Контакт

Забава

Кинезите ќе се “борат“ за жени

Објавено пред

Во Кина се родиле дури 32 милиони повеќе машки од женски деца, поради селективните абортуси, а последиците од таа нерамнотежа ќе се чувствуваат со десетлетија

На мажите, во иднина, ќе им наметне живот на самци или “борба“ за жени, предупредуваат научниците. Во повеќето земји во светот природно се раѓаат повеќе машки деца отколку женски, во сразмер од 103 до 107, наспрема 100. За разлика од оваа статистика, во Кина, како и во другите азиски земји опседнатоста со синови е традиција. Со новата технологија, која овозможува рано откривање на полот на детето во стомакот на мајката, ултразвучната дијагностика и евтините абортуси, произлезе и нерамнотежата, која е вон контрола благодарение.Политиката на едно дете, што со десетлетија се спроведува, иако не се применува подеднакво строго во сите региони е дополнителен проблем за Кина.Професорите Веи Ксинг Цу и Ли Лу од универзитетот Цејианг, како и Тереза Хескетс од универзитетот од Лондон, утврдиле дека само во 2005 година во Кина се родени 1,1 милион повеќе машки отколку женски деца. Најголема нерамнотежа постои меѓу децата на возраст до четири години бидејќи во таа група се раѓале 124 момчиња, а во руралните подрачја и 126 момчиња на 100 девојчиња. Кога ќе се одлучат за второ дете, кинеските родители, ја губат финансиската помош, а во некои покраини, второ дете е дозволено само ако првото е женско. Како можно решение стручњаците наведуваат строга забрана на селективни абортуси, додека други бараат ублажување на политиката „едно дете“. Во извештајот, научниците не се занимаваат со последиците од оваа нерамнотежа, но владата од 2000 година започна кампања “засилена грижа за девојчињата“. Експертите тврдат дека во Кина треба да се примени јужнокорејскиот модел. Имено, во 1992 година, во Јужна Кореа, нерамнотежата во корист на машките деца била 229 момчиња на 100 девојчиња, поради што властите започнаа силна кампања на сензибилизација за важноста на женските деца. Како резултат, до 2004 година, нерамнотежата се намалила на 110 момчиња на 100 девојчиња.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Манекенка гола скокна од шестиот кат на хотел во Дубаи: шефот сакал да ја силува

Објавено пред

Од

Руската 23-годишна манекенка Екатерина Стетсук тврди дека во Дубаи дошла од Иркутск во Сибир, и веднаш потоа нејзиниот шеф, Пакистанец кој е сопственик на агенција за модели, се обидел да ја силува во хотелска соба. Тој ѝсе заканувал со нож, раскажа Екатерина во телевизиската програма „Он еар лајв“. Шефот, пак, на медиумите им кажа дека Екатерина се обидела да се убие.

View this post on Instagram

🌺🌺🌺 #siberia

A post shared by Katrin🎭 (@black_jack_lady) on

По падот таа заврши во болница, каде што и е вградена плоча од титаниум  во ‘рбетот, па таа може да оди. Во таква состојба, таа беше уапсена.

„Полицијата ме извлече од болнички кревет, јас буквално, тогаш можев да ги движам само прстите и вратот. Тие ме ставија во инвалидска количка, го зедоа мојот мобилен телефон и ме фрлија во затвор”, рече таа, додавајќи дека ја обвиниле дека нападнала маж со нож и дека го повредила.

По три месеци поминати во затвор, таа беше вратена во Русија, а нејзиниот шеф беше депортиран во Пакистан. Тој не беше во затвор.

Екатерина тврди дека ја научила лекцијата, свесна дека  погрешила кога ја прифатила работата во Дубаи и вели дека имала среќа што останала жива.

Прикажи повеќе...

Забава

Над 40.000 илјади апликации за работа од соништата – сите сакаат да чуваат мачки на грчки остров

Објавено пред

Речиси 40.000 луѓе аплицираа да управуваат со засолниште за мачки на грчки остров. Станува збор за работа од соништата за многумина, откако засолништето „God’s Little People Cat Rescue“ на Сирос, грчки остров во близина на Миконос, неодамна побара човек кој дневно ќе ги храни мачките, ќе им дава лекарства и ќе ги негува со љубов.

Исто така, потребно е вработениот да знае да вози, во случај мачките да треба да се носат на ветеринар.Работата е совршена за некој што е вљубеник во животните, природата и мирното темпо на живот.Како замена за вашата грижа за мачките ќе добивате бесплатен престој во мала куќа со градина, подмирени сметки за струја и вода и мала плата.Работата е долгорочна и треба да потпишете договор на најмалку 6 месеци и да започнете од октомври.

Идејата за вакво засолниште се појавила во 2010 година, кога една мачка родила во градината на Џоан и Ричард Боул на грчкиот остров Сирос. Имало две мачиња, а кои едното било болно.

На тие ги зеле и им дале имиња. Триото им се придружило на две мачки кои двојката ги донела во Сирос кога се преселиле од Данска, родната земја на Џоан.

Тие продолжиле да пронаоѓаат мачки со повреди и болести и мали мачиња.

“Луѓето мислат дека животните се како предмети кои ги зимате и оставате. Ние така не размислуваме”, вели Ричард Боул, 66, писател и филозоф, кој потекнува од Лондон. “Значи моравме, во одреден момент, да се посветиме дека никогаш нема да ги оставиме или да ги оставиме во пополоша состојба отколку што ги чувавме”.

На 5 август тие на Фејсбук објавија оглас за скромно платена работа со управување со засолништето за мачки. Очекувале околу 50 аплиакции, но за шест недели добиле 40.000.

Секој ден Џоан Боул добива од 1000 до 1.600 пораки. Апликации пристигнале од луѓе од 90 земји во светот.Некои од нив биле писма од бегалци кои сакале да заработата некој денар за прехрана на семејствата, но имало и пораки од жени кои сакале од избегаат од семејниот пекол.

Прикажи повеќе...

Забава

Зита-Џонс му го честита роденденот на „својот претседател“

Објавено пред

Од

Познатата холивудска двојка Кетрин Зита-Џонс и Мајкл Даглас заедно го прославија роденденот, кој им се паѓа на ист датум. Таа го прослави својот 49-ти роденден, а тој наполнил 74 години.

Сопружниците Кетрин Зета-Џонс и Мајкл Даглас имаа многу причини за двојно славење, па по тој повод познатата актерка им се обрати на бројните обожаватели преку социјалните мрежи.

Таа објави видеоклип од филмот „Американскиот претседател”, во кој главната улога ја играше Мајкл и под тоа напиша: „Среќен роденден на само мојот претседател. Претпоставувам дека тоа ме прави прва дама! И почудни работи се случувале, обидете се да погодите!“

Набргу потоа странските медиуми почнаа да пишуваат дека познатата бринета со ова ја објави кандидатурата на нејзиниот сопруг и славен актер за иден претседател на Америка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставни измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставни измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ46 минути

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија1 час

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет3 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија4 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион4 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава5 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет5 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион6 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет18 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион20 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија21 час

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија22 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток23 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток23 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие