Контакт

Забава

10 причини зошто Јапонките остануваат витки и не стареат

Објавено пред

Јапонија е прекрасна земја. Зелени планини, сино море, жива култура и вкусна кујна, сè ова допринесува за нејзината убавина. Ако сте патувале во Јапонија или сте запознале Јапонци, една работа можеби ви паднала на ум: „Зошто Јапонките се толку витки и изгледаат толку млади?

Кујната и начинот на живот на Јапонците се тие што го одржуваат здравиот и млад изглед. На пример, јапонската храна се заснова на принципот на здравје и долговечност. Всушност, Јапонија е дом на највисокиот процент на луѓе во светот кои живеат повеќе од 100 години.

Во Јапонија, храната не се јаде само за вкус. Јапонците веруваат во извлекување здравствени придобивки од својата храна.

Пиење зелен чај
Јапонците сакаат да пијат зелен чај познат како matcha. Мача (зелен чај во прав) се прави од најквалитетни листови, кои се сушат и мелат во ситен прав. Овој прав потоа се меша со топла вода. Оваа форма на зелен чај се користи во чаевата церемонијата, која е јапонска културна активност која вклучува церемонијална подготовка и претставување на мачата.

Консумирање ферментирана храна
Јапонците често јадат ферментирана храна како кефир, комбуха, кисела зелка, мисо, темпе и кимчи.

Популарност на морската храна
Јапонците сакаат да јадат морска храна, а не црвено месо, кое е поврзано со многу здравствени проблеми, како што се дебелината, висок холестерол и воспалителни болести.

Јадење помали порции
Послужување на мали порции е дел од јапонската култура. Помалите порции може да ве натераат да јадете помалку, а со тоа да ви помогне да изгубите тежина. Порциите изгледаат поголеми на помали чинии, што придонесува за помалку јадење. Ова за возврат го спречува ненамерното прејадување и високиот внес на калории.

Пешачењето е ритуал
Во Јапонија и мажите и жените многу пешачат. Одење е добра форма на вежбање за да останете витки и фит. Пешачењето не само што помага при слабеење, туку и го подобрува кардиоваскуларното здравје, ја зголемува енергијата и расположението и помага во ослободување од стресот.

Големо „не“ за јадење во движење

Времето на оброците во Јапонија се свети периоди за енергизирање на вашето тело, затоа нема јадење додека пешачите. Во Јапоинија се смета за неучтиво, иако е прифатливо да се јаде додека сте во движење. Затоа, ретко ќе видите некој да јаде на улица или додека се вози во јавен превоз.

Здрави методи на готвење

Јапонската кујна не само што користи здрави состојки туку и здрави методи на готвење. Во Јапонија преовладуваат техниките на сурово, динстано и на скара, кои помагаат да се избегне употребата на вишок масло.

Овие техники на готвење помагаат и во зачувување на вкусот и хранливите состојки на состојките. Длабоко пржена храна е реткост во Јапонија. Кога се служи пржена храна, како што е темпура, се ставаат неколку парчиња заедно со друго јадење. На овој начин севкупниот баланс на оброкот е здрав.

Вежбање боречки вештини
Постојат различни видови боречки вештини популарни во Јапонија, и мажите и жените практикуваат некои од формите.

Топли купки
Купка во топли извори, која е вообичаена практика во Јапонија, го продолжува животот.

На локалниот јазик, топлиот извор е познат како „онсен“. Како вулкански активна земја, Јапонија има илјадници од нив низ сите нејзини главни острови.

Здрави десерти
Десертите не се составен дел од јапонската кујна. Јапонките јадат слатки поретко, а ова е една тајна зошто остануваат витки.

Во Јапонија, луѓето претпочитаат да јадат свежо овошје на крајот од оброкот, наместо десерти со шеќер. Шеќерот е еден од главните виновници за порастот на дебелина во светски рамки.

