Контакт

Забава

Фил Спектор ќе ја дочека смртта во затвор?

Објавено пред

Покрај жените кои сведочеа против него, обвинителството во предвид го зеде и имиџот на Спектор кој го имаше. Сите оние кои соработуваа со него го опишуваат со зборовите, бизарен, кавгаџија и невозможна личност

Музичкиот продуцент Фил Спектор е прогласен за виновен за убиството на актерката Лана Кларксон што се случи во 2003г. Оваа пресуда е конечна, а долга битка се водеше меѓу поротата на првото судење во 2007г, но овојпат поратата беше едногласна и го прогласи за виновен во Врховниот суд во Лос Анџелес. Спектор кој го очекува минимална затворска казна од 15 години, а максимална доживотна прогласен е виновен за убиство од втор степен, што значи без умисла но со намера. Казна ќе му биде изречена на 29 мај, а до тогаш ќе биде во притвор. Неговото судење последниве две години беше топ тема во шоубизнисот во светот, а Спектор и на двете судења се однесувал чудно. Јавноста ја забавуваше појавувајќи се на суд со различни перики и тврдеше дека е невин и дека Кларксон несреќно се самоубила. Неговиот адвокат најавува жалба за пресудата. „Сметам дека денеска не беше задоволена правдата. Им честитам на членовите на поротата затоа што се трудеа да ја завршат својата работа што поискрено и чесно. Но, тие беа затрупани со лажни докази и невистинити искази, а тоа предизвика да неможат да донесат исправна одлука. Сигурен сум дека на мојот клиент не му е донесена пресудата под правни околности“, изјави Вејберг. Музичкиот продуцент соработуваше со многу познати музички ѕвезди како што се Тина Тарнер, Џон Ленон, Џорџ Харисон, Рамонси, а уапсен беше на 3 февруари 2003г., кога неговиот возач Адриано Де Соуза повикал полиција откако во раните утрински часови во фоајето на вилата на Спектор, Алхамбра во Калифорнија пронашол мртво тело. Потоа тврдеше дека Спектор со пиштол во рака му реков „Мислам дека некого убив“. Но одбраната на продуцентот подоцна проба тоа да го исфрли и агласиле дека Де Суоза е бразилски емигрант и дека не разбира добро англиски. Но, ќе се чека конечната пресуда која е закажана за 29 мај, тогаш ќе се одреди колкава ќе биде вредноста на казната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

 Омилената маица за вежбање на принцезата Дијана продадена за 43.000 фунти

Објавено пред

Принцезата Дијана во опуштено издание често ја носеше својата омилена фитнес-маица. Широката, темносина кошула има лого на „Виргџн Атлантик Варга грл“, а принцезата редовно вежбала во неа.

По смртта на Дијана во 1997 година, маицата како спомен ја добила нејзината лична тренерка Џени Ривет. Таа неодамна маичката ја стави на продажба.

„Иако се обиде да не биде впечатлива, на крајот тоа парче облека стана култно, нешто по што беше препознатлива. Секогаш ја носеше за вежбање “, рече Ривет.

Таа објасни дека маичката на принцезата ѝ била како „ќебе”, ги покривала нејзините облинии, а Дијана намерно ја носела за да се ослободи од фотографите, но и од коментарите за облеката што ја носела.

Маицата беше купена на аукција од страна на таен обожавател за 42.700 фунти со што маицата на Дијана стана најскапото парче облека за вежбање.

Прикажи повеќе...

Естрада

Се снима филм за Елвис Присли, главната улога ја доби Остин Батлер

Објавено пред

Остин Батлер ќе го глуми Елвис Присли во биографскиот филм што режисерот Баз Лурман почнува да го снима набргу. Овој 27-годишен актер победи во конкуренција на познати имиња од помладата генерација, меѓу кои и Мајлс Телер, Арон Џонсон-Тејлор, Ансел Елгрот и Хари Стајлс.

