Контакт

Забава

Џорџ Клуни одбил голема сума пари за реклама на авиокомпанија

Објавено пред

Џорџ Клуни откри дека еднаш одбил понуда од 35 милиони долари за да се појави во реклама за авиокомпанија.

dobivaj vesti na viber

На холивудскиот актер му било понудена неверојатна сума пари за еден ден работа, но неговата сопруга, адвокатката за човекови права Амал (43), го убедила дека не вреди бидејќи е поврзана со „сомнителна земја“.

„Ми понудија 35 милиони долари за еден ден работа за реклама на авиокомпанија, но разговарав со Амал за тоа и решивме дека не вреди. Беше за земја што, иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна и затоа си помислив: „Ако ми одземе макар и една минута сон, не вреди“, рече Клуни во разговор со „Гардијан“.

Во интервјуто, Клуни – кој е во брак со Амал од 2014 година и ги имаат четиригодишните близнаци Ела и Александар – исто така се отвори за своите родителски вештини нагласувајќи дека и покрај брзото темпо на живеење и многуте обврски, парот не се потпира целосно на дадилки.

„Немаме персонал со полно работно време бидејќи на Амал ѝ е многу важно да биде вклучена. Имаме дадилка четири дена во неделата, а остатокот од времето сме само ние. А за време на самоизолацијата бевме само ние – цела година! Се чувствував како мајка ми во 1964 година, со миење садови и ставање во машина шест купа алишта дневно“, рече Клуни за британскиот весник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Неколку знакови дека Хари и Меган се подготвуваат за невиден удар врз кралското семејство

Објавено пред

Како што се наближува крунисувањето на кралот Чарлс, во јавноста се шпекулира каква улога ќе имаат принцот Хари и Меган Маркл, кои се поканети, но се уште е прашање дали парот ќе присуствува на церемонијата. Според Мирор, по објавувањето на мемоарите на Хари „Sparre“, односот меѓу парот и остатокот од кралското семејство никогаш не бил полош.

dobivaj vesti na viber

Историскиот настан на крунисувањето се случува на роденденот на принцот Арчи – а гласините велат дека неговата сестра, принцезата Лилибет, не била поканета.

Порталот Експрес објави неколку причини зошто Хари и Меган можеби нема да се појават на кралскиот балкон.

Исклучување од семејството

Од март 2020 година, Хари и Меган повеќе не се членови на кралското семејство, што парот го потврди.

Во нивната изјава за нивното заминување, која беше објавена на нивниот профил на Инстаграм, Меган и Хари тогаш напишаа – „Ние имаме намера да се повлечеме како „постари“ членови на кралското семејство и да работиме на тоа да станеме финансиски независни додека продолжуваме целосно да ја поддржуваме Кралицата“.

Двојката рече дека нивната одлука е донесена по „многумесечни размислувања и внатрешни дискусии“ и сега живеат во САД со нивните две деца, Арчи и Лилибет.

Планови за крунисување без војводата и војвотката од Сасекс

Во јуни минатата година, парот, заедно со нивните деца, се вратија во Велика Британија за да се приклучат на платинестиот јубилеј на кралицата.

Сепак, Хари и Меган многу малку се појавија во јавноста за време на нивната посета, а не беа ниту на балконот со членовите на кралското семејство.

Двојката и нивните две деца, наводно, полетале за САД пред да заврши прославата на јубилејот.

Тајмс објави дека се откриени официјалните планови за поворката и дека само судскиот персонал и членовите на кралското семејство ќе бидат вклучени во процесот.

Кралот Чарлс III сака мало крунисување

Не е тајна дека новиот крал не сака гламурозна церемонија на крунисување, како што беше случајот со крунисувањето на неговата мајка Елизабета Втора во 1953 година.

Извештаите, исто така, покажаа дека кралот го намалил бројот на гости.

Заладените односи меѓу славната двојка и кралското семејство

„Заладените односи“ се интензивираа по објавувањето на серијата на војводата и војвотката на Нетфликс и објавувањето на книгата на Хари.

Во книгата Хари ја откри физичката пресметка меѓу него и принцот Вилијам, како и окарактеризирањето на кралицата Камила како „опасна“.

Кралскиот експерт Сара Хјусон посочи на „ладен однос“ меѓу Хари и принцот Вилијам, што може дополнително да ја поткопа довербата на семејството во Хари.

