Контакт

Забава

Џон Бојега ја прифаќа идејата да биде новиот 007

Објавено пред

Џон Бојега со ентузијазам ја прифати сугестијата дека треба да биде следниот Џејмс Бонд, откако Даниел Крејг дефинитивно реши да се збогува со култната улога.

Многу имиња на sвезди се појавија како можни замени во долготрајниот серијал за славниот таен агент, вклучувајќи ги Џејмс Нортон, Том Харди, Идрис Елба и Сем Хјуган.

И 28-годишниот Британец би прифатил да биде меѓу кандидатите за нов 007, по сугестијата на неговата колешка од „Црниот пантер“ (Шури) и „Мала секира“ Летиција Рајт.

Даниел Крејг (52) последен пат ќе го глуми Бонд во „Не е време за умирање“, чија премиера претрпе неколку одложувања во услови на пандемија на Ковид-19.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Принцот Чарлс се моли за повторно отворање на местата за забава

Објавено пред

Принцот од Велс изјави дека „се моли“ за враќање на секторот за забава опустошен од Ковид-19. Тој се надева повеќе места за забава повторно да се отворат наскоро, по посетата на театар за да гледа актерка како настапува на пауза од нејзината дневна работа во супермаркет.

Принцот Чарлс и војвотката од Корнвол го посетија театарот Сохо за да ја покажат својата поддршка за лондонската уметничка сцена.

Некои места во главниот град на Британија сега повторно се отвораат по последниот локдаун.

Кралската двојка ја гледаше Наташа Маршал како изведува дел од нејзината претстава Half Breed, сè уште облечена во нејзината униформа од „Морисонс“.

„Подоцна морам да се вратам на работа, полесно е да ја носам униформата на мене бидејќи многу ќе брзам да стигнам на време,“ им рече Маршал на принцот и војвотката.

„Задоволство ми е да ве запознаам. Театарот ме поддржа и јас ја искористив можноста да настапам денес.“

Принцот Чарлс одговори: “Тоа е прекрасно, таква посветеност. Јас навистина уживав во изведбата и се молам сите вакви места да отворат наскоро. Ви посакувам успех”.

Прикажи повеќе...

Забава

„Ворнер Брос“ им зададе удар на кино-операторите со стриминг во ист ден

Објавено пред

Студиото „Ворнер Брос“ на телекомуникацискиот гигант „Еј-ти енд Ти“ премиерно ќе ги прикаже сите свои филмови од 2021 година во киносалите и на стриминг-платформата „ХБО макс“ истиот ден, соопшти компанијата во четвртокот, промена без преседан што ги покоси акциите на кино-операторите.

Филмовите, меѓу кои и „Годзила против Конг“ и „Одред самоубијци“ ќе бидат достапни на „ХБО макс“ за еден месец, истиот ден кога ќе се појават во киносалите, се вели во соопштението на студиото.

Акциите на „АМЦ Ентертејмент“, најголемиот кино-оператор во светот, паднаа речиси 16 проценти, а на ривалот „Синемарк“ паднаа за околу 22 проценти.

Промената, предводена од извршниот директор на WarnerMedia, Џејсон Килар, е досега најагресивен потег на предвремено донесвање на филмови во домовите, што предизвика шок во Холивуд.

Прикажи повеќе...

Забава

Како ќе изгледа кралскиот Божиќ оваа година

Објавено пред

На 1 декември Бакингемската палата соопшти дека кралицата Елизабета Втора и принцот Филип ќе ја прекршат кралската традиција и дека ќе го поминат Божиќ ‘тивко’ во Виндзор, наместо во Сандрингем.

Неделава се појавија повеќе детали за тоа како ќе изгледа празничната сезона за монархијата оваа година – без церемонии на давање подароци за вработените, но сепак, празничните украси се убави за гледање како и за секој Божиќ.

„Мејл онлајн“ објави дека монархот била принудена да ги откаже вообичаените настани на дарување на својот персонал, првпат во нејзиното 68-годишно владеење. Инаку, во вообичаените празнични сезони, вработените можеа да нарачаат подароци од кралицата – како што се флејти за шампањ, кутии за ситници, рамки за фотографии со врежан печат – како и божиќен пудинг за секој член на кралското домаќинство.

Потоа, таа лично ги презентира предметите на тесен избор од нејзиниот персонал на церемонија покрај новогодишни елки и во Бакингемската палата и во замокот Виндзор, пред да отпатува за Сендрингам до февруари.

За кралицата се вели дека троши десетици илјади фунти од сопствениот џеб на овие подароци, кои се одраз на благодарност кон нејзиниот персонал за напорната работа и посветеност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија48 минути

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија1 час

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион1 час

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската унија за...

Свет2 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа15 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија16 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија17 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија17 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија20 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен21 час

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ21 час

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет22 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет22 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија23 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет23 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион24 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ24 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа1 ден

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет1 ден

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Досие