Контакт

Забава

10 најпреценети филмови според „Дигитал трендс“

Објавено пред

Има филмови што се сметаат за култни. Некои од нив го оправдуваат тој статус, и кога ќе седнете да ги гледате, ќе сфатите и зошто. „Кум“ навистина е добар како што сите велат дека е. „Казабланка“ можеби е стар 80 години, но сепак е една од најголемите љубовни приказни некогаш снимени, пишува „Дигитал трендс“, кој направи листа со 10 најпреценети филмови на сите времиња.

dobivaj vesti na viber

Сепак, понекогаш филмовите добиваат репутација што не ја заслужуваат целосно. Можеби се добри, но не се врвни како што некои сметаат.

Ова е листата на „Дигитал трендс“ на 10 прилично преценети филмови:

10. „Кошмар пред Божиќ“ (1993)
Стоп-моушн анимацијата во „Кошмарот пред Божиќ“ е чудо, а поради прецизниот дизајн на филмот, повеќето луѓе сè уште го сметаат за класика. Сепак, она на што повеќето луѓе не обрнуваат внимание се вистинските ритми на приказната, кои главно се многу предвидливи.

9. „Волшебникот од Оз“ (1939)
Генерално омилен филм, кој содржи голем број музички класици, „Волшебникот од Оз“ е малку досаден и конвенционален според современите стандарди. Неговите дизајнерски елементи се извонредни, но многу е тешко да се влезе во филм, без да се знае што ќе се случи.
Џуди Гарланд е навистина слатка како Дороти, но магијата на филмот не е толку волшебна како некогаш. Тоа е убава приказна и можеби е одлична за децата денес, но веројатно ќе откриете дека не е ремек-делото на кое се сеќавате.

8. „Клуб за појадок“ (1985)
Приказната на Џон Хјуз за петмина тинејџери од разни општествени кругови, кои се принудени заедно во саботен притвор, можеби додаде вистинска патос во животите на тинејџерските ликови, но тоа е уште еден филм кој се чини дека е подобар поради она што следуваше по него.

7. „Американски снајперист“ (2014)
Иако можеби беше феномен кога беше објавен, American Sniper не старееше многу добро. Најтрајната слика на филмот на интернет е веројатно Бредли Купер како држи лажно бебе.
Вистинската приказна на филмот, која се фокусира на најсмртоносниот снајперист во американската историја, се комплицира со прикажување разни противници од Блискиот Исток и со општиот пристап кон траумата што се обидува да ја разоткрие. Можеби беше хит во кината, но овој филм не е направен да трае.

6. „Говорот на кралот“ (2010)
Овој добитник на „Оскар“ за најдобар филм се смета за преценет уште од моментот кога ја доби златната статуетка и во голема мера ја заслужи таа репутација.

Филмот за кралот Џорџ Шести, кој се искачува на тронот и се бори да ја надмине говорната мана, во одредени моменти е смешен и трогателен, но изгледа разводнет. Колин Фирт е навистина одличен во главната улога, но во целина „Говорот на кралот“ е конвенционална приказна за победа над неволјите, а во фокусот е човек што, всушност, нема многу неволји што треба да ги надмине.

5. „Замрзнати“ (2013)
Овој филм беше вистински феномен по објавувањето во 2013 година, делумно поради успехот на песната Let It Go, но навистина не е толку добар. Анимацијата веќе изгледа застарена и додека повеќето од песните се прилично добри, искривенатаст руктура на филмот е поочигледна при повторено гледање.

4. „Возејќи ја госпоѓицата Дејзи“ (1989)
„Возејќи ја госпоѓицата Дејзи“ беше актуелен во 1989 година и иако освои „Оскар“ за најдобар филм, тоа навистина не помогна на неговата репутација. Филмот зборува за богата постара жена, која има предрасуди кон Афроамериканците и завршува со таков возач.

Додека двајцата се поврзуваат, почнуваат подобро да се разбираат и сфаќаат дека сепак толку не се разликуваат.

3. „Борачки клуб“ (1999)
Fight Club постигна култен статус веднаш штом се појави во кината и тоа е филм што некои луѓе го сфаќаат многу сериозно, а други го третираат како сатира, каков што првично требаше да биде. За жал, филмот не функционира толку добро како сериозен филм или сатира и завршува во ничија земја негде помеѓу.

Бред Пит е оправдано фален како Тајлер Дарден, но многу од она за што е Fight Club во денешно време изгледа бесмислено штом ќе сфатите што навистина се случува.