На крајот на краиштата, сопругата на Хари, Меган и Кејт Мидлтон, принцезата од Велс, со години не се во добри односи. Двете се судрија околу фустаните на деверушите за венчавката на принцот Хари и Меган Маркл.

Меган тврди дека Кејт тогаш ја расплакала, но дека и се извинила.

Сепак, оттогаш се се пооддалечени, а според британските медиуми, тие немаат директен контакт веќе една година.

Прикажи повеќе...

Забава

Бој Џорџ и колегите од бендот мора да му платат 1,7 милион фунти на поранешниот член Џон Мос

Објавено пред

На Бој Џорџ и неговите колеги од бендот „Калчр клаб“ им е наложено да му исплатат 1,75 милион фунти на поранешниот тапанар на бендот, Џон Мос, во рамките на битката во Високиот суд.

dobivaj vesti na viber

Колегите од бендот „Калчр клаб“ постигнаа спогодба со основачкиот член Мос една недела пред закажаното судење, кое сега веќе е откажано бидејќи се договорија за сумата.

Минатата година, Мос, основач на бендот, познат по многу хитови, меѓу кои „Карма камелеон“, обвини дека фронтменот Бој Џорџ, гитаристот Рој Хеј и басистот Мајкл Крег го измамиле за голема сума пари откога нивниот менаџер го исфрли од бендот во 2018 година.

Мос тврдеше дека треба да му се исплати неподмирен долг според договорот што го потпишал за нивната турнеја Life Tour. Потоа тој тврдеше дека секој член на бендот требало да добие хонорар од 600.000 американски долари за најмногу 80 концерти.

Мос исто така изјави дека морал да плати правни трошоци во износ од 1 милион фунти и го обвини триото дека решило да го држи надвор од сумите на кои има право, односно за неговата децениската услуга за бендот.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Маскирани кучиња во Градскиот парк и годинава по повод Денот на шегата

Објавено пред

Тимот на „Лајка“ одлучи и годинава да го продолжи Денот на шегата на 2 април со маскенбал.

dobivaj vesti na viber

Настанот ќе се одржи од 12 часот во Градскиот парк на Школка, а посетителите ќе имаат можност да го донесат својот миленик  маскиран, со што би станал потенцијален добитник на вредна награда во една од трите категории: најдобра маска, најдобра маска на сопственик и куче и најсмешна маска.

„Ќе имате можност да се дружите со кучињата што моментно престојуваат во прифатилиштето и можеби во некое од нив ќе го најдете својот најверен пријател, а вие ќе бидете негов херој што ќе му го даде она што му е најпотребно – дом“, велат од „Лајка“.

На настанот ќе учествуваат DJ Torta & DJ Tina.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт5 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија5 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион8 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ10 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија13 часа

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија14 часа

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија14 часа

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...

Економија15 часа

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се...

Македонија16 часа

(Фотовест) Преку решетки до извод од Управата на матичните книги, документи се пополнуваат на полуотшрафен дрвен шалтер

Објектот во кој е сместена Управата за водење на матичните книги во Ѓорче Петров остана непроменет. И натаму граѓаните преку...

Македонија16 часа

„Си има Обвинителство“, разрешениот директор на „Идризово“ крена раце од мрежата полицајци и затвореници за копање на тунелот

Директорот на „Идризово“ во заминување, Шпенд Тахири, и самиот потврдува дека разрешувањето што го доби од Владата е последица на...

Македонија18 часа

(Видео) Запален паркиран автомобил во близина на „Илинденска“, пожарот зафатил и друго возило

Автомобил ноќеска бил запален на паркинг на булеварот Илинденска. Речиси целосно изгоре „голф“, кој бил во сопственост на 40-годишен скопјанец....

Македонија18 часа

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во...

Македонија18 часа

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија...

Европа19 часа

Гутереш: Човештвото е изложено на ризик од недостиг на чиста вода

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека човештвото е изложено на ризик од глобален недостиг на чиста вода, што...

Свет19 часа

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за...

Свет19 часа

Столтенберг: Западот мора да биде подготвен за војната за уништување на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува...

Македонија1 ден

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија1 ден

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија1 ден

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија1 ден

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...