Контакт

Забава

Џулија Робертс за малку пари ја изнајмува куќата од 4 милиони долари

Објавено пред

Познатата актерка Џулија Робертс одлучи да почне со изнајмување на една од нејзините куќи.

Таа реши домот, кој се наоѓа во Калифорнија, да им го изнајмува на обични луѓе.

Тоа е куќа со три спални, две бањи и пространа кујна.

Таа ја купи оваа куќа за речиси 4 милиони долари, но сега ја изнајмува за 10.500 долари месечно.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Тони Зен го промовира својот најнов албум „Од изворот на изборот“

Објавено пред

Хип хоп артистот Тони Зен вчеравечер во МКЦ го промовираше својот шести по ред албум со наслов „Од изворот на изборот“. Пред повеќе стотици гости, најголем дел негови пријатели и препознатливи музички имиња од домашната сцена, Тони Петковски нескриено ја искажа радоста по повод излегувањето на неговиот најнов соло албум.

„Сите осум песни се инспирирани од моите лични искуства изминативе години. Овој албум се слуша со срце. Не случајно е акустичен, мирен и сниман во 432Hz, со цел да се задржи природната фреквенција. Музиката на албумот е посветена на вистината, љубовта и просветлението“, рече Тони Зен.

Албумот е независно издаден со поддршка на СТ Продукција како дистрибуција и изработка на ЦД и обвивка. Сниман е во студиото „Knobs Keys ‘n Stuff“ заедно со Бојан Филиповски „Gloomie“, додека миксот и мастерингот го изработи Мите Димовски во Тралала студио.

Албумот има осум песни. Текстовите ги напиша Тони Зен, а музиката ја создаде заедно со Кирил Бабамов (гитара) и Ратко Даутовски (перкусии). Mузичари кои дадоа свој придонес на албумот се Мартин Јосифовски на бас гитара, саксофон и флејта – Борислав Веселинов, клавијатури – Борче Кузмановски и Бојан Филиповски, Александар Пешевски Сале – усна хармоника и пратечки вокали – Весна Малинова Бабамова и Бојан Филиповски.

Од денеска албумот е во продажба во музичките продавници.

Прикажи повеќе...

Забава

Ди Каприо го видел Ривер Феникс на денот на смртта

Објавено пред

Американскиот актер и музичар Ривер Феникс почина на 21 октомври 1993 година, на возраст од 24 години. Пред клубот „The Viper Room” почнал да се грчи и да повраќа.

„Ве молам дојдете веднаш! Дојдете итно! Мојот брат се грчи на тротоарот! Не знам, мислам дека земал валиум или нешто! Дојдете веднаш, ве молам – извика Јоакин Феникс (44), брат на Ривер.

Еден од последните луѓе во Холивуд што го видел Ривер жив е актерот Леонардо ди Каприо (44), според „Пипл“. Додека зборувал за филмот со Бред Пит (55) и Квентин Тарантино (56), Леонардо се присетил на најтажните моменти со кои се сретнал во филмската индустрија.

„Јас пораснав со Ривер Феникс, кој беше голем актер на мојата генерација и единственото нешто што некогаш сакав е да имам можност да се ракувам со него. Една ноќ на забавата го видов како се качува по скалите. Никогаш не сум го запознал, а отсекогаш сакав да се сретнам со него. Кога го видов, настана метеж. Се свртев и го снема“, рече Леонардо.

Иако исчезнал во толпата, Леонардо не се откажал да го пронајде Ривер за да се запознае со него.

„Одев низ скалите горе-долу. Си мислев каде ли отиде. Се покажа дека е на пат кон клубот „The Viper Room’“, заклучи Ди Каприо шокиран од фактот што го видел Феникс непосредно пред неговата смрт.

„Не знам како да го опишам тоа чувство. Тој исчезна пред моите очи и беше трагично. Ривер беше актер за кој сите зборувавме. Се сеќавам дека ја подадов раката кон него, а потоа луѓето почнаа да поминуваат и него го снема“, рече актерот.

Прикажи повеќе...

Забава

Леонардо ди Каприо ја фотографира својата девојка во Кан

Објавено пред

Папараците го фатија актерот Леонардо ди Каприо (44) како во Кан ја фотографира својата девојка Камила Морон (21) пред Hotel du Cap Eden Roc во Антиб, каде што престојуваат сите познати за време на филмскиот фестивал. Моделот позира боса во долг бел фустан со туфни. Потоа се упатија на вечера во скап ресторан на брегот.

Морони е во Кан поради филмот Mickey and the Bear, а актерот беше таму за да ги промовира својот документарен филм And We Go Green и улогата во „Беше еднаш во Холивуд“ на Квентин Тарантино (56), со Бред Пит (55 ) и Марго Роби (28).

View this post on Instagram

TURN THE PHONE, LEO

A post shared by After Work Drinks (@afterworkdrinkspodcast) on

Двојката се запознала преку актерот Ал Пачино (79) бидејќи моделот е ќерка на неговата долгогодишна партнерка, актерката Лусил Сол (43). Камила е од Леонардо помлада 23 години, а обожавателите на актерот се шегуваат на социјалните мрежи дека таа е родена во 1997 година и имала пет месеци кога култниот филм на Ди Каприо, „Титаник“, бил премиерно прикажан во Америка.

Оскаровецот е познат како холивудски ерген и заводник, а многу жени се најдоа во неговата прегратка, главно Викториините ангели. Тој беше во врска со Жизел Бундшен (38), Бар Рефаели (33), Наоми Кембел (48), Хелен Кристенсен (50), Ева Херцигова (46) и многу други.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион23 минути

Дачиќ бил во Сомалија за време на нападот: „Се слушна силна експлозија“

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ се наоѓал...

Свет2 часа

Франција бара истрага дали Сирија употребува хемиско оружје

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје. Министерството...

Спорт2 часа

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека...

Европа2 часа

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент....

Забава15 часа

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето, гласовите коригирани

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, сепак, заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите...

Македонија17 часа

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија18 часа

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија20 часа

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија21 час

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија21 час

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија22 часа

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија23 часа

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија23 часа

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет24 часа

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа1 ден

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет1 ден

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Европа1 ден

Меј: Парламентот ќе одлучи за нов референдум за брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, синоќа изјави дека на Парламентот ќе му биде дадена можност да гласа за тоа дали ќе...

Македонија2 дена

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија2 дена

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава2 дена

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Досие