Контакт

Забава

Џесика Набонго е првата црнкинка која ги посети сите земји на светот

Објавено пред

Џесика Набонго, вработена во ООН, стана блогер за патувања и е првата црнкинка која ги посети сите земји на светот. Таа посети 193 земји признати од ООН и две земји што не се во ООН. Тоа е вкупно 195 земји, а на 6 октомври стигна до последната земја на нејзината листа – Сејшели.

Родена е во Детроит, а нејзините родители се од Уганда, па има два пасоши. Џесика се надева дека нејзиниот потфат ќе ги охрабри сите обоени луѓе да го сторат истото.

Иако сметала дека го остварила „американскиот сон“ кога по завршениот колеџ добила фантастична работа во фармацевтска компанија и го купила своето место во „Мотор Сити“, работата сепак не ја задоволувала.

View this post on Instagram

Welcome to the Seychelles 🇸🇨 !! Country 195 of 195! 😝😆😏🥺😩😳🤯🤗😎⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ So much to say but for now I will just say thank you to this entire community for all of your support. This was our journey and thanks to all of you who came along for the ride!! ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Thanks to the 54 people that are here celebrating with me in the Seychelles with the gorgeous backdrop of the @thehresortseychelles with the planning expertise of @vividvibeseventplanning! Last night was unreal and I’m so so grateful. My heart is full!!! ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ 👗 : Sho via @neimanmarcus 👠 : Yeezy Season 8 via @mytheresa.com Earrings: @84gem 📷 : @christa.shoots #catchmein195 #catchmeinseychelles #catchmeintheseychelles

A post shared by Jessica (🚫Jess) Nabongo 🇺🇬🇺🇸 (@thecatchmeifyoucan) on

Таа одлучила да го изнајми својот стан и да појде на патување. Предавала англиски јазик прво во Јапонија, а потоа и во Лондон. Како вработена во ООН, таа ги посетила Бенин и Италија, но ниту тоа не ѝ било доволно.

Познато е дека 150 луѓе до сега ја посетиле секоја земја, повеќето од нив белци со европски пасоши.

Во прилог на нејзината навика за патување, таа формирала фирма „JetBlack“, туристичка агенција која организира мали групни тури низ Африка.

Како инфлуенсерка соработува со хотели и ресторани, од кои некои нудат бесплатно сместување во замена за нивно промовирање. Таа, исто така прифаќа донации на страницата „GoFundMe“.

„Патувањето низ светот како жена може да биде многу тешко. Имав толку многу различни искуства. Како црнкинка, честопати се истакнував. Ме обвинија дека сум проститутка. Ме нападнаа на улица“, рече Џесика.

И покрај тоа што се нарекува Африканка, тоа не ѝ помогнало да ги помине сите проблеми кога патувала во Африка. Неколку пати, таа била принудена да плати мито за да ги премине границите.

View this post on Instagram

TRAVELING SOLO AS A WOMAN⁣ ⁣ When I arrived to check in for my flight to Pakistan, there were only men in line and I felt slightly uncomfortable, it had nothing to do with them and everything to do with me. Fast forward and I’ve been blown away by the kindness and respect that Pakistani men have exhibited, some of the best treatment by men in all the countries I’ve visited. While standing waiting for my luggage a man brought me a trolley without me asking. Men have often stepped to the side and keep a healthy distance which has made me feel super comfortable as a woman traveling solo in this country. ⁣ ⁣ So far I have traveled to 85 countries solo spanning six continents! My first time traveling solo was in 2007 to London, Paris and Madrid. I reached the cities on my own then met friends. Paris chewed me up and spit me out, but that’s a story for another time. ⁣ ⁣ My first full solo trip was Costa Rica in 2009. I recall not really knowing what to do on my own. I spent time walking around, reading, journaling and sitting in parks. I joined a group tour for a day trip to Arenal and asked strangers to take my picture as I still do today. ⁣ ⁣ People often ask me the best countries for solo travel and I think that anywhere in the world is fine for solo travel depending on your level of comfort with the culture. If you are American you may be comfortable in places that someone from the Middle East may not be and vice versa so to give a list would be doing a disservice to the huge diversity of my followers. ⁣ ⁣ The only place that I personally will never travel to alone again is India. I simply do not feel comfortable alone there, the men make me very very uncomfortable. That isn’t to say you shouldn’t. There are plenty of women I know that have done repeat solo trips to India. We each have to have our own experiences! ⁣ ⁣ Tips for solo travel:⁣ 1. Go somewhere you will feel comfortable, because when you’re comfortable you can be confident and when you’re confident you don’t look vulnerable. ⁣ 2. Trust your intuition, she’s probably right!! ⁣ ⁣ Have you ever traveled solo? Which do you recommend or not recommend for solo travelers? Any other tips? 📷 @projectfairplay

A post shared by Jessica (🚫Jess) Nabongo 🇺🇬🇺🇸 (@thecatchmeifyoucan) on

Иако таа не се идентификува себеси како активист, понекогаш самото нејзино присуство беше доволно за да се направат промени или да се натера лицето да ги разгледува работите поинаку.

