Контакт

Забава

Џоди Фостер откри дека и колегите се плашеле од Хопкинс

Објавено пред

Од култниот филм „Кога јагнињата ќе стивнат” поминаа 27 години, а и денес е еден од најдобро снимените трилери со хорор елементи. Филмот се базира на романот на Томас Харис, неговиот втор дел за д-р Ханибал Лектор, брилијантен психијатар и канибал-сериски убиец.

Филмот освои пет Оскари, вклучувајќи го и оној за најдобар филм како единствен хорор што ја освои главната награда. Најважната улога во филмот ја толкува извонредниот Ентони Хопкинс, кој со своите експресии, фрази и погледи во речиси секој гледач успеа да внесе страв во коски, но како што се дознава, гледачите не се единствените кои се плашеле од него.

Меѓу поисплашените за време на снимањето беше тогаш 29-годишната Џоди Фостер, која ја играше ФБИ-студентката Кларис Старлинг.

„Всушност, филмот не ме исплаши толку колку што ми беше страв да Ентони Хопкинс“, објасни Фостер, додавајќи дека поради тоа дури не можеле да снимаат заедно сцени во кои и двајцата треба да се појават во кадарот.

Сцените во кои Фостер разговара со Ентони беа снимани одделно, па ги спојуваа во монтажа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Моника Белучи на црвениот килим во Кан носеше ѓердан со историско значење

Објавено пред

Моника Белучи на црвениот килим на Канскиот филмски фестивал носеше ѓердан со смарагди и дијаманти што го изработи „Картие“ во знак на сеќавање на мексиканската актерка Марија Феликс.

Една од најубавите актерки на денешницата на престижниот филмски фестивал имаше чест да го носи „Марија Феликс трибјут” ѓерданот кој претставува крокодил и кој е изработен од дијаманти и смарагди (14 од нив се навистина ретки од Колумбија) кои вредат 46,45 карати.

Ѓерданот, исто така, има историска вредност, бидејќи има дијаманти на Наполеон.

Ѓерданот кој во 1975 година го носеше Марија Феликс е изработен според љубимецот на познатата актерка кого таа го довела во работилницата за да биде сигурна дека дизајнерите верно ќе го пренесат идентитетот на нејзиниот миленик во накитот. Само една личност, покрај Марија Феликс, некогаш го носеше овој ѓердан, и оттогаш тој се чува како експонат во „Картие“.

Моника Белучи имаше чест да ја заживее оваа приказна. Истиот скулптор ги изработи двата ѓердани и им даде дух на украсните „крокодили”.

Прикажи повеќе...

Забава

Полицијата во Конектикат со 15 илјада лајка на Фејсбук бара криминалец сам да им се предаде

Објавено пред

Полицискиот оддел во Конектикат се обидува со нови методи да ги натера криминалците по кои се трага, сами да се предадат на полицијата. Полицискиот оддел во градот Торингтон објави две потерници за бегалци на Фејсбук и тврди дека склучиле договор со Хозе Симс, кој е на една од фотографиите. Ако објавата добие 15.000 лајка, според полицијата, Симс кој е во бегство сам ќе се пријави во полиција.

Во објавата на полицијата на фесбук исто така се наведува дека оние коишто имаат информации и сознанија исто така можат и телефонски да се јават и да пријават каде се двајцата бегалци во полиција.

Реакциите на оваа идеја на полицијата се различни – некои ја одобруваат, други ја критикуваат. Многумина прашуваат дали станува збор за шега. На фејсбук од полициската станица одговорија дека не станува збор за шега.

Оваа објава досега има 17.000 лајка и очекуватаа се дека бегалецот наскоро би можел сам да и се предаде на полицијата. Симс е обвинет за ризик од повреда на дете, прекршување на мир, лажен инцидент, повреда на наредба за заштита, злоупотреба на бројот за итна помош 911 и за лажна изјава.

Прикажи повеќе...

Забава

Тони Зен го промовира својот најнов албум „Од изворот на изборот“

Објавено пред

Хип хоп артистот Тони Зен вчеравечер во МКЦ го промовираше својот шести по ред албум со наслов „Од изворот на изборот“. Пред повеќе стотици гости, најголем дел негови пријатели и препознатливи музички имиња од домашната сцена, Тони Петковски нескриено ја искажа радоста по повод излегувањето на неговиот најнов соло албум.

„Сите осум песни се инспирирани од моите лични искуства изминативе години. Овој албум се слуша со срце. Не случајно е акустичен, мирен и сниман во 432Hz, со цел да се задржи природната фреквенција. Музиката на албумот е посветена на вистината, љубовта и просветлението“, рече Тони Зен.

Албумот е независно издаден со поддршка на СТ Продукција како дистрибуција и изработка на ЦД и обвивка. Сниман е во студиото „Knobs Keys ‘n Stuff“ заедно со Бојан Филиповски „Gloomie“, додека миксот и мастерингот го изработи Мите Димовски во Тралала студио.

Албумот има осум песни. Текстовите ги напиша Тони Зен, а музиката ја создаде заедно со Кирил Бабамов (гитара) и Ратко Даутовски (перкусии). Mузичари кои дадоа свој придонес на албумот се Мартин Јосифовски на бас гитара, саксофон и флејта – Борислав Веселинов, клавијатури – Борче Кузмановски и Бојан Филиповски, Александар Пешевски Сале – усна хармоника и пратечки вокали – Весна Малинова Бабамова и Бојан Филиповски.

Од денеска албумот е во продажба во музичките продавници.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион51 минута

Дачиќ бил во Сомалија за време на нападот: „Се слушна силна експлозија“

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ се наоѓал...

Свет2 часа

Франција бара истрага дали Сирија употребува хемиско оружје

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје. Министерството...

Спорт3 часа

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека...

Европа3 часа

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент....

Забава16 часа

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето, гласовите коригирани

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, сепак, заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите...

Македонија17 часа

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија18 часа

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија20 часа

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија21 час

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија22 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија23 часа

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија23 часа

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија24 часа

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет1 ден

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа1 ден

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет1 ден

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Европа1 ден

Меј: Парламентот ќе одлучи за нов референдум за брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, синоќа изјави дека на Парламентот ќе му биде дадена можност да гласа за тоа дали ќе...

Македонија2 дена

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија2 дена

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава2 дена

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Досие