Контакт

Забава

Џо Лара, sвезда на ТВ-серијалот „Тарзан“, загина во авионска несреќа

Објавено пред

Американскиот актер Џо Лара, најпознат по улогата на Тарзан, се претпоставува дека загинал во авионска несреќа во Тенеси.

dobivaj vesti na viber

58-годишникот е меѓу седумте лица за кои се верува дека починале кога нивниот мал авион паднал во езеро во близина на градот Смирна во саботата. Неговата сопруга Гвен Шамблин Лара е исто така меѓу жртвите.

Нивниот авион „цесна Ц501“ паднал во езерото Перси Прист во близина на градот Смирна, непосредно по полетувањето од аеродромот Смирна Рутерфорд во саботата околу 11 часот, според локалните медиуми.

Националниот одбор за безбедност во сообраќајот соопшти дека најверојатно нема преживеани патници и дека се води истрага за да се утврдат причините за несреќата.

Спасувачките екипи велат дека на местото на несреќата пронашле делови од авионот и човечки остатоци.

Лара ја играше главната улога во ТВ-филмот „Тарзан во Менхетен“ во 1989 пред да ја репризира улогата во ТВ-серијата „Тарзан: Епските авантури“.

Тој се откажа од актерството во 2002 година за да започне кариера во кантри-музика.

Забава

Синовите на Памела Андерсон велат дека нејзината кариера пропадна во вода поради секс-снимката

Објавено пред

Синовите на Памела Андерсон, Брендон Томас Ли и Дилан Џегер Ли, говорат за повеќе теми поврзани со кариерата на својата мајка додека ѝ помагаат да промовира неколку нови проекти: автобиографијата „Љубов, Памела“ и документарниот филм „Памела: Љубовна приказна“ во продукција на „Нетфликс“.

dobivaj vesti na viber

Меѓу многуте контроверзии, Брендон (26) и Дилан (25) – двата сина на Памела со тапанарот на „Мотли кру“, Томи Ли – го изразија своето мислење за минисеријата „Пам и Томи“ на „Хулу“ од 2022 година, говореа за влијанието на приватната секс-снимка врз нејзината кариера во доцните 90-ти и за несоодветниот надомест за нејзината популарност во „Чувари на плажата“.

Во новиот документарниот филм Дилан вели дека минатогодишниот документарец на „Хулу“, со наслов „Пам и Томи“, е направен со лош вкус и е лошо склопен од перспектива на раскажување приказни.

„Зошто да враќате назад нешто пред 20 години, а за кое знаете дека некому му е нанесена штета?“, вели Дилан. „Нема никаква смисла да правите полукомедија од најлошиот дел од нејзиниот живот“.

Брендон, кој во 2018 година се најде на насловните странци на таблоидите по тепачката со својот татко, вели дека мајка му можела да заработи многу пари доколку се согласела да ја лиценцира лентата.

„Таа би заработила милиони долари ако само потпишеше парче хартија“, рече Брендон. „Наместо тоа, седеше без пари и гледаше како ѝ пропаѓа кариерата. Таа беше во долгови поголемиот дел од својот живот.“

Дилан смета дека нејзиниот живот и кариера би биле на поинаква траекторија доколку заработила на снимката.

Во интервју за „Екстра“, Брендон нагласи дека мајка му била недоволно платена за „Чувари на плажата“ од 1992 до 1997 година, нешто што тој го квалификува како кривично дело.

„Ако погледнам назад и ги обелоденам минатите договори, многумина ќе бидат шокирани кога ќе дознаат како луѓето ја искористувале… млада девојка направила лош договор за голема серија, а била најголемата ѕвезда во тоа време“.

„Многу луѓе заработија многу пари од серијата, некои од нив ќе имаат лош ден кога ќе тропнеме на врата… таа заработува смешни 4.000 долари годишно од Baywatch. Тоа е злосторство“.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) „Човекот по име Ото“ пристига во киносалите

Објавено пред

Филмот „Човекот по име Ото“ со Том Хенкс во главната улога, еден од најомилените актери на денешницата и двократен оскаровец, конечно, доаѓа во домашните кина.

dobivaj vesti na viber

Ото Андерсон, кого го глуми Хенкс, е 60-годишник кој планира да стави крај на својот живот по смртта на сопругата и присилното пензионирање, но, наместо тоа, се спријателува со своите весели соседи и почнува да го гледа животот низ позитивна призма.

