дека тој е првото бебе од епрувета во таа земја.

Прикажи повеќе...

Забава

Куќата на Бен Афлек се продава за 30 милиони долари

Објавено пред

Бен Афлек го остава ергенскиот живот зад себе.

dobivaj vesti na viber

Актерот, кој штотуку се ожени со Џенифер Лопез, ја огласи за продажба својата куќа во калифорниската населба Пацифички палисади по цена од 30 милиони долари.

Имотот од 13.500 квадратни метри се наоѓа во близина на луксузниот кантри клуб „Ривиера“ со поглед на околните планини.

Се шпекулира дека Афлек неодамна купил импресивна хациенда во Беверли Хилс со новата сопруга Џенифер Лопез, па веројатно нема да ги изненади фановите кога ќе дознаат дека го ставил на пазарот своето живеалиште.

Афлек (49) го купил тогаш новоизградениот затворен имот во 2018 година за 19 милиони долари по неговиот развод од Џенифер Гарнер, според „Волстрит журнал“.

Куќата има седум спални соби, девет бањи, вежбалница, киносала, спа центар, пространа дневна соба со камин, свечена трпезарија, а има и винарска визба.

Прикажи повеќе...

Забава

Рајан Гигс поранешната девојка ја третирал како робинка

Објавено пред

Девојка на Рајан Гигс, поранешен фудбалер на „Манчестер Јунајтед“, изјави пред судот дека била „роб на секоја негова потреба и барање“.

dobivaj vesti na viber

Кејт Гревил во средата пред поротата во судот во Манчестер рече дека кога Гигс ќе ѝ кажел да направи нешто, таа морала да го стори тоа.

Сведочејќи на третиот ден од судењето за напад, Кејт откри дека тој го контролирал нејзиниот социјален живот и дека крајот на нивната шестгодишна врска „бил прилично немилосрдно ужасен“.

Таа тврди дека Гигс бил постојано агресивен и вршел контрола врз нејзиниот социјален живот.

„Правеше да се чувствувам како да морам да го сторам она што тој ќе рече, инаку имаше последици,“ им кажа на поротниците.

Гигс (48) негира дека ја контролирал или присилувал Гревил (36) да прави било што против нејзина волја во периодот од август 2017 до ноември 2020 година.

Тој исто така негира напад врз неа, кој, наводно,  ѝ предизвикал телесна повреда, како и напад врз нејзината помлада сестра, Ема.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и зачувувањето на единството, изјави шефот на...

Топ2 часа

Приведено лице од скопско, предизвикало пожар на отворен простор

Синоќа во 19.20 часот на подрачјето на Драчево од полициски службеници од Полициска станица Драчево од слобода е лишен Ф.С.(59)...

Економија2 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Ryanair“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетната...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Срамна епизода „Стево и Плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен плоча од времен карактер

Според опозицискиот ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Се е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија3 часа

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа3 часа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два системи“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два системи“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија15 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија16 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа17 часа

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ17 часа

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет18 часа

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија19 часа

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија23 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија24 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа24 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет1 ден

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија1 ден

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет1 ден

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет1 ден

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет1 ден

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...