Контакт

Забава

Банка за семиња како „Арката“ на Ное

Објавено пред

На норвешкиот остров Свалбард, најсеверното населено подрачје на Земјата, постои глобална банка на семиња за спас на човештвото во случај на катастрофа.

На норвешкиот остров Свалбард, најсеверното населено подрачје на Земјата, постои глобална банка на семиња за спас на човештвото во случај на катастрофа.

Банката е основана во 2008 година и складира семиња од целиот свет кои би можеле да се користат во случај на катастрофа која би довела до изумирање на флората и фауната.

Банката се наоѓа во близина на градот Лонгирбаен, на островот Свалбард кој на светот му е познат по филмот „Златниот компас“.

„Околу 130 метри под површината се наоѓаат две простории во кои се чуваат околу половина милион различни семиња од целиот свет“, вели извршниот директор на Глобал Кроп Диверсити, Кери Фулер.

„Објектот е изграден така да може да ги издржи сите видови на катастрофа, вклучувајќи и нуклеарен напад, а со оглед на тоа дека се наоѓа на најсеверната населена точка на земјата, за одржување на ниска температура се грижи самата природа“, вели Фулер.

Банката ја изградиле Глобал Кроп Диверсити фонд во соработка со владата на Норвешка и Нордискиот центар за генетски ресурси./крај/фо/иа©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Афлек и Де Армас покажуваат дека се жешка холивудска двојка

Објавено пред

Бен Афлек и Ана де Армас беа забележани на прошетка во Лос Анџелес оваа среда.

На 48-годишната холивудска ѕвезда и неговата 32-годишна девојка им се придружи еден пријател кога решија да направат пауза од самоизолацијата еден ден пред Денот на благодарноста.

Двајцата се запознаа додека го снимаа еротскиот трилер „Длабока вода“, во режија на Адријан Лин, познат по блокбастерите „Девет и пол недели“, „Фатална привлечност“, „Непристоен предлог“ и „Неверна“.

A неделава беа во Њу Орлеанс на доснимување сцени од „Длабока вода“, филмот кој всушност ги спои. На пауза од снимањето на нови сетови, папараците ги уловија како се бакнуваат на еден балкон.

Таблоидите веднаш го забележаа дијамантскиот прстен на нејзината лева рака, но не се знае дали е во склоп на улогата во филмот или пак можеби тајно се вериле.

Прикажи повеќе...

Забава

Криси Тајген ја разлути корисник на „Твитер“ што го коментира есејот на Меган Маркл

Објавено пред

Криси Тајген се најде во одбрана на Меган Маркл, војвотката од Сасекс, која доби неочекувани критики кога откри дека имала спонтан абортус.

39-годишната Американка Меган, член на британското кралско семејство, проговори за неодамнешниот спонтан абортус во есеј за „Њујорк тајмс“ објавен во вторникот.

А Криси Тајген, 34-годишна манекенка што претрпе загуба на бременоста минатиот месец, застана во одбрана на војвотката од Сасекс, кога еден корисник на „Твитер“ напиша дека Меган есејот го објавила со себична намера.

„Наградата за апсолутна глупост денес му припаѓа на Марко Џанaнџели. Му честитам на овој piece of s**t, напиша Тајген како одговор на твитот на Џананџели и подоцна го избриша. Набргу откако го избриша својот твит, Криси се врати на платформата и напиша: „Извинете, заборавив дека се обидувам да бидам пољубезна“.

Оригиналниот твит на Џананџели, во кој ги објаснува критиките за есејот на Маркл во „Њујорк тајмс“, сè уште е присутен на „Твитер“.

„Дали некој навистина се сомнева во болката и страдањето од претрпен спонтан абортус или можеби ја критикуваат одлуката на Меган да напише текст од 1.000 збора за себе?“

Во нејзиниот есеј објавен во „Њујорк тајмс“, со наслов „Загубите што ги споделуваме“, Маркл детаљно го опиша трагичното јулско утро кога сфатила дека го губи своето второ дете.

Прикажи повеќе...

Забава

Женско реално шоу прогласено за ТВ-програма на годината во Кина

Објавено пред

Популарното кинеско реално шоу Sisters Riding the Winds and Breaking the Waves доби ново признание откога со недели е главна тема на разговор на нацијата, пренесуваат локалните медиуми.

Телевизиското шоу, во кое настапуваат 30 женски ѕвезди на возраст над 30 години, беше прогласено за најдобра програма на годината на 21. доделување на China Video Awards 2020, кинеско годишно признание што го спонзорира магазинот „Њу викли“ со седиште во Гуангдонг.

„Како одлично шоу со прекрасни изведби, програмата успешно го доловува бурното емоционално прикриено чувство на стрес кај современите жени, зборува за нивната анксиозност и храброст да се спротивстават на општествената пристрасност кон возраста и полот“, велат членовите на жирито.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени со коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид центарот на Клиниката за уво, нос и грло каде ќе...

Македонија1 час

(Видео) Милошоски: Заев ги помина сите црвени линии кои може народот да ги поднесе

„Имаме доволен број на пратеници во комисијата за надворешна политика, но исто така би сакал да констатирам и една работа...

Македонија2 часа

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за „Бгнес“ предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој...

Македонија2 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ4 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија4 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија5 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет5 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет5 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија16 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија17 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија18 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет19 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен20 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија23 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија1 ден

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија1 ден

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура1 ден

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет1 ден

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Досие