Овој римејк од шведскиот филм „Човекот по име Уве“ ќе ве расплаче и насмее истовремено.

Иако неодамна почна со светска кинодистрибуција, оваа хумористична драма во режија на Марк Форстер (Monster’s Ball, Finding Neverland, Quantum of Solace, World War Z) веќе заработи речиси 75 милиони долари на благајните.

Новата комедија драма е адаптација на извонредната книга на Фредрик Бекмен, „Човекот Ове“, бестселер на „Њујорк тајмс“.

Филмската адаптација со години е голема желба на главната ѕвезда Том Хенкс.

Нашироко признатиот шведски оригинал од 2015 година ја постави скалата високо бидејќи, меѓу другото, беше номиниран за „Оскар“ во категоријата за најдобар странски филм. Предизвикот беше прифатен и имајќи ја предвид реакцијата на публиката, филмот целосно ги исполни очекувањата.

Според „Ротен томатос“, специјализирана веб-страница позната како агрегат на рецензии, A Man Called Otto држи импресивни 97 % според гледаноста на публиката, а и критичарите одлично ја примија оваа американска верзија на прославениот оригинал.

Интересно е да се истакне дека младата верзија на Ото ја глуми синот на Хенкс, Труман, а песната од филмот со наслов Till You’re Home ја отпеа сопругата на Том, Рита Вилсон.

Прикажи повеќе...

Забава

Остри критики за Spare: дали Хари бил под притисок да исфрли отров во своите мемоари?

Објавено пред

Во мемоарите на принцот Хари има некои откритија, кои јавноста и печатените медиуми во Британија не ги прифатија благонаклоно.

dobivaj vesti na viber

Габи Хинслиф, писателка за британски „Гардијан“, вели дека книгата се оддалечува од прашањата од незгоден јавен интерес и се претвора во перење валкани алишта во јавност. Но, тука се отвора прашањето дали принцот бил под притисок да исфрли отров, како што сугерира една критика.

Хари и Меган му се отворија на светот преку книги, серии и интервјуа за да ја објаснат својата страна на приказната. Ова се некои од најжестоките критики за војводата и војвотката од Сасекс.

Мемоарите на Хари беа објавени на 10 јануари. Но, во Шпанија книгата прерано беше ставена на полиците. И, така, штетата беше направена и луѓето имаа добар увид во нејзината содржина пред таа да излезе во светски рамки.

Што кажа јавноста?

„Мирор“ направи анкета барајќи од своите читатели да гласаат. Прашањето беше дали ќе ги читате мемоарите на принцот Хари?“ Резултатите беа, без сомнение, јасни – не.

Анкетата во тоа време покажа дека само 9 % од јавноста ќе ги чита мемоарите на принцот, а 91 % одбиле. Можеби ова не е вистинско претставување на британската јавност, но статистиката овде остава јасна порака.

Книгата беше во продажба на половина цена пред издавањето, што секако не е добар знак за иднината на продажбата. Можеби ова беше причината зошто бргу стана најпродавана во првата недела од продажбата во Обединетото Кралство.

Според Би-би-си, ова е најдолгата бесна порака некогаш испратена. Британската радиодифузна корпорација живописно ја опиша книгата: „Ова е делумно исповед, делумно нагодување и делумно љубовно писмо. На некои места се чини како најдолга бесна порака напишана во пијана состојба.

Критиките стигнаа и од јавноста, и од палатата и од весниците.

Исклучително остра критика дојде од Јан Моир, писател за „Дејли мејл“. Набројувајќи ги многуте интервјуа, книги и ТВ-емисии, тој книгата ја нарече „вишна на мувлосана торта“.

„Дејли мејл“ објави и колумна од А.Н. Вилсон, кој книгата ја опиша како вредна за презир и дело на злоба.

„Донесувајќи ја идиотската одлука јавно да излезе за својот раздор со кралското семејство, Хари без сомнение бил под огромен притисок… да исфрли што е можно повеќе отров… Но, тоа го исфрла него во ужасна светлина. И каква и да му била намерата, ова не нè тера да сочувствуваме со него, туку со кралското семејство“, напиша Вилсон.

Корисниците на „Твитер“ на Хари му кажаа да замолчи.

