Контакт

Забава

Џена Деван се сврши

Објавено пред

Џена Деван откри дека се свршила со партнерот Стив Кази.

Познатата актерка и танчарка (39) убавата вест ја објави на „Инстаграм“ во вторникот.

А во објавата бремената ѕвезда го покажа свршеничкиот прстен од Стив Кази, нацрта срце и напиша дека тој го има нејзиното срце.

Таа сподели и снеп со свршеникот.

Покажувајќи го прстенот со дијаманти, Џена, која е бремена со своето второ дете, напиша за љубовта на својот животот.

„Цел живот да сакам и да растам со тебе… го имаш моето срце“, напиша Џена до фотографијата за своите шест милиони следбеници на „Инстаграм“.

И Стив сподели фотографија на својот „Инстагарм“ проследена со романтичен текст: „Кога ќе се разбудиш наутро, ќе ти го бакнам лицето со насмевка што никој досега не ја видел. Кога ќе се разбудиш, ќе ти ги бакнам очите и ќе кажам дека сум ги сакал сите овие години“.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Во НАСА пристигнале 12 000 апликации за идни астронаути

Објавено пред

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12 000 апликации за идната генерација астронаути, за околу десетина слободни места, а резултатите од процесот на селекција ќе бидат објавени до летото 2021 година.

НАСА регрутира нова екипа на астронаути за својата програма „Артемис“, чија цел е да ја однесе и првата жена на Месечината. Првата екипа на Артемис треба да слета на Месечината до 2024 година, а потоа наредната екипа ќе се испраќа секоја година.

„Следната класа на астронаути, генерацијата Артемида, ќе ни овозможи да истражиме нови области на Месечината, а таа ќе нè однесе и до Црвената планета“, вели Џим Бриденштајн, директор на НАСА.

Во 2017 година, од 18.300 кандидати, биле избрани 12 за астронаути, а 11 имаат ја завршиле обуката до крај. Траела до јануари годинава.Апликантите мора да бидат американски државјани и да имаат најмалку магистратура во научни дисциплини, технологија или математика, а ќе бидат примени и лекари и пилоти. Во моментов НАСА има 48 активни астронаути.

Прикажи повеќе...

Забава

Sвезди што несебично се борат да го подобрат животот во светот

Објавено пред

Многу sвезди, како Леонардо ди Каприо, Мет Дејмон и Џорџ Клуни, уживаат во пари и слава, но имаат и добро срце што го користат за да променат многу животи и да бидат пример за другите, пишува Bright Side.

Леонардо ди Каприо не е само актер, туку и голем еколог и филантроп. Во 1998 година тој основа фондација посветена на обезбедување одржлива и среќна иднина за нашата планета. Под негово водство беа формирани 200 проекти, поддржани се 132 организации, а 50 земји добија помош.

Актерот потврди дека постигнал многу работи и дека среќата не е во постигнувањето голем успех, туку некако да се придонесе за целиот свет околу нас. И Леонардо ги оправдува своите зборови со своите постапки.

Мет Дејмон го сакаме поради неговата насмевка, што го рефлектира неговото добро срце. Неговата хуманитарна работа е за пофалба, а Фондацијата H2O го докажува тоа. Тој е исто така амбасадор на непрофитни организации, кои го подобруваат животот на децата во светот. Досега Дејмон им помогна на 16 милиони луѓе.
Тој вели дека хуманитарните проекти го прават среќен.

Aктивист, хуманитарец и убав човек! Неговото име е Џорџ Клуни. Со нето-вредност од 239 милиони американски долари, тој помага во борбата против глобалната сиромаштија. Тој го прави сето ова преку донации и организации што самиот ги иницира. Тој е сè повеќе познат по својата хуманитарна работа и славата ја користи за добри работи.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Бон Џови во емотивна борба против коронавирусот, исповедувањата на луѓето ги претвора во стихови на песна

Објавено пред

Пејачот Џон Бон Џови ги покани луѓето од целиот свет да испратат свои приказни и искуства во борбата против коронавирусот, кои тој потоа ги преточи во песната Do What You Can, јавува „Хедлајнер“.

Бон Џови на „Твитер“ рече дека преку социјалните мрежи примил илјадници пораки и изведби на песни на тема Do what you can. Некои од нив ги избрал и самиот ги пеел цитирајќи ги авторите на тие исповедувања.

Тој особено им се заблагодари на возачите на големите камиони, кои и понатаму крстосуваат низ Америка и, како што вели, го олеснуваат животот на другите.

Пејачот објасни за „Ројтерс“ дека повикот упатен до луѓето да му испраќаат текстови не бил свесна намера во смисла на нешто што мора да го направи, туку дека бил искрен и спонтан во својот повик.

Тој додаде дека многу од стиховите што ги добил претставуваат исповед на оние што се во првите редови на борбата против коронавирусот – медицински сестри, возачи на камиони, доставувачи на продукти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево – 47

Снежната покривка во Битола сотигна до 55 сантиметри, додека во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет24 минути

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк, носејќи медицинска опрема и маски, како помош за САД во борбтата против коронавирусот....

Забава29 минути

Во НАСА пристигнале 12 000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12 000 апликации за идната генерација астронаути, за околу десетина слободни места, а...

Свет2 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија13 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија14 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија16 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија17 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија18 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија19 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија19 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија19 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија19 часа

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет20 часа

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет20 часа

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија21 час

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија21 час

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет22 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа23 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа23 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Досие