Контакт

Екологија

Џиновски печурки пронајдени во Црна Гора

Објавено пред

Белграѓанката Злата Пауновиќ вчера на Жабјак, Црна Гора, пронашла џиновска печурка тешка речиси 6 килограми.

Печурката може да се јаде само кога е млада, односно додека месото ѝ е бело.

Поради специфичниот облик, овој вид печурка тешко може да се замени со друг вид. Може да се консумира и сурова. Екстркатот од печурката, според некои автори, има антибактериски својства.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Екологија

(Видео) Бран од 30 тони пластика

Објавено пред

Од

Видео на кое се гледаат тони ѓубре на брегот на Доминиканската Република, предизвика голема работна акција и бројни реакции на социјалните мрежи.

Невладината организација “Parley fot the Ocenas” го објави видеото, наведувајќи дека се работи за 30 тони пластика што се наоѓа на плажата Монтесинос, во главниот град Санто Доминго.

Големата акција за чистење започна во средата, а повеќе од 500 лица зедоа учество во акцијата.

„Ова е шокантно, но она што е уште пострашно е дека ова не е новост во Санто Доминго“, рече активистката Кармен Данае Чаморо.

Како што наведе, до ова доаѓа секој пат кога ќе падне силен дожд.

Прикажи повеќе...

Екологија

Се буди ли вулканот во Баварија?

Објавено пред

Од

Зачестените земјотреси во триаголникот на Баварија, Саксонија и соседна Република Чешка се причина геофизичарите да излезат во јавноста со прашањето дали се буди вулканот под германската провинција Баварија.

Торстен Дам од германскиот геоистражувачки центар во Потсдам потврди дека е регистрирана зголемена активност на вулканот.

Прикажи повеќе...

Екологија

(Видео) Десет милијарди тони мраз од Гренланд паднаа во морето

Објавено пред

Од

Огромна санта мраз, долга 6 километри, се открши на Гренланд и падна во океанот.

Тоа се случи минатиот месец, а видеото што ја прикажува оваа неверојатна сила на природата го сними Денис Холанд од Центарот за набљудување на промените во нивото на океаните.

Одвојувањето на глечерот, кој е поголем од Менхетн, траеше 30 минути, а во океанот се урнаа 10 милијарди тони мраз.

Видеото од 3 минути покажува што се случувало во тие половина час – првин се гледа како парчињата мраз се одвојуваат, а потоа се одделува и подебелиот дел од глечерот, се крева над морската површина и повторно паѓа во океанот.

Десет милијарди тони мраз секако звучат застрашувачки, но како што вели Денис Холанд за „Вашингтон пост“, тоа е само 3 отсто од вкупното количество што Гренланд годишно го губи, односно таму годишно се одвојуваат 286 милијарди тони мраз.

Секое такво одвојување може да предизвика т.н. ледотрес, што може да се почувствува многу далеку.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Коѕијас: Условите за постигнување на договорот за името беа зрели

Условите за постигнување на договорот за името беа зрели, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју...

Венко Филипче, тендер Венко Филипче, тендер
Daily news5 часа

(Видео) Филипче: Тендерот уште не е доделен, сè уште е во фаза на евалуација

Министерството за здравство не склучило договор и фирмата која се споменува во јавноста се уште не го добила тендерот за набавка...

Економија5 часа

Немаме мандат да ја проверуваме сопственоста на компаниите, велат од Фондот за иновации

По бурните реакции во јавноста за доделените грантови, од Фондот за иновации и технолошки развој велат дека немаат мандат, ниту...

Топ6 часа

Малолетник прободен со нож во автобус на ЈСП, двајца приведени

Седумнаесетгодишно момче вчера било прободено со нож во автобус на ЈСП со број 22, во близина на Поликлиниката Ѓорче Петров....

Македонија7 часа

Фротир производи и путер меѓу грантираните од Фондот за иновации

„Нова ера во индустријата за фротир производи“ гласи името на проектот кој бил одобрен од Фондот за иновации и технолошки...

Vlada na RM Vlada na RM
Македонија8 часа

Владата објави тендер од 2,6 милиони евра за обезбедување државни објекти

За сума од приближно 2,6 милиони евра без ДДВ, Службата за општи и заеднички работи при Владата објави тендер за...

Македонија9 часа

Димитриевски: Ако обвинувањата за тендерите и грантовите се точни, мора да ги осудиме

Доколку и еден промил од овие тешки обвинувања за тендерите, грантовите… е точен, мораме да се свртиме кон нас самите,...

плажа, одмор, Европска Унија плажа, одмор, Европска Унија
Македонија9 часа

Македонија на врвот на листата на земји во кои луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор...

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести10 часа

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија11 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија1 ден

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија1 ден

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион1 ден

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ1 ден

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет1 ден

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Досие