Ниту самата јавност не беше премногу среќна. Хаштагот #ShutUpHarry („Хари, замолчи“) стана популарен на „Твитер“ откога излегоа откритијата на мемоарите.

Весникот „Сан“ тврди дека пријателите на Хари го повикале да престане за негово добро.

А „Венити феар“ дознава дека Вилијам можеби никогаш нема да му прости на Хари.

Според публикацијата, палатата реагира – но засега неформално. Пријателите на принцот Вилијам рекле дека тој нема да му прости на својот помлад брат што ги открил семејните работи во јавност.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа35 минути

Оланд: Путин не е луд, туку е радикално рационален

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд, смета дека рускиот претседател Владимир Путин не е луд, туку радикално рационален лидер, кој е...

Економија2 часа

Се намалуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Наместо поддршка на Ахмети и Груби, Тупанчески да воспостави европски вредности

„Ако министерот за правда и мој колега од Универзитетот ‘Свети Кирил и Методиј’, редовен професор, е мотивирачки да сме во...

Македонија3 часа

Тупанчески не негира дека ќе го сменат: Беше лиферувано дека Министерството ќе биде ставено на берза

Министерот за правда, Никола Тупанчески, не е загрижен доколку го сменат од функцијата, ниту негира дека тоа ќе се случи...

Европа4 часа

Кремљ: Помошта од САД за Киев директен пат кон зголемена тензија и ескалација

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека нема планови за разговори меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џозеф...

Македонија5 часа

ВМРО-НП бара власта да докаже дали Ванчо Михајлов е соработник на фашизмот

„Во поглед на сè почестите нагласувања на тоа дека треба да се забрани и затвори македонскиот клуб ‘Ванчо Михајлов’ поради...

Регион6 часа

Авион принудно слета во Белград, патник починал за време на летот

Едно лице починало кога му се слошило во авион, кој синоќа принудно слетал на белградскиот аеродром, соопшти утрово итната помош....

Македонија7 часа

Грковска – Шахин: Поддршката на САД за интеграција на Македонија во ЕУ клучен сегмент за стабилноста во Балканскиот Регион

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во рамките на работната посета на Вашингтон,...

Македонија7 часа

СДСМ: Парламентарното мнозинство на СДСМ се зголемува, чекор напред за поддршка на членството во ЕУ

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ се зголемува како чекор напред за проширување на сојузот за поддршка на членството во ЕУ....

Свет7 часа

Заврши паниката во Австралија: пронајдена радиоактивната капсула од 8 милиметри по која се трагаше со денови

Во Австралија е пронајдена исчезнатата мала радиоактивна капсула, што исчезна минатата недела, а бидејќи е многу мала, се вели дека...

Свет8 часа

Непозната жена се обидела со автомобил да влезе во седиштето на ОН

Жена се обидела денеска со автомобил да влезе во седиштето на Обединетите нации во Њујорк, кое е затворено поради празникот....

Свет8 часа

Бајден испраќа во Украина моќни ракети, но не се тие што ги бараше Зеленски

САД подготвуваат пакет воена помош од 2 милијарди долари за Украина, вклучително и ракети со долг дострел, објави „Ројтерс“, повикувајќи...

Македонија17 часа

ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса

Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска вечерва одржа прес-конференција на која кажа дека Извршниот одбор на партијата на денешната седница покрај...

Свет20 часа

Русија призна дека нелегално мобилизирала над 9.000 луѓе

Русија призна дека од есента неоправдано регрутирала неколку илјади луѓе за војната против Украина. „ Повеќе од 9.000 граѓани кои...

Свет21 час

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, ние сме подготвени

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во...

Економија22 часа

(Видео) Ковачевски: Со зголеменото производство на електрична енергија до намалување на цената на струјата

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата,...

Регион23 часа

„Еуроњуз“: САД го блокираа влезот на Косово во Советот на Европа

Министерствата за надворешни работи на одредени европски земји, кои се членки на Советот на Европа, добија нота од амбасадите на...

Македонија1 ден

ИНТЕГРА алармира – се инфилтрира моќна странска служба која работи на спречување на евро-атлантската траекторија на Македонија

„Случајот со претепаниот Христијан Пендиков е само вовед во провокациите што ќе следуваат како што се доближуваат 4 февруари и...

Македонија1 ден

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија1 ден

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...