Контакт

Забава

Одгледувале виртуелни деца, а ќерката им починала од глад

Објавено пред

Родителите на тримесечното девојче од Јужна Кореја кое во септември почина од глад, поради нивна негрижа беа приведени во четвртокот по бегството од цели пет месеци.

Родителите на тримесечното девојче од Јужна Кореја кое во септември почина од глад, поради нивна негрижа беа приведени во четвртокот по  бегството од цели пет месеци.

Несовесните родители недоволно ја хранеле својата ќерка бидејќи најголемиот дел од времето го поминувале на интернет одгледувајќи виртуелни деца.

Девојчето кое се родило прерано било пронајдено мртво на 24 септември а обдукцијата покажа дека смртта настапила поради глад.

Невработените родители се запознале по пат на интернет, и го хранеле детето само еднаш дневно бидејќи денот го поминувале во интернет кафе каде одгледувале виртуелни деца со играта Приус Онлајн.

Се чини дека го изгубиле чувството за реалност бидејќи биле невработени, а состојбата значително им се влошила по раѓањето на ќерката-соопштиле полициски извори.

Неодамна во Јужна Кореја се пријавени и други несреќни случаи поради користење интернет.

Минатиот месец, јужнокорејските медиуми јавија дека 32-годишен маж починал откако пет дена непрекинато играл компјутерски игри./крај/хн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Дајан Китон импресионирана од новата верзија на „Кум 3“

Објавено пред

Дајан Китон е еуфорична во пофалбите за изменетата верзија на последниот дел од трилогијата „Кум“ на Френсис Форд Копола, откако доби шанса да ја гледа.

Во разговор со „Варајети“ оваа среда, актерката рече дека гледањето на новиот филм  бил еден од најдобрите моменти во нејзиниот живот.

Оваа верзија на последниот од трите ремек-дела на Френсис Копола, насловен „Кум на Марио Пузо, „Кода: Смртта на Мајкл Корлеоне“, се обидува да ги реши проблемите во оригиналниот филм што ги остави критичарите потиштени кога беше премиерно прикажан кон крајот на 1990 година.

„Ова беше еден од најдобрите моменти во мојот живот“, се воодушеви Китон откако го виде филмот на приватна проекција која Копола ја организираше во една од малите киносали на „ Парамаунт “ за себе и за оригиналните ѕвезди Ал Пачино, Талија Шајер и Џорџ Хамилтон.

„За мене тоа беше остварување на сонот. Го видов филмот во сосема поинакво светло,“ рече таа.

Иако филмот имаше комерцијален успех, заработувајќи речиси 137 милиони долари наспроти буџет од 54 милиони долари, многу критичари не беа импресионирани од него, особено во споредба со првите два филма „Кум“, кои се сметаат за ремек-дела.

Прикажи повеќе...

Забава

Афлек и Де Армас покажуваат дека се жешка холивудска двојка

Објавено пред

Бен Афлек и Ана де Армас беа забележани на прошетка во Лос Анџелес оваа среда.

На 48-годишната холивудска ѕвезда и неговата 32-годишна девојка им се придружи еден пријател кога решија да направат пауза од самоизолацијата еден ден пред Денот на благодарноста.

Двајцата се запознаа додека го снимаа еротскиот трилер „Длабока вода“, во режија на Адријан Лин, познат по блокбастерите „Девет и пол недели“, „Фатална привлечност“, „Непристоен предлог“ и „Неверна“.

A неделава беа во Њу Орлеанс на доснимување сцени од „Длабока вода“, филмот кој всушност ги спои. На пауза од снимањето на нови сетови, папараците ги уловија како се бакнуваат на еден балкон.

Таблоидите веднаш го забележаа дијамантскиот прстен на нејзината лева рака, но не се знае дали е во склоп на улогата во филмот или пак можеби тајно се вериле.

Прикажи повеќе...

Забава

Криси Тајген ја разлути корисник на „Твитер“ што го коментира есејот на Меган Маркл

Објавено пред

Криси Тајген се најде во одбрана на Меган Маркл, војвотката од Сасекс, која доби неочекувани критики кога откри дека имала спонтан абортус.

39-годишната Американка Меган, член на британското кралско семејство, проговори за неодамнешниот спонтан абортус во есеј за „Њујорк тајмс“ објавен во вторникот.

А Криси Тајген, 34-годишна манекенка што претрпе загуба на бременоста минатиот месец, застана во одбрана на војвотката од Сасекс, кога еден корисник на „Твитер“ напиша дека Меган есејот го објавила со себична намера.

„Наградата за апсолутна глупост денес му припаѓа на Марко Џанaнџели. Му честитам на овој piece of s**t, напиша Тајген како одговор на твитот на Џананџели и подоцна го избриша. Набргу откако го избриша својот твит, Криси се врати на платформата и напиша: „Извинете, заборавив дека се обидувам да бидам пољубезна“.

Оригиналниот твит на Џананџели, во кој ги објаснува критиките за есејот на Маркл во „Њујорк тајмс“, сè уште е присутен на „Твитер“.

„Дали некој навистина се сомнева во болката и страдањето од претрпен спонтан абортус или можеби ја критикуваат одлуката на Меган да напише текст од 1.000 збора за себе?“

Во нејзиниот есеј објавен во „Њујорк тајмс“, со наслов „Загубите што ги споделуваме“, Маркл детаљно го опиша трагичното јулско утро кога сфатила дека го губи своето второ дете.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија3 часа

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за „Бгнес“ предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој...

Македонија3 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ5 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија5 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија5 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет6 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет6 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија17 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија18 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија19 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет19 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен20 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија23 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија1 ден

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија1 ден

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура1 ден

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет1 ден

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија1 ден

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Досие