2. „Форест Гамп“ (1994)
Можеби најзбунувачкиот феномен на сите времиња, „Форест Гамп“ е филм за носталгија на бебе-бум, кој излезе токму во вистинско време.

Форест е во интеракција со голем број главни историски фигури во овој сеопфатен еп, но специфичниот американски дух на филмот и ирационалната омраза кон хипиците го прават многу попросечен денес отколку што можеби бил во своето време. Том Хенкс е одличен, но „Форест Гамп“ е досаден и сентиментален без причина.

1. „Слепата страна“ (2009)
Сандра Булок е речиси секогаш одлична, но дури и таа не може да го спаси овој филм од сите клишеа што на крајот го голтаат. Филмот ја раскажува вистинската приказна за Мајкл Охер, момче бездомник посвоен од богато семејство од југот и на крајот станува ѕвезда на американскиот фудбал. Инспиративен, но исто така прилично досаден.

Забава

Ким Катрал ќе се појави во финалето на серијата „И, едноставно, така“

Објавено пред

Ким Катрал, која беше забележително отсутна од првата сезона на новото поглавје на „Сексот и градот“, со наслов And Just Like That… („И, едноставно, така..“), се согласи да се појави во втората сезона.

dobivaj vesti na viber

Според „Вараети“, таа ќе ја репризира улогата на Саманта Џонс во само една сцена од завршната епизода.

Истиот извор открива дека Ким го снимила својот дијалог без другите ѕвезди од серијата, вклучувајќи ја и Сара Џесика Паркер.

Кери Бредшо на некој начин ја одбележа приказната, Саманта Џонс беше омилениот лик на многумина, веројатно затоа што рушеше табуа. Гледано и во модна смисла, Саманта и Кери беа доминантни.

Ликот на Катрал беше објаснет како отсутен во приказната во која таа е преселена во Лондон.

Оригиналната „Сексот и градот“ се прикажуваше во шест сезони од 1998 до 2004 година и генерира два спиноф-филма.

Хит-серијата создаваше приказни за работата и љубовните врски на четири жени од Њујорк во 90-тите и раните 2000-ти.

Прикажи повеќе...

Забава

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Објавено пред

Актерот Дени Мастерсон на повторното судење во Лос Анџелес беше прогласен за виновен за силување и се соочува со затворска казна до 30 години.

dobivaj vesti na viber

Актерот, кој го глумеше Стивен Хајд во хит-серијата „Луди седумдесетти“, беше прогласен за виновен по две точки од обвинението.

Поротата составена од седум жени и пет мажи ја донесе пресудата по седумдневно заседавање. Нему му се заканува затворска казна до 30 години, пишува „Гардијан“.

47-годишниот актер наводно им ставал дрога во пијалаците на жените за да може да ги силува. Обвинителите изјавија дека тој силувал три жени, вклучително и својата девојка, во својот дом во Холивуд Хилс помеѓу 2001 и 2003 година.

Поротата не можеше да донесе пресуда за силувањето на неговата девојка, со која бил подолго време, но го прогласи за виновен за силување на преостанатите две жени.

Обвинителите тврдеа дека Дени го користел своето влијание во Сциентолошката црква, каде што сите три жени биле членови во тоа време, за да избегне последици со децении.

Актерот не сведочеше, ниту неговите адвокати повикаа сведоци. Одбраната тврдеше дека делата биле консензуални и се обиде да ги дискредитира тврдењата на жените посочувајќи промени во исказите и недоследности.

Портпаролот на Мастерсон одби да даде коментар, но неговите адвокати речиси сигурно ќе поднесат жалба.

Прикажи повеќе...

Забава

Повеќе докази дека ќерката на Моника Белучи, Дева, е следното големо нешто во манекенството

Објавено пред

Како ќерка на италијанската дива Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, не е чудно што 18-годишната Дева Касел сега е на својот пат кон славата.

dobivaj vesti na viber

Дева се впушти во манекенските води, каде што станува сè поуспешна.

Како модел таа дебитира на 14 години во кампања за парфеми на „Долче и Габана“, а четири години подоцна, нејзината кариера на модните писти зеде сè поголем замав.

Дева беше фотографирана додека снима реклама за долна облека од тантела на брендот „Долче и Габана“ кај барокната Фонтана ди Треви во Рим претходно неделава.

Сличноста со мајка ѝ, една од најубавите жени на светот, е очигледна благодарение на темните кадрици и шминка, кои го отсликуваат препознатливиот изглед и безвременска убавина на Моника од 90-тите.

Нејзиниот шарм е совршен спој на убавината на Моника Белучи и магнетизмот на Винсент Касел.

И Моника ја почна својата кариера како модел и муза на модното дуо Долче и Габана, па затоа често Дева ја споредуваат со мајка ѝ.

„Во моментот сум посветена на манекенството, како и на драмската работилница, на која присуствувам. Не би ми пречело да се обидам да глумам. Мислам дека навистина би уживала во тоа, но знам дека тоа е тешка професија, чие усовршување бара многу време и многу лични вложувања“, изјави таа неодамна во интервју за магазинот Glass.

„Навистина го ценам фактот што моите родители никогаш не ме принудија да глумам. Секогаш ми велеа дека можам да бидам што сакам кога ќе пораснам поради што бев многу отворена во разни домени“.

Дева ќе глуми во претстојната италијанска серија „Леопард“, која ќе се емитува на „Нетфликс“. Станува збор за серија инспирирана од филмскиот класик во режија на Лучино Висконти, кој освои „Златен лав“ во 1963 година. Во тој филм глумеа Клаудија Кардинале, Ален Делон и Берт Ланкастер.

Во серијата од шест епизоди, сместена во заднината на социјалната револуција во Сицилија во 1860, Дева ќе ја портретира Анџелика Седара (која ја глумеше Клаудија Кардинале во оригиналниот филм), млада жена од средната класа, која станува катализатор на општествените превирања.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: „Ќе го пречекаме како победник на правдата кога ќе се врати“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на социјалните мрежи објави дека го посетил семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, за,...

Топ11 часа

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загинало и малолетно девојче

Меѓу загинатите во сообраќајната несреќа на автопатот Штип-Миладиновци што се случи денес, е и едно малолетно девојче. Како што објави...

Македонија11 часа

Ковачевски се сретна со американската амбасадорка: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Kaко што соопштија од...

Македонија13 часа

(Видео) Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица, предупредува Трипуновски

Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на...

Топ15 часа

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Загина 56-годишен маж, кој со автомобилот излетал од патот кај селото Јосифово. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера...

Европа16 часа

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било...

Регион17 часа

Хрватска ги зема македонските работници: цели семејства одат на сезонска работа, платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани...

Македонија18 часа

Шверцерите на убиената мигрантка Фатима добија по една година затвор, уште нема одговор дали полицаецот го испука куршумот

По една година затвор добија шверцерите на мигрантката Фатима, која беше убиена во Гевгелија по тепачката меѓу нив и полицијата,...

Европа18 часа

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија

Европратеникот Ангел Џамбаски ја обвини македонската Влада дека започнала голема лобистичка офанзива во Европа. „Координиран напад организиран од властите во...

Македонија19 часа

Пристигна воен конвој со новите лесни оклопни возила JLTV наменети за македонската Армија

Министерството за одбрана информира дека пристигна воен конвој со нови возила на Армијата – лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, кои...

Регион19 часа

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со...

Регион20 часа

Расте притисокот врз Косово: вонредна седница на косовското Собрание, се бараат избори

Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ ноќта помина мирно, а од утрово, седми ден од кризата во тие три...

Свет20 часа

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата

Русија изврши серија напади во Украина, поради што е прогласена вонредна воздушна опасност низ земјата. За неколку часа по нападот,...

Македонија1 ден

Меџити побара од хирурзите да оперираат за викендите без надомест за да се намали листата на чекање

Министерот за здравство Фатми Меџити ги повика хирурзите од сите специјалности доброволно да оперираат за викендите за да ги намалат...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта...

Европа1 ден

„Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот“ порача претседателката на Молдавија на крајот од самитот

Претседателката на Молдавија, Маја Санду изјави дека на самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „сила и...

Свет1 ден

Богатите земји наместо за борба против климатските промени, парите ги потрошиле за чоколади, хотел и филм

Некои земји користеле пари наменети за борба против климатските промени, за цели кои немаат многу врска со еколошките цели, покажува...

Регион1 ден

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Српскиот претседател Александар Вучиќ му порача на косовскиот премиер да ги повлече војниците од северот на Косово и тогш ќе...

Регион1 ден

Немало врсничко насилство врз малолетникот кој го изврши масакрот во „Рибникар“, потврди српската Влада

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, потврдени се наодите на Центарот за социјална работа, Министерството за образование...

Македонија2 дена

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...