Контакт

Забава

Џорџ Клуни се повредил во сообраќајна незгода со мотор во Италија

Објавено пред

Холивудската ѕвезда Џорџ Клуни бил хоспитализиран поради полесни повреди што ги добил додека возел мотоцикл со кој се судрил со автомобил во Италија. Несреќата се случила на Сардинија, каде што американскиот актер снима филм.

Надлежните потврдиле дека Клуни учествувал во помала сообраќајна несреќа, но дека нема сериозни повреди. Според информациите, Клуни веќе бил пуштен од болница.

Како што пренесуваат италијанските медиуми, инцидентот се случил утрото околу 8 часот по локално време кога Клуни излегол од својот хотел во Коста Коралина, во северниот дел на островот. Италијанската новинска агенција АНСА пренесува дека Клуни имал само мала повреда на коленото.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џејмс Корден повторно домаќин на доделувањето на наградите Тони

Објавено пред

Британскиот актер и комичар Џејмс Корден (40), водител на популарното The Late Late Show на американската телевизија, рече дека е одушевен што вторпат ќе биде домаќин на доделувањето на наградите Тони кое ќе се одржи во јуни во

„Њујоршката заедница ми е многу драга и сум горд што ќе учествувам во оваа специјална ноќ”, рече Корден. Доделувањето на наградите Тони за 2016 година, на кое тогаш беше домаќин, беше засенето од масовни престрелки во геј клуб во Орландо.

Британскиот комичар тогаш зборуваше за разновидностите на Бродвеј, истакнувајќи дека „театарот е место каде што припадниците на сите раси, вери или сексуална ориентација се еднакви и сакани”. Тој, исто така, истакна дека омразата никогаш нема да победи.

Корден е и самиот добитник на наградата Тони за најдобар актер во театарската претстава „Еден слуга, двајца господари” од 2012 година.

Номинациите ќе бидат објавени на 30 април, а тричасовната церемонија ќе се одржи во „Радио сити мјузик хол“ во Њујорк на 10 јуни, во присуство на многу познати актери и музички ѕвезди.

Прикажи повеќе...

Естрада

Семејството на Шаулиќ бара 300 000 евра отштета за нанесена душевна болка

Објавено пред

Семејството на Шабан Шаулиќ ќе го тужи турскиот државјанин Алсин Левант, кој предизвика судир во кој пејачот загина во Германија, пишува Alo.rs.

Според српските медиуми, намерата на семејството е Турчинот, кој пијан и без возачка дозвола возел автомобил кој не бил во негова сопственост, да добие најголема казна. Семејството ќе бара отштета за претрпена болка поради загуба на член од семејството.

Семејството на Шабан може да добие повеќе од 300 000 евра колку што пејачот би заработил од дваесетте договорени настапи во 2019 година.

„Иако германската полиција и обвинителството по службена должност го гонат Левант, тие не сакаат да седат со скрстени раце. Во моментов тие се распрашуваат каква казна Алсин може да добие, односно колку години ќе помине во затвор. Тие првенствено сакаат да го направат тоа со цел Турчинот веќе никогаш да не предизвика таква трагедија“, објави магазинот „Старс“.

„Бидејќи семејството одлучи од куќата во Шабац да направат Шабанов музеј, парите ќе ги вложат во зачувување на споменот за пејачот”, според „Старс“.

Прикажи повеќе...

Забава

Меган Маркл и принцот Хари ненајавено пристигнаа во новозеландската амбасада за да изразат сочувство

Објавено пред

Жителите на Нов Зеланд неодамна ги пречекаа со широко раширени раце во текот на нивната прва турнеја во странство, па се очекуваше дека принцот Хари и Меган Маркл ќе се појават во нивната амбасада во Лондон во чест на жртвите на ужасното злосторство што го потресе новозеландскиот град Крајстчерч во петокот.

Дури 50 невини луѓе ги загубија животите, а десетици беа повредени кога 28-годишно момче пукаше во нив во џамија. Во чест на нив во новозеландската амбасада во Лондон е отворена книга на жалост во која се запишаа Меган и Хари, кои пристигна ненајавени, надвор од сите протоколи.

Откако ги поздравија главните претставници со традиционален маорски поздрав во кој се допираат со носовите, Хари положи цвеќе, а потоа се запишаа во книгата на жалост, во која Меган напиша: „Најдлабоко сочувство. Нашите мисли се со вас.”

За оваа пригода Меган избра и специјален накит – златните обетки што ѝ ги подари премиерката на Нов Зеланд,  Жакинда Ардерн.

Хари и Меган беа замолени да го претставуваат кралското семејство и да ја посетат амбасадата, бидејќи тие последни го посетија Нов Зеланд.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ13 минути

Прегазена жена во Аеродром

Шеесет и деветгодишна жена од Скопје вчера била прегазена во Аеродром. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера околу...

Македонија56 минути

(Видео) Караџовски на распит во Обвинителството за покачените плати на Судскиот совет

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски пристигна во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Тој е повикан на распит...

Свет1 час

Идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд, најмладата имала само 3 години

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од...

Македонија3 часа

„Пуцко петрол“ на Јаоски го шири бизнисот – отвора бензинска пред „Континентал“

34-годишниот Асмир Јаоски, синoт на градоначалникот на општина Пласница и сопственик на бензинските станици „Пуцко петрол“, Исмаил Јаоски, од редовите на ДУИ, гради бензинска...

Европа15 часа

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку...

Регион16 часа

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг...

Регион17 часа

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави...

Македонија19 часа

(Видео) Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита, кој, според...

Македонија19 часа

АВМУ: Вработувањата се итни и неодложни и се во согласност со Изборниот законик

Агенцијата за медиуми потврди дека ангажирала двајца правници по распишувањето на изборите, но тврди дека вработувањата се во согласност со...

Македонија19 часа

Почина 19-годишната девојка, жртва од автобуската несреќа кај Ласкарци

Почина 19-годишната девојка на која ѝ беше ампутирана ногата по автобуската несреќа што се случи на 13 февруари кај селото...

Свет20 часа

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

Апелациониот суд на ОН му ја зголеми казната на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на доживотен затвор поради,...

Македонија21 час

(Видео) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата, Стевчо Јакимовски, на кој вчера му беше одреден куќен притвор од...

Македонија21 час

(Bидео) Гувернерката одби да говори за судирот на интереси на директорката за супервизија

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежовска, не сакаше да даде изјава по завршувањето на промотивниот настан во НРБМ, на кој...

Македонија21 час

(Видео) Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од...

Топ21 час

(Видео) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Два предмета од првите 18 кои антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на...

Македонија24 часа

Досие „Маѓар телеком“: 7,5 милиони евра за „пријателите од Тетово“ и за страната „А“

Поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ, Џемали Мехази, еден час одговараше на прашања на обвинителката Лиле Стефанова, во...

Свет1 ден

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална антирасистичка борба

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн, повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на...

Македонија1 ден

Хазби Лика со најмногу вработени роднини во државните служби

Функционерите ги пријавуваат во антикорупциската комисија роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои...

Регион1 ден

Денеска ќе биде изречена второстепената пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) ќе ја изрече денеска, по три години...

Македонија1 ден

Се запали автомобил во движење кај старата железничка станица

Автомобил од марката „ситроен“ се запали сред улица во близина на старата железничка станица во Скопје. Очевидци за „Макфакс“ раскажуваат...

Досие