Контакт

Забава

12 имиња од македонската и светска клупска сцена ќе настапат викендов во МКЦ

Објавено пред

Британскиот совет и Младинскиот културен центар го најавуваат продолжението на фестивалот PlayUK, које ќе почне в петок, 2 ноември, во 17.30 чaсот, со панел-дискусија на тема „Уметност – четврта индустриска револуција“, на која гостуваат водечкиот стручњак во одделението за развој во Би-би-си, Јан Форестер, Сајмон Вилкинсон, куратор и дигитален артист, и Никола Узуновски, уметник.

Воедно, свечено ќе биде отворена интерактивна дигитална изложба, на која ќе бидат претставени најновите и најголеми достигнувања во полето на ВР и АР-инсталации, видеоигри, мобилни апликации и друго, која докажува дека видеоигрите дефинитивно наоѓаат свое место покрај другите уметности и дека нивниот потенцијал е динамичен и извонредно потентен.

Дел од програмата во Скопје ќе биде и работилницата „Дневна соба од иднината“, чиј домаќин е FACT, а ја истражува иднината на радиодифузијата. Десетина креативци од дигиталните медиуми и експерти од Западен Балкан ќе бидат поканети да престојуваат во Скопје и да учествуваат во програмата.

Важен сегмент од фестивалот PlayUK Arcadia е внимателно селектираната музичка програма, која ќе биде целосно бесплатна во текот на целиот викенд. Дури 12 имиња од македонската и светската клупска сцена ќе настапат во МКЦ од 2 до 4 ноември 2018 година.

В петок, од 19 часот, ќе настапат талентираните млади диџеи Dejan Dexx и BerryQyat, кои неуморно пуштаат музика на разни локации во државата и создаваат своја музика во рамките на Hauz-колективот.

Истата вечер во МКЦ ќе настапи и Chagall, продуцентка на електронска музика, композиторка, пејачка, изведувачка, иноваторка и корисник на интерфејсот на ракавиците MI.MU. Живиот настап на Chagall Calibration е физичка манифестација на нејзините продукции, а ги контролира сите електронски слоеви, вокални ефекти и интерактивни визуелни проекции со движењето на сопственото тело. Не смеете да ја пропуштите!
Програмата в петок кулминира со настапите на познатите македонски диџеи Game Over и Гоце САФ, кои подготвуваат специјални тематски диџеј-сетови со музика од култни видеоигри.

Музичкото мени в сабота почнува повторно во 19 часот, а го зачинуваат две дами диџејки од Скопје, добро познатите Виолета Качакова и Соња Исмаил, кои подолго време се присутни на сцената и веќе имаат сериозна љубовна врска со клупската публика.
По нив, настапува Нино Наумов, еден од најреномираните македонски диџеи, кој е активен повеќе од 2 децении.

Главниот настап в сабота е резервиран за мегапопуларниот британски диџеј Ben Pearce! Неговите вештини како продуцент и диџеј го рангираат многу високо на светската клупска сцена, а неговите дела се омилени кај љубителите на електронската музика. Ben е продуцент на бендови, но прави и свои соло продукции, тој е музичар со еклектичен вкус и префинет пристап кон создавањето музика.

Пред Ben Pearce в сабота ја имаме и Ода Халити, диџејка од Косово, која е редовно присутна во музиката со настапи во најпознатите барови, клубови и фестивали на Балканот и во Европа. Покрај музиката, Ода е страсна поддржувачка на човековите права и активистка.
В недела, 4 ноември, фестивалот PlayUK Arcadia се заокружува со супер фината селекција на музика на Еми Ермилова и Сашо Узун, кои со свои диџеј-сетови ќе настапат од 14 до 20 часот.

Забава

Необичен моден избор на Јункер, чевли во различна боја

Објавено пред

Јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафос требаше да одржи заедничка прес-конференција со Жан-Клод Јункер, но претседателот на Европската комисија одеднаш ја напушти салата. Причина може да бидaт неговите чевли.

