Контакт

Забава

Во продажба влезниците за Пети Смит

Објавено пред

Започна продажбата на влезниците за концертот на Пети Смит, што ќе се одржи на 10 јули во Скопје, во Универзалната сала

dobivaj vesti na viber

Цените на влезниците се движат од 800 до 1200 денари, во зависност од тоа во кој период ќе бидат купени:12-31 мај по промотивна цена чинат 800 денари, за периодот од 01-30 јуни чинат 1.000 денари и за 01-10 јули чинат 1.200 денари. Влезниците ќе може да се купат во музичките продавници „Југотон“ и „Чув де Чув“ како и на билетарницата на Универзална сала. Најсвежата информација во врска со овој настан е дека, како специјален гостин на концертот на Пети Смит во Скопје е најавен легендарниот гитарист Том Верлејн, фронтменот на некогашната култна њујоршка група Television. Том Верлејн и Пети Смит се стари пријатели, нивната соработка датира уште од времето на експлозијата на њу-вејв и панк движењето кон средината на седумдесеттите. Оттаму, воопшто не изненадува фактот дека Верлејн ја прифатил поканата на Смит да ја придружува, заедно со нејзиниот бенд, на сите јулски датуми што се дел од летната турнеја на Пети Смит. Концертот на Пети Смит во Скопје претставува вонреден, дополнителен настан и големо финале на годинешниов, осми по ред, OFF-Fest, музичка манифестација којашто во организација на Скопскиот џез фестивал се одржува секоја година кон крајот на Мај и почетокот на Јуни.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) „Лоши сестри“ раскажува мрачна приказна преку комедија

Објавено пред

Американската актерка, комичарка и режисерка Шерон Хорган изјави дека новата серија „Лоши сестри“ (Bad Sisters), трилер црна комедија е прослава на семејните врски.

dobivaj vesti na viber

Сместена во Ирска, ТВ-серијата од 10 епизоди се фокусира на сестрите Гарви, тесно поврзана петорка која ги загубила своите родители на млада возраст.

Кога сопругот на една од сестрите ненадејно умира, агентите од осигурителна компанија го насочуваат погледот кон петте, и откриваат дека секоја од нив има причина да сака да го убие нељубезниот и насилен Џон Пол, кого го глуми Клес Бенг.

„Станува збор за четири сестри кои се обидуваат да ја спасат својата петта сестра од монструозна врска. Многу смешки се случуваат во меѓувреме, но навистина се работи за љубовта и семејството“, изјави Хорган за Ројтерс во пресрет на дебито на серијата.

Bad Sisters ќе почне да се стримува на „Епл ТВ плус“ на 19 август.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Не знаеш што правиш, го уништуваш ова семејство – ѝ рекол Пит на Џоли за време на летот, тврди извештајот на ФБИ

Објавено пред

Извештај од 53 страници, кој е во голема мера преработен, ја раскажува верзијата на Анџелина Џоли за настаните од семејното патување со приватен авион на 14 септември 2016 година, додека се враќале во САД од Франција, а за време на кое Бред Пит бил вклучен во наводна расправија со нивниот син Медокс, тогаш 15-годишен.

dobivaj vesti na viber

Во меѓувреме, ФБИ ја заврши истрагата за наводната физичка расправија. Портпаролката на ФБИ Лаура Ајмајлер тогаш изјави: „ФБИ изврши ревизија на околностите и нема да продолжи со понатамошна истрага. Не е покренато обвинение“.

Во извештајот на ФБИ се тврди дека Пит наводно ѝ рекол на Џоли „едно од нејзините деца изгледа како безвредник од Колумбија“ и дека таа „го уништува ова семејство“.

Ова се случувало во текот на лет со приватен авион во 2016 година, што всушност било причина, барем како што тврдат медиумите, Џоли да поднесе барање за развод.

Анџелина, која беше испрашувана од ФБИ во нејзиниот дом во Малибу, Калифорнија, во октомври 2016 година, поднесе барање за развод од Бред помалку од една недела по неславниот лет, а нивната разделба беше финализирана во 2019 година, но поранешните сопружници оттогаш водат правна битка за старателство над нивните шест деца.

Бред (58) ги негира сите тврдења на неговата поранешна сопруга Анџелина.

Извор близок до Бред тврди дека објавениот извештај од 2016 година не покажува „ништо ново“.

„Анџелина и нејзиниот тим очајно се обидуваа да најдат нешто“, вели инсајдерот во разговор со „Ентертејнмент тунајт“.

Прикажи повеќе...

Забава

Aр Кели имал секс со 15-годишно девојче

Објавено пред

Музичарот Ар Кели имал секс со 15-годишно девојче, според сведочењето во судот во Чикаго.

dobivaj vesti na viber

Наводната жртва – позната на поротата под псевдонимот Џејн – тврди дека хитмејкерот имал секс со неа „стотина пати“ пред таа да наполни 18 години, почнувајќи кога таа имала 15 години, а тој бил во 30-тите.

Џејн, која сега има 38 години, исто така им кажа на поротниците дека барала раперот (55)  да ѝ биде кум кога имала 13 години. Ова се случувало во 90-тите.

Следните недели, таа детализираше како Ар Кели, наводно, ѝ телефонирал и ѝ кажувал сексуално експлицитни работи. Тој првпат ги допирал нејзините гради и другите делови од телото кога имала 14 години на снимање во Чикаго, родниот град на хитмејкерот.

Во тој период започнало наводното „пенетрирање“. Ова се случило во неговиот дом на северната страна на градот. Жената ѝ кажа на поротата дека таа имала 15 години кога првпат почнале да имаат сексуален однос.

Кога обвинителот ја праша како знаела што да прави во кревет, Џејн пред судот рече: „Тој ми кажуваше што да правам“.

Кога ја прашаа колку пати имаат секс пред нејзиниот 18-ти роденден, таа одговори: „Неброени пати. Стотици“.

Обвинителите цитираа видео, наводно, снимено од самиот Кели, на кое се гледа како раперот има секс со девојчето како она што ја покрена истрагата за неводите за злоставување деца.

Обвинителите веруваат дека Кели – вистинското име му е Роберт Силвестер Кели – ја поткупил и заплашил Џејн да не сведочи против него, што таа не го сторила и тој на крајот беше ослободен. Во овој случај, Џејн сега соработува со истражителите.

Ар Кели – кој ги негира сите обвинувања – се соочи со бура од тврдења дека е сексуален насилник. Ваквите наводи се омасовија во екот на движењето MeToo и документарната серија од 2019 година, Surviving R Kelly.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа47 минути

(Видео) Торнадо ја зафати Италија, две лица загинаа, четворица се повредени

Две лица загинаа вчера од паѓање дрвја во централната Италија во Тоскана, бидејќи лошото време го погоди северот и центарот...

Свет2 часа

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во киберпросторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во...

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиона се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Сè што фати СДСМ сè уништи. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет2 часа

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа2 часа

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер в...

Европа3 часа

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион14 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет17 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа18 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија20 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија20 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија22 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија22 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија23 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија1 ден

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија1 ден

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет1 ден

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...