Контакт

Забава

Џенифер Лоренс го бакнува Тимоти Шаламе во страсна сцена од новиот филм

Објавено пред

Таа неодамна се повреди во експлозија за време на снимањето на сцени за новиот филм Don’t Look Up („Не гледај горе“).

Оскаровката Џенифер Лоренс покажа поинаков распон  на емоции, додека беше затворена во страсна прегратка со актерот Тимоти Шаламе во Бостон во понеделникот.

30-годишната актерка се банкуваше со Шаламе додека снимаше романтична сцена од филмот „Не гледај нагоре“ само неколку дена откако ја погоди скршено стакло на снимањето на филмот на Адам Мекеј.

Таа се наведна и ги завитка рацете околу Тимоти, пред двојката да се бакне пред нивните пријатели.

Извор изјави за „Пејџ сикс“дека Џенифер закрепнува по повредата на окото.

Покрај Џенифер и Тимоти, Don’t Look Up во режија на Адам Мекеј може да се пофали со ѕвездена екипа што ги вклучува Мерил Стрип, Кејт Бланшет, Леонардо ди Каприо, Аријана Гранде и Крис Еванс.

Забава

На кралицата ѝ донеле две нови кученца за да ја утешат во стресно време

Објавено пред

Сопругот на кралицата, војводата од Единбург, со кого е во брак 73 години, е во болница од средината на февруари.

Добро познат факт е дека најдобриот пријател на човекот честопати е утеха во стресни ситуации. Всушност, има кучиња што се користат поради нивната емоционална осетливост помагајќи им на оние на кои им е најпотребна нивната поддршка.

Некои британски медиуми објавија дека нејзиното височество, кралицата Елизабета Втора – долгогодишен љубител на кучиња, неодамна добила две нови кученца велшки корги пемброк (нејзината омилена раса) со цел да ја утешат додека нејзиниот сопруг, војводата од Единбург, е во болница.

Весникот „Сан“ известува дека двата нови члена на кралското домаќинство пристигнале во февруари откако принцот Филип бил примен во болница поради постојната срцева состојба. Додека закрепнува од операцијата во болницата „Св. Бартоломеј“ во Лондон, овие две кученца без сомнение ѝ даваат многу потребно внимание на кралицата.

„Кралицата е воодушевена. Незамисливо е таа да нема ниеден корги. Тоа е како лондонската кула да ги нема гавраните чувари. Тие се таму само неколку недели, но велат дека се преслатки и палатата ја направиле свој дом“, изјавил анониимен извор за весникот. „Внесуваат многу бучава и енергија во палатата додека Филип е во болница“, додава изворот.

Последното куче на кралицата, Вулкан, за жал, почина веднаш по Божик. Тоа беше со нејзиното височество од 2007 година.

Таа долго време чувала корги, а досега имала најмалку 30. Се смета дека зголемената популарност на оваа раса во последните години е нејзина заслуга.

Кралицата со еден од коргите во 1970 година.

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

БТС е најпродаван светски изведувач за 2020 година

Објавено пред

Момците од јужнокорејската поп-сензација, седумчлениот машки бенд БТС, се прогласени за најпродавани изведувачи за 2020 година од страна на IFPI, Меѓународната федерација на фонографската индустрија.

Признанието ја прекрива ѕвездената година за корејскиот бенд-момчиња, кои минатата година издадоа два албума на врвот на топ-листите – Map of Soul: 7 и Be.

Момчињата ја победија Тејлор Свифт, која е на второ место на листата, а минатата година ја освои круната.

Тие се први незападни музичари што победиле во ваква трка и први што песните не ги пеат претежно на англиски јазик.

Наградата се пресметува според глобалната продажба, преземањата и стримовите на уметници или групи, опфаќајќи го целото нивно дело.

Дрејк се најде на третото место, Викенд е четврти и Били Ејлиш на петтото место.

Прикажи повеќе...

Забава

Новиот „Брзи и бесни“ одложен до јуни

Објавено пред

Американското филмско студио „Јуниверзал пикчрс“ соопшти во четвртокот дека го одложува глобалното деби на „Ф-9“, деветтиот дел на филмската сага „Брзи и бесни“, за 25 јуни.

Ова е последна во низата промени во календарот на холивудските студија, кои се обидуваат да проценат кога љубителите на филмот ќе се вратат во киносалите во поголем број.

Овој потег сигнализира дека „Јуниверзал“, единица на Comcast Corp., е уверен во закрепнување налето бидејќи вакцините против коронавирусот стануваат пошироко достапни во САД и Канада, кои заедно го сочинуваат најголемиот светски филмски пазар.

Киносалите во Њујорк, втора по големина регија на кинопосетители во САД, треба да почнат со повторно отворање в петок.

Деветтиот дел од сагата „Брзи и бесни“, со наслов „Ф-9“, е во режија на Џастин Лин и во него глумат Вин Дизел, Шарлиз Терон, Џон Сена и речиси цела актерска екипа од претходно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Бугарија дозволи итна екстрадиција на Игор Спасов во Македонија

Бугарските органи позитивно одговорија на барањето за екстрадиција на поранешниот специјалец Игор Спасов, кој е осуден за убиството на Мартин...

Македонија2 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија3 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Македонија4 часа

Засилени инспекции во Маврово: голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖЗС) врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот...

Топ4 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ4 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион5 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа5 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет6 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија6 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион6 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет6 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа7 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет7 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет19 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија19 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет21 час

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет23 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија1 ден

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Досие