Контакт

Забава

Џеј Зи, „Фу фајтерс“ меѓу номинираните за Холот на славните рокери

Објавено пред

Раперот Џеј Зи, поп-групата од 1980-тите „Го-Гос“ и рок-бендот „Фу фајтерс“ беа меѓу првите номинирани за можен влез во Холот на славните на рокенролот.

Конечниот список на музичари кои биле во изборот беше официјално соопштен во средата, 10 февруари.

Други за првпат на гласачкото ливче се пејачката текстописец Керол Кинг и пејачката актерка Дајен Ворвик, хевиметал-бендот „Ајрон мејден“ и покојната нигериска пејачка Фела Кути.

Меѓу 16-те кандидати се и претходно номинираните Тина Тарнер, Мери џеј Блиџ, Дево, ЛЛ Кул и Тод Рандгрен. Изведувачите стануваат подобни за влез во Холот на славните 25 години по првото комерцијално снимање.

Над 1.000 професионалци во музичката индустрија ќе гласаат за тоа кој ќе ја добие честа. Фановите исто така можат да го кажат своето мислење на посебен линк или со посета на познатиот Rock & Roll Hall of Fame во Кливленд.

Церемонијата на доделување на најважно рок-признание во светот ќе се одржи наесен.

Забава

На Лејди Гага ѝ ги украле кучињата, пејачката нуди половина милион долари за нив

Објавено пред

Двајца напаѓачи го нападнале човекот што ѝ ги чува кучињата на американската пејачка Лејди Гага. Напаѓачите испукале четири куршуми во неговите гради и ги украле кучињата.

Кога пристигнала полицијата, Рајан Фишер бил свесен, но едвај дишел. Тој бил пренесен во болница во критична состојба.

Според ТМЗ, едно куче успеало да избега, а преостанатите две биле украдени.

Фишер ги шетал кучињата на Лејди Гага затоа што таа моментно е во Италија, а неименуван извор изјави дека пејачката е многу вознемирена, како и дека нуди половина милион долари доколку киднаперите ги вратат нејзините миленици.

Полицијата ги опиша напаѓачите како двајца Афроамериканци во бел автомобил „бмв“, а со оглед на тоа што украдените кучиња биле француски булдози, многу е можно да имаат намера да ги препродадат.

Прикажи повеќе...

Забава

Шарлиз Терон сака да го замени Брус Вилис во лезбиски римејк на „Умри машки“

Објавено пред

Минатиот декември некој на социјалните мрежи сугерираше дека Шарлиз Терон би била совршена личност да глуми во лезбиска преработка на „Умри машки“, култниот класик од 1988 година.

Во тоа време, 45-годишната оскаровка се пошегува дека е подготвена за таква улога, но во новото интервју за „Венити фер“ објавено во вторникот, Терон е многу посериозна.

„Мислам, тоа е одлична идеја“, рече таа. „Затоа и одговорив на Твитер. Затоа што помислив дека е некако брилијантно .“

Првичниот твит на еден фан објавен на 5 декември 2020 година гласеше: „Лезбиските божиќни ромкоми се добри, но она што навистина сакам е ‘Умри машки’ во кој Шарлиз Терон оди во акција за да ја спаси својата сопруга.

Шарлиз ја твитна објавата на корисникот, одговарајќи „каде да се потпишам?“. Таа, со доза хумор, му предложи на својот фан да почне да бара холивудски продуценти.

А во неодамнешното интерву за „Венити феар“, таа беше прашана за можноста да влезе во улогата што го прослави Брус Вилис.

„Одлична идеја. Фактот дека тоа ќе бидат две жени“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Наоми Кембел позираше топлес во Африка, со силна порака кон светот

Објавено пред

Англиската манекенка Наоми Кембел (50) повторно покажа дека е неприкосновена дури и на возраст од 51 година, кога позираше за насловната страница на едно списание во Кенија.

Поранешниот топ-модел и поранешен ангел на „Викторијас сикрет“ се соблече топлес за снимање и покажа дека изгледа совршено и младешки.

Таканаречената Црна пантерка, која влезе во светот на моделството на 15-годишна возраст, сепак изгледа одлично за нејзините години, па многу жени ширум светот можат да и завидат на нејзиното згодно тело и убаво лице, а сите велат дека изгледа најмалку 10 години помлада.

Таа позираше за списанието „i-D“ во Кенија, каде што има куќа, па рече:

„Кога ќе ги видите овие слики, се надевам дека ќе видите дека Кенија е убава, дека Африка е убава“, рече Наоми.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by i-D (@i_d)

„Мислам дека луѓето сега навистина ќе го отворат својот ум и ќе почнат да сфаќаат дека вистинската убавина е во Африка. Има толку скапоцености, толку многу скриени тајни. Доаѓам овде од 1994 година и сè уште ги откривам работите“, истакна Црната пантерка.

„Горда сум што сум дел од снимањето со млади креативци, кои ја имаат мојата боја на кожа“, истакна таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by i-D (@i_d)

„Кога сум во Кенија, има денови кои се помалку хаотични од другите, но јас сум секогаш зафатена. Во моментов сум повнимателна поради ситуацијата со коронавирусот, но повторно ги посетив децата во сиропиталиштето што ги поддржувам, не сакав да ги изневерам. Сакам да досегнам што е можно повеќе луѓе. Сакам да ширам свест. Има дел од мене каде што, ако сакам нешто, сакам светот да знае за тоа“, рече Наоми и истакна колку е важно да им се помага на децата без родители.

Убавата манекенка е родена во Лондон. Нејзината мајка е од Јамајка, но никогаш не го запознала својот татко. Таа отсекогаш се занимава со хуманитарна работа и им помага на децата во сиропиталиштата ширум светот, претежно во Африка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија9 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија11 час

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија15 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија16 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија16 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија16 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа16 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион17 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа1 ден

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија1 ден

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 дена

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија2 дена

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија2 дена

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија2 дена

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија2 дена

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Досие