За време на конференцијата, една жена од тимот на соработници на Јункер се обиде да му каже нешто. Луксембуршкиот политичар потоа зачекори до работ на подиумот, додека неговата соработничка ги гледаше неговите чевли, кои беа во различна боја – едниот чевел кафеав, а другиот црн.

По неколку збора, Јункер се сврте и излезе од конференциската сала со несигурен чекор.

Твитер, други социјални мрежи и бројни портали наскоро беа преплавени со вести за чевлите на Јункер, но и за можните причини за необичниот моден избор на европскиот политичар.

Прикажи повеќе...

Забава

Лејди Гага ја чува кошулата на Бредли Купер

Објавено пред

За време на снимањето на филмот „Ѕвездата е родена”, меѓу Лејди Гага и Бредли Купер се појавила невообичаена хемија, а пејачката објасни зошто ја зела кошулата на актерот.

Лејди Гага во интервју за „Варијати“ откри дека ја чува кошулата што Бредли Купер ја носеше во филмот „Ѕвездата е родена”, но исто така зела уште неколку дребулии.

Неговиот лик, Џексон Мејн, во неколку сцени носи бежова кошула што на крајот ја наследува Али, ликот што го игра Гага. Токму тоа парче облека од снимањето Лејди Гага одлучи да го однесе дома.

„Сакав со себе да понесам дел од него”, рече таа во интервјуто за „Варијати“. Лејди Гага позираше за насловната страница на ова списание во таа кошула.

Од сетот понесе и други работи како книга за белешки во која Али ги запишуваше песните, како и гелот за туширање „Мистер Бабл“ кој се појавува за време на сцената во кадата.

Прикажи повеќе...

Екологија

Огромен мурал го прочистува воздухот во населба во Рим

Објавено пред

Под називот „Hunting Pollution“, муралот на миланскиот уличен уметник, Федерико Маса кој го користи алијасот Иена Круз, е насликан со специјална боја која воопшто на ја загадува околината и се простира на преку илјада метри квадратни на седумкатница во римскиот кварт Остинесе.

На муралот е насликана тробојна чапја, која обично живее во американските предели, а уметникот не случајно се одлучил за оваа птица. Имено, овој вид на чапја е изложен на ризик од истребување поради загадувањето на животната средина и глобалното затоплување.

Бојата со која е насликан муралот ги неутрализира загадувањето и смогот и со тоа го враќа воздухот во првобитната состојба. Количината боја која е потрошена при цртањето на муралот може да го прочисти воздухот колку и една малечка шума од 30 дрвја. Уметникот изјавил дека овој вид боја се суши само за четири часа, за разлика од конвенционалните, што подразибрало дека и тоа како ќе треба да ја забрза својата работа.

Маса изразил надеж дека италијанските власти ќе му дадат дозвола да наслика уште неколку вакви мурали кои ќе го прочистуваат воздухот во урбаните градски средини.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Скајп, МСН и е-маил комуникациите на обвинетите меѓу доказите за „Монструм“

Како што изјави Катерина Јовановска, началник на Одделението за дигитална форензика во МВР, по наредба од судот на 1 мај...

Европа1 час

Гласањето за доверба на Тереза Меј зависи од уште шест писма

Шест писма ќе одлучат дали довербата во Тереза Меј ќе биде ставена на тест. На противниците на британската премиерка, Тереза...

Македонија2 часа

Анѓушев, наместо Заев, на работниот појадок кај Курц

Во Виена почна официјалниот работен појадок за премиерите од Западен Балкан, организиран од австрискиот канцелар Себастијан Курц. На местото на...

Регион2 часа

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово,...

Економија2 часа

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија3 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија4 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија5 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија16 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт16 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа19 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести20 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија20 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет22 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија23 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски1 ден

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет1 ден

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион1 ден

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Досие