Контакт

Забава

Џоли бара изземање на приватниот судија што го надгледува разводот со Пит

Објавено пред

На повидок е една од најдолгите бракоразводни битки во историјата на Холивуд бидејќи станува очигледно дека сагата за Бранџелина е далеку од готова.

Во понеделникот Анџелина Џоли побара приватниот судија што го надгледува нејзиниот развод од Бред Пит да биде изземен од случајот поради неоткривање негови деловни односи со еден од адвокатите на Пит.

Во поднесокот до судот во Лос Анџелес, Џоли тврди дека судијата Џон В. Оудеркирк треба да биде изземен од случајот со разводот што таа го поднесе во 2016 година. Актерката вели дека судијата многу одолжувал и доцнел бидејќи бил ангажиран за други случаи од страна на адвокатката на Пит, Ани Кили.

Во поднесокот стои дека за време на бракоразводната постапка на Џоли – Пит, Оудеркирк не открил дека работи на случаи што демонстрираат врски помеѓу судијата и бранителот на другата страна. Таа смета дека ова е судир на интереси.

Пит и Џоли, како и многу други парови од висок профил, плаќаат за приватен судија во случај на развод со цел да останат запечатени сите лични финансиски податоци, иако некои правни потези мора да се направат во рамките на вообичаена судска процедура.

Џоли потенцира дека приватниот судија мора да ги следи истите правила на откривање и конфликт на интереси исто како и другите судии.

Најновиот пресврт во формалното финализирање на разделбата доаѓа по вестите во таблоидите дека односите помеѓу некогаш најпопуларниот пар во Холивуд се подобруваат.

Забава

Том Хенкс финансиски помогнал да се снимат некои од иконските сцени на „Форест Гамп“

Објавено пред

Во Холивуд е познат по тоа дека е многу добар човек, приземен и секогаш пристоен, а најново, дека е и дарежлив, откако откри  дека платил дел од трошоците за продукција на култниот „Форест Гамп“ од својот џеб.

Омилениот холивудски актер, режисер и продуцент Том Хенкс откри дека помогнал да се плати скапото патување на главниот лик низ целата земја откако режисерот на филмот од 1994 година, Роберт Земекис, го замолил да ги подели трошоците со него.

Во разговор со новинарот Грејм Бејсинџер (In Depth), Хенкс се присети: „Режисерот рече: Ова патување ќе чини икс сума долари. И тоа не беше ефтино. Му одговорив : Добро. Тој додаде: Јас и ти ќе ја поделиме таа сума.“

„Ние ќе ви ги вратиме парите, но вие момци [Парамаунт] ќе мора да ги споделите и профитите, а студиото одговори: „Одлично. Договорено!“ раскажува Хенкс. „Тоа беше добро и за нас,“ рече тој.

Хенкс, исто така, помогнал во трошоците за осигурување.

„Тие рекоа: Временските услови се такви што не можеме да обезбедиме осигурително покритие. Значи, вие момци не можете да снимате. Боб [Роберт Земекис] и јас им рековме: Ние ќе го покриеме осигурувањето. И тоа го сторивме.“

„Форест Гамп“, филмска адаптација на истоимениот роман на Винстон Грум од 1986 година, освои шест „Оскари“ во најважните категории и три „Златни глобуси“. Комичната драма, сторија за млад човек со умствена попреченост, кој се издигнува над животот, се смета за класика на современата филмографија.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Хоакин Феникс добил син пред еден месец

Објавено пред

Оскаровецот и ѕвездата на „Џокер“ Хоакин Феникс и неговата свршеница, актерката Руни Мара, наводно, пред еден месец го дочекале нивното прво дете, машко бебе кого го крстиле по покојниот брат на Феникс, Ривер.

Режисерот Виктор Косаковски веста ја откри на филмскиот фестивал во Цирих по проекцијата на филмот „Гунда“, на кој Хоакин е извршен продуцент.

Косаковски ја спомна убавата вест во емисијата Q&A („Прашања и одговори“) изминатиов викенд, откако го прашаа како го инволвирал новиот татко во филмот. „Патем, тој доби бебе … убав син Ривер“.

45-годишниот оскаровец и неговата 35-годишна свршеница не го објавија раѓањето на нивното прво дете и никогаш не ја потврдија бременоста.

Прикажи повеќе...

Забава

Нема олеснување на ограничувањата во киносалите во Велика Британија

Објавено пред

Британскиот министер за култура, Оливер Доуден, изјави дека нема да има олеснување на ограничувањата во киносалите во услови на зголемен број инфекции со Ковид-19.

Министерот беше гостин во емисијата на Ендру Мар и во разговорот потврди дека остануваат во сила привремените мерки против ширење на коронавирусот.

„Интензивно работиме со сите уметнички сектори и киносали за да видиме како можеме да ги ублажиме ризиците“.

Кината и театрите се најтешко погодени од мерките за самоизолација и правилата за социјално дистанцирање, коментираат британските медиуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува корона

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19, бидејќи примероците...

Македонија1 час

Притвор за десетмина дрвокрадци кои претепааа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион2 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија3 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Свет3 часа

Ерменското Министерство за одбарана: Азербејџан претрпе големи загуби

Претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Акркрун Ованисјан, изјави дека азербејџанската армија претрпела големи загуби во судирот во Нагорно-Карабах...

Македонија4 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија15 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија16 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион17 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет17 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет19 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ20 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија20 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија21 час

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ23 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа23 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет23 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ1 ден

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа1 ден

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет1 ден

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Досие