Контакт

Забава

Чесите ги завртија ногавиците во знак на сеќавање на Хавел

Објавено пред

На улиците на Прага и другите чешки градови во вторник излегоа невообичаено многу луѓе со завртени ногавици за да му оддадат почит на водачот на `кадифената револуција`, последниот чехословачки претседател и прв на Чешка, Вацлав Хавел, на годишнината од неговата смрт.

Сликата на низок дисидент со лошо скроено палто и панталони, невообичаено куси ногавици, на смотрата на почесната стража на денот на инаугурација за претседател на Чехословачка на 29 декември 1989 година го обиколи светот.

Хавел во куси пантолони ги шокираше и модните магазини, но покојниот претседател на тоа свое `злосторство` со радост се сеќаваше и велеше дека тие кои сакаат да му се потсмеваат барем имаат начин тоа да го направат нежно, кадифено.

„Вацлав Хавел би бил радосен кога, вака, со завртени ногавици би излегла половина Прага“, вели една девојка во Прага која и се придружи на иницијативата на Facebook, `Den na kusi pantoloni za havel`.

„Баравме само некој чешки, сатиричен гест кој нема да биде напорен, нешто што ќе биде лесно да се направи, на хавеловски, забавен начин за да се сетиме на Хавел“, вели за `Mlad front Dnes` еден од иницијаторите на денот на куси панталони, Олџих Нојбергер.

Со завртени ногавици на работа заминаа и некои постари пражани, а Нојбергер вели дека тоа не изненадува затоа што смислата за хумор е поважна од возраста и она што претставува тој гест.

Луѓето кои се вклучија во `Денот на куси пантолони за Хавел` на Facebook ги поставуваат своите фотографии./крај/в/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Шарлиз Терон: Стара сум за да живеам со маж

Објавено пред

Холивудската актерка Шарлиз Терон (44) неодамна јавно во интервју за странски медиуми призна дека можеби никогаш повеќе нема да живее со ниеден маж во време кога нејзиниот поранешен партнер Шон Пен (59) тајно се венча со 32 години помлада девојка.

Пред десет години Шарлиз ја прекина последната сериозна врска што ја имаше со ирскиот актер Стјуарт Таунсенд и откри дека живеењето со маж повеќе не е привлечно за неа, па рече:

„Не знам дали некогаш ќе можам да живеам со некого повторно. Искрено, тој некој ќе мора да купи куќа до мојата. Не знам дали ќе бидам способна за такво нешто и јас сум премногу стара за тоа“, изјави таа.

„Не ми недостигаат мажи, никогаш не сум се чувствувала осамена и не сум нервозна поради состаноците. Едноставно, нема простор за такво нешто во мојот живот во моментот, ќе беше тешко и да не бев самохрана мајка“, рече актерката и додаде:

„Уживам да одам на состаноци. Јас го правам она што веројатно го прават повеќето луѓе. Отворена сум и се забавувам. Јас можам да се допишувам со некого од забава, но не знам дали ќе завршиме во кревет. Не знам што ќе се случи“, објасни таа.

Од 2013 до 2015 година таа беше во врска со оскаровецот Шон Пен, кој наводно се венча со Лајла Џорџ (32) на тајна церемонија деновиве.

Иако се зборуваше дека Шарлиз е свршена со Шон и дека е љубовта на нејзиниот живот, актерката ја негира свршувачката:

„Тоа не е вистина, не. Излегувавме и тоа беше тоа. Никогаш не живеевме заедно и јас никогаш не би се согласила да се омажам за него“, заклучи Шарлиз.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Трејлер за новиот филм „Ѓавол засекогаш“

Објавено пред

„Ѓавол засекогаш“, драматичен трилер, кој премиерно ќе се емитува на „Нетфликс“ следниот месец, објави низа оригинални слајдови со главните протагонисти во филмот.

Дејството на филмот е поставено во Охајо во периодот помеѓу Втората светска војна и Виетнамската војна, а во него глумат Роберт Патинсон, Том Холанд, Бил Скарсгард, Рајли Коф и Себастијан Стен.

Според веб-страницата „Ај-ем-ди“, филмот „Ѓавол засекогаш“ (The Devil All the Time), во режија на Антонио Кампос, е драматична сторија која следи бизарни, уверливи и ментално вознемирени луѓе што страдаат од трауми предизвикани од ужасите на војната.

Прикажи повеќе...

Забава

Почина Рајко Дујмиќ, поранешен фронтмен на „Нови фосили“

Објавено пред

Рајко Дујмиќ, поранешен лидер на групата „Нови фосили“, почина на 65-годишна возраст, пишува „Индекс.хр“. Тој  минатата недела ја загубил контролата врз своето возило кај Равна Гора и слетал во бездна по што бил сместен во одделот за интензивна нега на Клиничкиот центар во Ријека (КБЦ).

Полициската приморско-горанска управа, не наведувајќи го неговиот идентитет, пријавила дека 65-годишниот возач на автомобил „фолксваген тигуан“, со загрепски регистарски таблички, слетал од патот во Равна Гора.

Утврдено е дека околу 17.15 часот тој изгубил контрола врз возилото во непрегледен свијок и паднал во бездна длабока речиси 11 метри. Поради повредите, бил пренесен во Клиничката болница во Ријека, соопшти полицијата. Тој бил сам во возилото.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет10 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Свет11 час

(Видео) Експлoзијата во Бејрут се случила во магацин за пиротехника, десет лица загинале

Најмалку десет лица загинале во експлозијата во Бејрут што, според најновите информации, се случила во магацин за пиротехника во пристаништето...

Македонија13 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ14 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија15 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија15 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија15 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија15 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија16 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија16 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија17 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет19 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион19 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ19 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет21 час

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет21 час

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа22 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија1 ден

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион1 ден

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Досие