Нејзината цел не била само да ги види сите земји на списокот. Таа сака да го промени начинот на кој се гледа на женските патници или на обоените патници.

„Расизмот е нешто. Не можеме ништо да сториме за да го заобиколиме тоа. Историјата го стори тоа. Јас постојам како црнкинка на овој свет и нема да дозволам тоа да ме спречи да одам таму каде што сакам да одам, а сакам да одам насекаде“, заклучи Jесика, пренесува „Си-ен-ен“.

Забава

(Видео) Снимањето на „Бетмен“ продолжува

Објавено пред

На почетокот на септември, од продуцентската куќа „Ворнер брос“ потврдија дека снимањето на нивниот најголем проект најавен в година, „Бетмен“, засега е запрено затоа што еден член на актерската екипа бил заразен од коронавирус.

Иако не беше потврдено, се зборуваше дека станува збор за актерот Роберт Патинсон (34). Снимањето во Хертфордшир, Англија, беше паузирано, а сега сè се враќа во нормала и сцените повторно почнаа да се снимаат, потврдија од „Ворнер брос“, пишуваат странските медиуми.

Тоа не е прв пат снимањето да мора да се прекине. Тие го сторија тоа и поради пандемијата на коронавирусот во март. Сега сите се вратиле на работа, а извори блиски до актерската екипа тврдат дека остануваат само неколку сцени кои сè уште не се снимени.

„Бетмен“ треба да се појави во киносалите во октомври 2021 година, во 3Д, 2Д и IMAX-формати, но не е познато дали прекинот на снимањето поради коронавирусот на крајот ќе ги уништи нивните планови.

„Сите се надевавме дека ќе се вратиме на работата што е можно побргу и беше ужасно што моравме да престанеме да снимаме повторно само три дена по почнувањето“, рече член на актерската екипа.

Во август сценаристот Метсон Томлин (30) тврдеше дека сигурно нема да има одложувања, но во тоа време тој не знаеше дека тимот од сетот ќе мора да одмори две недели бидејќи некој беше позитивен на коронавирусот.

Фановите на „Бетмен“ не беа одушевени што актерот Патинсон, sвездата на „Сага на самракот“, ќе го отелотвори стрип-јунакот, но трејлерот што излезе кон крајот на август, како што пишуваат, е мистичен и фантастичен. Овој „Бетмен“ ќе биде најмрачниот досега, што се гледа во најавата преку музиката и снимките. Во моментот е најочекуваниот филм на годината.

Прикажи повеќе...

Забава

Почина Винстон Грум, авторот на романот „Форест Гамп“

Објавено пред

Авторот на романот „Форест Гамп“, според кој е снимен холивудскиот филм во кој глуми Том Хенкс, почина на 77-годишна возраст, објавија американските медиуми.

Винстон Грум почина во својот дом во Ферхоуп, Алабама, објавија американските медиуми цитирајќи ја градоначалничката Карин Вилсон.

„Исклучително сме тажни поради веста. Овде тој беше икона“, изјави Вилсон за Си-ен-ен додавајќи дека причините за смртта не се познати.

Според локалниот портал „АЛ.ком“, Грум служел како војник во Виетнам и пренесол дел од своето искуство во главниот лик на романот „Форест Гамп“ од 1986 година, кој се стекна со светска слава токму благодарение на филмот и брилијантната интерпретација на Том Хенкс во главната улога.

По враќањето од Виетнам, Грум работел како репортер за „Вашингтон стар“ следејќи ги судството и сојузниот правосуден систем, но поднел оставка за да се посвети на пишувањето.
Неговиот прв роман Better Times Than These е објавен во 1978 година.

Грум исто така пишувал публицистички дела, вклучително и за американската граѓанска војна.

Неговата книга „Разговори со непријателот“ (1982), приказна за еден маринец во Виетнам, кој избегал од логор и се врати дома во САД за да биде уапсен за дезертирство 14 години подоцна, се натпреваруваше за Пулицеровата награда за новинарство во 1984 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Кетрин Зета-Џонс објави фотографија од својата ќерка Карис

Објавено пред

Познатата холивудска двојка Кетрин Зета-Џонс (50) и Мајкл Даглас (75) имаат две деца, ќерката Карис (17) и синот Дилан (19), а сега гордата мајка објави фотографија на социјалните мрежи и покажа како изгледа нејзината ќерка, која израсна во вистинска убавица.

Карис Даглас повеќе не е мало девојче, а нејзината мајка Кетрин Зета-Џонс објави фотографија од својата ќерка со зборовите:

„Мојата девојка во градината“, напишала актерката во описот на фотографијата, на која нејзината ќерка позира во бело летно фустанче.

Фановите на славното семејство изјавија дека 17-годишната девојка е иста како нејзината мајка и дека ја наследила нејзината убавина.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет2 часа

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура3 часа

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет4 часа

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ4 часа

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион6 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија6 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион6 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт6 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија7 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ7 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија9 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет10 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија12 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија12 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет13 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија13 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет14 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ14 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт14 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Досие