Контакт

Забава

Почна карневалот во Рио де Жанеиро

Објавено пред

Со предавањето на клучевите на градот на Кралот Момо, симболот на карневалите во Рио, беше отворен годинешниов спектакл од планетарни размери

Клучевите на Рио де Жанеиро, на симболот на карневалската разузданост, му ги предаде градоначалникот Едуардо Паес. Карневалот почна во петокот вечерта по локално време, а ќе трае до понеделникот навечер кога се очекува кулминацијата со традиционалното дефиле на школите за самба. И покрај фалбите на градоначалникот Паес дека луѓето во Рио може да се чувствуваат безбедно, новинарите му поставиле прашање како ги коментира педесетте вооружени грабежи на туристи ден пред официјалниот почеток на карневалот. Градските власти инаку проценуваат дека за време на манифестацијата во Рио де Жанеиро ќе присуствуваат околу 700 илјади домашни и странски гости. За тоа биле ангажирани и додатни 10 илјади полицајци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Британски туристки завршиле во затвор во Грција поради шега

Објавено пред

Од

Две британски туристки биле приведени и затворени на Крф затоа што на еден Грк на плажа на шега му ја скриле облеката.

Дваесетгодишните Шона Кокс и Вики Абон од Есекс со месеци штеделе за одмор во Грција кога една безопасна шега се претворила во хорор. Тие се запознале со група момчиња од Грција и решиле да се пошегуваат со едното од нив и му ја скриле облеката додека момчето пливало во морето.

Момчето пријавило кражба во полиција. Двете девојки биле уапсени и поминале 24 часа во келија без храна и платиле 1.600 фунти глоба и уште 600 фунти за часовник „ролекс“, кој бил во еден од џебовите на панталоните на момчето.

Наводно, момчето пријавило во полиција дека девојките го ограбиле.

Девојките се пожалиле во британската амбасада дека им биле загрозени основните човекови права затоа што условите во келијата во која го поминале денот биле нехумани.

„Нашата приказна е предупредување за сите што ќе одат во Грција. Можеби е убава дестинација за летување, но ако западнете во неволја и ако ви треба помош, ќе ве третираат на овој начин“, рекле девојките.

Прикажи повеќе...

Забава

„Лакалут“-натпревар: Разоткриј ги чудовиштата на твојот заб и освој годишна резерва производи

Објавено пред

Од

Колку знаете за плакот што се создава на забите на децата и што треба да преземете за темелно да го отстраните? Ексклузивниот застапник за линијата „лакалут“, „Натусана Македонија“, подготви кампања за да ги едуцира родителите за правилната орална хигиена кај децата со цел отстранување на плакот, што е потребно за да се заштитат нивните заби, која храна треба да се јаде, а која да се одбегнува и други важни совети.

Во склоп на кампањата „Натусана“ организира и голем награден натпревар на kids.lacalut.mk, во кој учество ќе може да земат семејства со дечиња над четиригодишна возраст, кои ќе го купат специјалното пакување од детските пасти за возраст од 4 до 8 и 8+ со гратис раствор за отстранување на плакот.

Детектирајте го плакот кај децата со новото специјално пакување Lacalut

Малите невидливи чудовишта (производ на храната и пијалаците што се консумираат секојдневно) се присутни на површината на забите и многу често се случува поради неправилна техника на четкање, овие остатоци да формираат плак што останува на забите и може да предизвика кариес. Специјалните нови пакувања од детската линија „лакалут“, наменети за возраст од 4 до 8 и 8+, кои во себе вклучуваат гратис раствор за детектирање на плакот, ќе им помогнат на родителите и дечињата лесно да го детектираат плакот, а со тоа да се погрижат најмалите членови во семејството да практикуваат темелна орална хигиена. На родителите сите информации потребни за правилна и темелна хигиена и отстранување на плакот им се достапни на kids.lacalut.mk.

Вклучете се во натпреварот

Во склоп на кампањата, на kids.lacalut.mk од 17 септември почнува и голем награден натпревар кој ќе трае два месеца. Во овој период учесниците ќе треба да ја покажат својата креативност преку прикачување фотографија со специјалните пакувања наменети за возраст од 4 до 8 и 8+, растворот што доаѓа гратис во овие пакувања, како и да напишат мисла со која ќе опишат како тие ги разоткриле чудовиштата на забот (симбол за остатоците што остануваат на забите и го создаваат плакот).
Најкреативните десет учесници ќе освојат годишна резерва на производи „лакалут“ за целото семејство!
За повеќе информации, следете ја фан-страницата на Четко Четковски!

Прикажи повеќе...

Забава

Венеција ќе им забрани на туристите да седат на земја

Објавено пред

Венеција, градот познат по своите канали, е туристичка Мека последниве години, а бројот на туристи далеку го надмина бројот на населението и предизвикува притисок врз ограничената инфраструктура во градот. Властите во Венеција сега размислуваат да им забраната на луѓето да седат и да лежат на земја како дел од острите мерки против невоспитаните туристи, пренесува „Гардијан“.

Предлогот е на градоначалникот на Венеција, Луиџи Бруњаро, и ќе спроведе забрани со казни од 50 до 500 евра ако забраната се прекрши. Градскиот совет треба да гласа за предлогот во октомври. Властите, исто така, размислуваат да ја забранат музиката на чамци, кои се главно превозно средство за жителите бидејќи сообраќајот на моторни возила е забранет во Венеција.

Бруњаро го направи приоритет управувањето со туристичката индустрија уште од неговиот избор во 2015 година. Тој ги предводеше напорите со мерки кои се движат од парични казни за непослушните туристи до зголемено полициско присуство.

Фрлањето отпад, бесцелното талкање и оскудно облечените туристи веќе можат да бидат казнети со парична казна до 500 евра. Во мај, официјални претставници на Венеција го забранија отворањето нови продавници за храна во следните три години во обид да го намалат бројот на туристи што јадат на скалите пред црквите и на историски мостови.

Минатата година градскиот совет на Венеција даде зелено светло за мерките предложени од Бруњаро, вклучувајќи го отворањето пунктови во прометните делови, зголемување на бројот на полицајци, нови мапи со алтернативни туристички рути и промовирање на помалку познатите знаменитости на Венеција.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести45 минути

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион1 час

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Македонија5 часа

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија7 часа

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија7 часа

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија8 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија8 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија9 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија9 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија9 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет10 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија19 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија22 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија23 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија1 ден

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток1 ден

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ1 ден

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Досие