Забава

Миленикот на тинејџерките во рамките на турнејата ќе настапи во Унгарија и Австрија

Објавено пред

Музичарот Хари Стајлс планира голема турнеја наречена Love on Tour 2022. Европскиот дел од турнејата почнува на 28 јануари.

Меѓу многуте европски градови во кои ќе настапува, како Париз, Лондон и Берлин, Стајлс ќе настапи на 13 јули во Будимпешта и три дена подоцна во Виена.

Love on Tour 2022 е втората голема турнеја на познатиот пејач. Турнејата почна во септември минатата година во САД и досега се покажа како многу успешна.

Турнејата требаше да почне во април 2020 година, но поради пандемијата на коронавирусот, беше одложена за февруари 2021 година. Но, и тогаш беше одложена, па дури сега фановите на Хари ќе имаат можност да присуствуваат на неговите концерти.

Прикажи повеќе...

Забава

Продуцентот на „Битлси“ потпишал договор со нив бидејќи биле добри момци

Објавено пред

Продуцентот на „Битлси“, Џорџ Мартин, потпишал договор со легендарниот рок-бенд во раните денови повеќе поради тоа што му биле симпатични отколку поради нивната музика, откри еднаш, а неговиот син потврди во снимка што ја сподели на „Твитер“ во средата.

Џорџ Мартин, кој почина во март 2016 година, помогна во лансирањето на бендот до глобален успех во 60-тите и често го нарекуваа петтиот „битлс“.

„Беа четворица и прашав: кои се тие? што се тие?“, ѝ вели легендарниот продуцент на својата внука во видеото што го објави син му Гилс Мартин, исто така продуцент.

Џорџ Мартин ги запозна „Битлси“ во Лондон додека членовите на групата од Ливерпул бараа место под сонцето – пред да станат најпознатата четворка во светот.

„Кога слушав што прават, беше добро, но не беше сјајно“, се присетува тој во снимен разговор.

„Но, магијата дојде кога почнав да ги запознавам бидејќи тие беа ужасно добри луѓе“, продолжи тој.

„Беа забавни, беа многу паметни, кажуваа убави работи, тие беа оној вид луѓе со кои сакаш да се дружиш“, детаљно се присетува Џорџ Мартин во едно старо видео.

„Си помислив: ако јас го чувствувам ова кон нив, ќе го почувствуваат и другите луѓе, па тие сигурно ќе  бидат прилично популарни“.

Прикажи повеќе...

Забава

Џуди Денч почна да користи и да танцува на „Тик-ток“

Објавено пред

Во текот на синоќешното виртуелно гостување во ток-шоуто „Доцна навечер со Сет Мејерс“ на Ен-би-си, каде што го промовира својот нов филм „Белфаст“, Дејм Џуди Денч откри како нејзиниот внук ја натерал да се занимава со танцувачки предизвици на „Тик-ток“.

87-годишната британска актерка рече дека нејзиниот внук Сем Вилијамс дошол кај неа додека таа била во самоизолација и ѝ рекол: „Мислам дека треба да направиме малку ‘Тик-ток’“.

„Јас му реков дека сум апсолутно безнадежна во тие работи, но тој ме увери да не се грижам бидејќи ќе вежбаме претходно“.

Откога извежбале и го снимиле клипот, таа го прашала дали ќе го објави. „Треба уште вежбање“, ѝ рекол внукот.

„Тој беше тиранин“, се пошегува Џуди.

Таа никогаш не го видела готовиот резултат, а Сет потоа ја покажал снимката на која танцува со својот втор внук. Џуди и Сем потоа продолжиле со други танцувачки предизвици на апликацијата „Тик-ток“.

Сет потоа ја информирал дека Сем исто така се зафатил и со рецензии на нејзини филмови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија13 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет13 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет14 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија16 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија17 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија19 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет19 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија20 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија20 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет22 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет22 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт22 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа23 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија2 дена

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија2 дена

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија2 дена

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет2 дена

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Досие