Контакт

Забава

Грција и Србија меѓу најголемите „извозници“ на сида во Европа

Објавено пред

Македонските северен и јужен сосед, заедно со Шпанија и Португалија се државите од кои најмногу се шири вирусот ХИВ, покажало испитувањето што го правело меѓународен научен тим, предводен од Димитриос Параскевис, професор на Атинскиот универзитет

Извештајот што го објави BBC, за белградски Блиц го коментирал самиот професор Димитриос Параскевис кој изјавил дека е свесен оти овие податоци создаваат грд имиџ за двете држави, но дека во испитувањето биле споредувани бројките на „извезени“ и „увезени“ случаи на инфицирања и дека тоа не значи дека која и да е држава е извор на заразата.„Медимуите непотребно дигаат узбуна. Рејтингот на државата како „извозник“ на вирусот не значи дека таа е опасна, ниту дека таа има голем број заразени, туку само ги изразува правците на пренесување на вирусот“, рекол Параскевис. Тој додал дека за разлика од Грција, Шпанија и Португалија, кои се познати како многу посетени туристички дестинации, и каде туристите се пренесители на вирусот, во Србија тоа се нејзините граѓани кои го „извезуваат“ патувајќи во други држави.Истражувачкиот тим работел на 1,347 случаи во 17 држави, каде се анлизирало одност на бројката држави во кои вирусот е пренесен и бројката од кои пристигнал. Во случајот на Србија, на пример, врз основа на 44 случаи, било заклучено дека вирусот бил „извезен“ во три држави, Шпанија, Швајцарија и Британија, а „увезен“ од една – Швајцарија.Ова истражување било објавено во научното списание „Ретровирологија“, а со него се следело движењето на вирусот на европскиот континент. Како извозници на ХИВ вирусот, покрај спомнатите четири држави, се забележани и Израел, Норвешка, Холандија, Шведска и Швајцарија, додека Австрија, Белгија, Данска, Германија и Луксебург повеќе се „увозници“.Во правењето на мапата истражувачите го следеле најчестиот тип на Вирусот ХИВ1с од потипот Б. Тие направиле гранка на вирусот, барајќи детални генетски карактеристики кои отркиваат како се развувал вирусот. Како и сега во случајот со вирусот на свинскиот грип од типот A(H1N1), очигледно е дека вирусите патуваат со луѓето. Оттаму, се наметнува потребата сите национални здравствени програми да се занимаваат со превенцијата на сосптвените граѓани но и на туристите и мигрантите, смета Параскевис.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Оксфорд“ одлучи – ова е зборот на годината

Објавено пред

Организацијата „Оксфорд јуниверзити прес“ ги следи промените во англискиот јазик и секоја година избира по еден збор кој најдобро го опишува расположението во текот на таа година.

Нејзините лексикографи навеле дека зборот „toxic“ или во превод „отровно“ или „токсично“ прерасна во опис на сите најпопуларни теми за оваа година. Освен буквалното значење на зборот – отровно, луѓето го користеле да ги опишат врските, политиката и навиките.

Кандидат за збор на годината бил и „gaslihgting“ што се преведува како „правење некого луд“.

Минатата година збор на годината беше „младотрес„ (youthquake) со што е призната моќта на генерацијата наречена „милениалс“, родени на почетокот на 21. век.

Прикажи повеќе...

Забава

Уметникот чија слика е продадена за рекордни 90 милиони долари нема да добие ниту цент

Објавено пред

Сликата на британскиот уметник Дејвид Хокни вчера беше продадена на аукција во Њујорк за 90,3 милиони долари, што претставува рекордна цена за слика на жив уметник. Сепак, Хокни нема да добие ниту долар затоа што тој ја продал сликата во 1972 година за 20 000 долари.

Хокни е еден од најголемите живи уметници. Познат е по својот необичен начин на живот, како и ставови. Роден е во Велика Британија, но никогаш не сакал да добие почесна титула од кралицата Елизабета Втора. Поголемиот дел од животот го поминал во Лос Анџелес, а во една пригода изјави дека постојано патува за да ја избегне славата.

Неколку пати одбил да наслика портрет на кралицата на Англија иако му било понудено таа да позира 10 часа.

„Не знам како би ја насликал. Таа не е обично човечко суштество, таа е височество. Не знам како денес се слика височество“, рекол Хокни, кој на кралицата ѝ подарил витраж за Вестминистерската опатија која ја дизајнирал на ајпад.

Прикажи повеќе...

Естрада

Гвен Стефани во потрага по сурогат-мајка за четврто дете

Објавено пред

Пејачката Гвен Стефани (49), позната по хитовите Rich Girl и Hollaback Girl, одлучи да го прошири семејството. Иако веќе има три деца со својот поранешен сопруг Гавин Росдејл (53), Гвен сака да има дете и со сегашното момче, пејачот Блејк Шелтон (42).

За да ја оствари оваа желба, таа е во потрага по сурогат-мајка.

„Тие сега се во финални подготовки за избор на жена што ќе го носи нивното бебе. Многу ѝ е важно на Блејк да му подари биолошко дете и тој е многу возбуден“, рече близок пријател на двојката.

View this post on Instagram

Birthday 🎁 love u @blakeshelton gx

A post shared by Gwen Stefani (@gwenstefani) on

Иако Шелтон има два неуспешни брака, од кои едниот е со кантри-пејачката Миранда Ламберт (35), нема ниту едно дете.

Кога пејачот објави во јули 2015 година дека се разведува од Миранда, Стефани му правеше друштво во тешките моменти, исто како и тој неа. Заедно поминаа низ болни разводи и се вљубија кога беа во жирито на шоуто The Voice.

„Тој ми го спаси животот“, изјавуваше Гвен многупати. Тие се во врска веќе три години.

Пејачката е мајка на синовите Кингстон (12), Зуме (10) и Аполо (4).

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски4 часа

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија8 часа

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија9 часа

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија9 часа

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски10 часа

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски10 часа

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија12 часа

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет12 часа

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Македонија12 часа

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Македонија13 часа

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран?! Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие...

Бегството на Груевски13 часа

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани...

Крвав четврток13 часа

Герговска до сведокот Коцевски на 27 април: Лицата за интервентни ситуации да бидат на готовс

Судењето за крвавиот четврток продолжува со репродуцирање СМС и фејсбук-пораки од одземениот и вештачен телефон на Сашко Коцевски, вработен во...

Македонија15 часа

Заев го откажал ручекот кај Курц

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, ги повика на работен ручек в понеделник во Виена премиерите од земјите од Западен Балкан. Од...

Европа16 часа

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Бегството на Груевски1 ден

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Бегството на Груевски1 ден

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија1 ден

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Бегството на Груевски1 ден

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија1 ден

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Досие