Контакт

Забава

Џенифер Лопез и свршеникот изнајмија бунгалов во Сан Висенте

Објавено пред

Џеј Ло беше бомба во сино кога овој вторник излезе на вечера со својот свршеник Алекс Родригез во Лос Анџелес.

Вечно убавата 51-годишна поп-дива очигледно ужива во ноќното рандеву со свршеникот во бунгаловите во Сан Висенте.

За оваа пригода таа облече светкав бледосин комбинезон, кој ја истакнува нејзината тонирана фигура.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Елен Деџенерис го промени изгледот

Објавено пред

Таа се обидува да го поправи својот имиџ откако летово се најде во центарот на скандал за фрустрирачка атмосфера на работното место.

Елен Деџенерис изминатава недела го претстави својот сосема нов изглед.

Водителката на популарното ток-шоу (62) реши да ја смени вообичаената асимтерична пикси фризура.

Таа беше цел на серија обвинувања од поранешни вработени во продукцијата на популарното ТВ-шоу. На „водителката од пеколот“, како што ја нарекоа во медиумите, ѝ се препишуваат неколку обвиненија во скандалот кој откри недоличен однос кон вработените, расизам и сексуално вознемирување.

Прикажи повеќе...

Забава

Eвропски принцези кои еден ден ќе бидат кралици

Објавено пред

Иако веројатно многумина знаат за принцот Џорџ, малиот принц кој е наследник на тронот во Велика Британија, помалку се информирани за неговите европски колеги во Шпанија, Норвешка и пошироко.

18-годишната принцеза Елизабета од Белгија веќе вистински тренира да стане следната кралица. Таа посетува исто воено училиште како и нејзиниот татко, кралот Алберт Втори, и држи говор пред стотици луѓе, вклучително и колеги врсници, на нејзината роденденска забава.

Принцезата Катарина Амалија од Холандија, најстарата од трите ќерки на кралот Вилем-Александер и кралицата Максима. Оваа принцеза е воспитувана во знаење дека речиси сигурно ќе биде кралица еден ден, по абдикацијата од нејзината баба кралицата Беатрикс во 2013 година. Таа се најде на насловните страници во нејзината матична земја неодамна откако беше откриено дека ќе добие државно финансирање од 2021 година.

Принцезата Ингрид Александра од Норвешка, уште една креаторка на историја. 16-годишната принцеза Ингрид ќе стане втора кралица во Норвешка кога ќе се искачи на тронот по нејзиниот татко, принцот престолонаследник Хакон. Првата кралица беше кралицата Маргарет од 15 век, и токму поради овој факт нејзиното крунисување би бил вистински подвиг.

Принцезата Леонор од Шпанија – најстарата ќерка на кралот Фелипе Шести и кралицата Летиција. 14-годишната принцеза Леонор ќе стане првата кралица од 19 век ако се искачи на тронот. Нејзиното крунисување сепак не е загарантирано, бидејќи помалиот брат би можел да стане крал. Течно зборува на шпански и англиски јазик. Таа веќе ги придружуваше своите родители на неколку официјални посети, па дури и одржа говор на нејзиниот 13. роденден, читајќи го првиот член од уставот на Шпанија во Институтот „Сервантес“ во Мадрид.

Принцезата Естел од Шведска. Осумгодишната Естел е всушност втора во редот на шведскиот трон, по нејзината гламурозна мајка, крунисаната принцеза Викторија од Шведска. Таа се најде на насловните страници во јануари по несреќата на скијање, а повторно потоа во февруари со лансирање на нова истоимена фондација посветена на промовирање на уметноста. Естел ќе биде првата принцеза што некогаш се искачила на тронот пред братот.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Клер Болдинг: Животните ме обликуваа повеќе од луѓето

Објавено пред

Само во Велика Британија има околу 12 милиони домаќинства со домашно милениче (тоа е околу 44%). Проширено во глобални размери, бројот на крзнени, четириножни па дури шестоножни суштества кои живеат заедно со луѓето е огромен, пишува Би-би-си.

Без оглед на географија или вид, овие животни се за нивните сопственици многу повеќе од живи предмети кои го делат нивниот живот. Било да се работи за доверба, утешител, покренувач на живот или едноставно извор на безгранична забава, тие се личен херој на нивниот сопственик, без кој животот би бил толку посиромашен.

Клер Болдинг, ТВ-водителка на британскиот јавен сервис Би-би-си, е меѓу оние што ја прифаќаат оваа посебна врска. Таа пораснала опкружена со кучиња, коњи и понија и никогаш во животот не поминала време без животни.

И лично и професионално, како водител на емисии како што се Royal Ascot и Crufts , Болдинг живее и ја дише љубовта кон животните. Таа вели дека во нејзиниот живот „животните ја обликувале повеќе отколку луѓето“.

!Тие ме направија пољубезна, потрпелива и поодговорна. Мислам дека многу луѓе се чувствуваат исто, иако можеби не го кажуваат тоа. Некои луѓе велат дека го сакаат своето домашно милениче повеќе од нивниот партнер, и мислам дека во некои случаи тоа е дефинитивно точно.“

Болдинг напиша книга што содржи 100 кратки фактички приказни преземени низ повеќе столетија и култури. Овие стории го прикажуваат придонесот на животните во човечкиот живот, преку зачудувачки дела и неизмерна лојалност, и за односот на луѓето кон нив.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 час

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија2 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион2 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет3 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија3 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет4 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија5 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет5 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет5 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија5 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион16 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет17 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија18 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија19 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија20 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија21 час

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија24 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија1 ден

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Досие