Контакт

Забава

Највисокиот човек во светот

Објавено пред

Дваесет и седумгодишниот кинез,Жао Лијанг со висина од 2,46 метри е највисокиот човек на светот и за 10 сантиметри го надвиши досегашниот рекордер

Лијанг висината со која влезе во најновото издание на Гинисовата книга на рекорди ја измери во болницата во Тајланд, каде дошол на преглед за повредата која ја заработил пред 10 години. Младиот Лијанг бил дел од една кошаркарска екипа, но неговата кариера била прекината поради тешка повреда на стапалото. Родителите на највисокиот човек на планетата имаат нормална висина, па поради тоа научниците не ја знаат причината за големата висина на Жао. Досегашниот рекорд го држеше неговиот сограѓанин Бао Хишуан со 2,36 метри.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Објавено пред

Од

дијамант

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се проценува дека би можел да постигне рекордна цена меѓу 30 и 50 милиони американски долари, соопшти аукциската куќа „Кристис“.

Дијамантот со правоаголна форма „Пинк легаси“ од 18,96 карати е оценет со највисока оцена за боја на дијамант и е најголем таков дијамант кој „Кристис“ некогаш го има понудено на аукција.

Некогаш бил дел од збирката на Опенхајер, семејство кое ја претвори компанијата „De Beers“ во најголем светски трговец со дијаманти.

„Неговото исклучително потекло недвосмислено ќе го крене во највисоката класа како еден од најголемите светски дијаманти“, рекол Рахул Кадакиа од аукциската куќа.

Само четири дијаманти со интензивна розова боја од преку 10 карати досега биле понудени на продажба на аукција.

„Пинк легаси“ ќе биде изложен во Хонг Конг, Лондон и Њујорк пред да биде понуден на аукција на 13 ноември кога ќе го добие својот сопственик.

Прикажи повеќе...

Естрада

Лепа Брена одбележува 35 години од кариерата со концерт во Скопје

Објавено пред

Од

Балканска фолк-дива, Лепа Брена, доаѓа на голем концерт во Скопје.Концертот е закажан на 15 декември во Вип Арената “Борис Трајковски”, и е дел од големата турнеја со која одбележува 35 години професионална кариера на естрадната сцена.

Брена беше прва од Балканот која ги наполни сите стадиони од регионот и пошироко, на своите концерти се симнуваше со хеликоптер, направи видео револуција со скапите видео спотови снимани на егзотични локации ширум светот, прва воведе новитети во поп жанрот, а ја сруши и гледаноста во сите кино сали низ поранешна Југославија со трите делови од филмот “Хајде да се волимо”.

Верната публика која со нетрпение го очекува концертот на легендарната миленичка на сите генерации, во декември ќе може да ужива во неповторливата ноќ во која ќе бидат изведени најголемите хитови на сите времиња, како и најновите хит песни на незаменливата Брена.
Влезниците ќе бидат пуштени во продажба на 27. Септември 2018 год. и истите може да се набават преку продажната мрежа на www.kupikartizase.com, “Пола Југотон” и“Цвеќара Розе” – Веро 2.

Прикажи повеќе...

Забава

Јадењето доцна навечер е штетно за срцето

Објавено пред

Од

Во споредба со оброците што ги јадеме во текот на денот, намирниците што ги внесуваме доцна навечер може да предизвикаат повеќе болести, а особено болести на срцето.

Медицинското училиште „Перелман“ при Универзитетот во Пенсилванија неодамна спроведе истражување кое ја докажа штетноста на „ноќните оброци“ за нашиот организам.

„Во споредба со оброците што ги консумираме во текот на денот, намирниците што ги внесуваме навечер се многу штетни за нашето здравје“, рекол еден од авторите на истражувањето, докторот Намни Голе.

Освен тоа што храната што ја внесуваме во доцните вечерни часови гарантирано ќе придонесе да ја покачиме нашата телесна тежина, исто така, го зголемува нивото на инсулин и холестерол во крвта.

На тој начин, оваа навика негативно влијае како на метаболизмот, така и на хормоналните маркери, се истакнува во истражувањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион32 минути

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пељешац

Апокалипса на Пељешац по пожарот кој дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава40 минути

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет44 минути

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион2 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет14 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион16 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија17 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија18 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток19 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток19 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ20 часа

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток21 час

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story23 часа

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток23 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион23 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија24 часа

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет1 ден

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет1 ден

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ1 ден

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет1 ден

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Досие