Втората главна улога ја игра познатиот Том Хенкс, кој ќе го толкува ликот на полковникот Том Паркер, долгогодишен менаџер на Присли.

Филмот набргу ќе почне да се снима во Австралија, а сè уште не е познато кога ќе се прикажува во киносалите во светот.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Куче во Грција 18 месеци не се трга од местото каде што починал неговиот газда

Објавено пред

Жителите добро препознаваат едно куче во Грција кое веќе една и пол година стои на патот во близина на Нафпактос, токму таму каде што во сообраќајна несреќа починал неговиот газда.

Сопственикот се викал Харис, имал 40 години и трагично загинал кога го удрила мешалка за цемент. Иако куќата во која живеел со кучето е оддалечена околу 12 километри од местото на несреќата, кучето точно знаело каде се случил трагичниот инцидент и не сака да се помести од таа локација.

Неколку мештани се обиделе да го удомат осаменото куче, но тоа постојано се враќало. Со текот на времето тие се откажале од обидите, но му направиле куќичка на тоа место во близина на улицата и редовно му носат храна и вода. Кучето не се трга од таа локација, дури ни кога се пеколни жештини, туку тогаш само се крие во околните грмушки, пишува „24 сата.хр“.

Многумина од милост кучето го нарекуваат грчкиот Хачико по познатото куче во Јапонија кое со години стоело пред железничка станица во Токио чекајќи го својот газда кој починал на работа од мозочен удар. Кучето имало навика да го следи сопственикот до станицата секое утро и да го чека кога ќе се врати. Сепак, еден ден тој не се вратил, а кучето со години останало на станицата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет2 часа

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет2 часа

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион3 часа

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат“ во областа на Бања Лука полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Свет4 часа

Асанж нема да биде екстрадиран во земјите каде што му се заканува смртна казна

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во земјите во кои му се заканува смртна казна, рекол британскиот...

Македонија4 часа

Димитров: Системот почна да се бори со криминалот, сеирџиство и банално ликување не помагаат

Системот, со сите маани, почнува да се бори со криминалот, без разлика од каде доаѓа, напиша министерот за надвореши работи,...

Европа5 часа

На Алпите паднаа 30 сантиметри снег

На Матерхорн, еден од највисоките врвови на италијанските Алпи чија надморска височина е 4.478 метри, паднаа 30 сантиметри снег, кој...

Македонија13 часа

Русковска: Обвинителките засега нема да бидат изведени пред судија

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал, Вилма Русковска вели дека постоеле индиции оти Бојан Јовановски познат како Боки 13 се...

Македонија13 часа

Притвор од 30 дена и за Боки 13

Триесет дена притвор вечерва доби и првиот човек на 1ТВ и неформалниот директор на „БМЈ Медиа груп“, Бојан Јовановски, познат...

Македонија14 часа

Притвор од 30 дена за бизнисменот Зоран Милевски

Судот вечерва му изрече 30 дена притвор на бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, кој беше неколку часа на...

Македонија15 часа

Полицијата влезе и во домот на Катица Јанева

Полицијата вечерва влезе и во домот на специјалната обвинителка Катица Јанева, откако била издадена судска наредба за одземање на предмети....

Регион17 часа

Вучиќ по средбата со Макрон: Го молев да ни помогне за косовското прашање

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е сонувач ниту фантазер за да мисли дека францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе...

Македонија19 часа

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија20 часа

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Македонија23 часа

Уапсен Боки 13

Попладнево е уапсен Бојан Јовановски – Боки 13. Неофицијално, апсењето е по барање на Обвинителството за организиран криминал. Тој попладнево...

Македонија23 часа

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка. Таа објави дека нејзината оставка ќе стане активна тогаш кога политичките партии...

Македонија23 часа

(Видео) Заев повика на лидерска средба в петок

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија24 часа

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затворот

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Економија1 ден

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините „евросупер...

Досие