Контакт

Забава

Осумдесетгодишен Јапонец стана најстариот освојувач на Еверест

Објавено пред

Осумдесетгодишниот јапонски алпинист Јуиширо Миура, кој имал четири операции на срцето, се искачи во четвртокот на Монт Еверест со што стана најстариот освојувач на највисокиот планински врв на планетата.

Јуиширо Миура се искачи на врвот висок 8.848 метри на Хималаите, по стандардната југоисточна траса по којашто пред шеесет години први минаа британскиот алпинист сер Едмунд Хилари и шерпасот Тенцинг Норгаи. На Еверсет Јапонецот се искачил во придружба на уште тројца сонародници, меѓу кои и неговиот син, како и шест непалски шерпаси, пренесуваат светските агенции.

„Чувството е прекрасно“, изјавил Миура по доаѓањето на врвот, јавувајќи им се со сателитски телефон на роднините и пријателите собрани во јапонската престолнина Токио, пренесува Reuters.

Инаку трето искачување на Јуиширо Миура на Монт Еверест или познат и како „покривот на светот“. Миура веќе влезе во Гинисовата книга на рекордите кога беше регистриран како најстариот освојувач на Еверсет кога во 2003 година како 70-годишник го совлада врвот. Тогаш тоа беше неговото прво искачување на легендарната планина.

Неговиот рекорд беше надминат во 2007 година од страна на неговиот сонародник Катцусуке Јанагисава, кој тогаш имаше 71 година, а од мај 2008 година рекордот го држеше Непалецот Бахадур Перчан кој се искачи на Еверест на возраст од 76 години. И Миура истата година го направи своето второ искачување на Еверест, имаше 75 години, односно една година беше помлад од тогашниот најстар искачувач на врвот.

„Кога се искачив на 75-годишна возраст, сфатив дека ништо не е невозможно“, изјави Миура.

Дека станува збор за несекојдневен алпинист потврдува и податокот дека во 1970 година Миура бил првиот кој од Еверест се спуштил со скии. Тргнал од височина од околу осум илјади метри и користел падобран за кочење при спуштањето.

Филмот „Човекот кој со скии се спушти од Еверест“ кој беше награден со Оскар во категоријата документарни филмови, е снимен токму за Јуиширо Миура кој инаку потекнува од навистина здрава и долговечна фамилија, бидејќи неговиот татко Кеизо Миура од Мон Блан се спушти со скии на возраст од 99 години./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Тврдењето на Ники Минаж за несакани последици од вакцината наиде на остра осуда

Објавено пред

Министерот за здравство на Тринидад и Тобаго, Теренс Дејалсинг, го нарече лажно тврдењето на американската раперка Ники Минаж дека еден човек од карипскиот остров имал отечени тестиси по примањето вакцина против Ковид-19.

Минаж, родена во Тринидад, предизвика меѓународен бес со твитот во кој тврди дека нејзин братучед од Тринидад одбива да прими вакцина бидејќи неговиот пријател станал импотентен откога бил вакциниран.

„Неговите тестиси отекоа. Требаше да се жени за неколку недели, сега девојката ја откажа венчавката“, напиша Минаж во понеделникот за своите 22,6 милиона следачи на „Твитер“.

Твитот предизвика меѓународна реакција, при што високи преставници на здравствените власти во САД и Британија ги осудија ваквите тврдења.

А Дејалсинг твитот на раперката номинирана за „Греми“ го коментира како губење време.

„Една од причините зошто не можевме да ѝ одговориме на Минаж вчера е тоа што моравме да провериме и да се увериме дали она што го тврди е вистинито или лажно. За жал, изгубивме толку многу време за да го провериме ова лажно тврдење“, рече Дејалсинг.

На прашањето за твитовите на Минаж, д-р Ентони Фаучи, врвен експерт за заразни болести во САД, рече дека има многу дезинформации на социјалните мрежи.

„Не ја обвинувам за ништо, но треба двапати да размисли за пропагирање информации што навистина немаат основа, освен еднократна анегдота, а тоа не е наука“.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) „Телохранител“ добива холивудски римејк

Објавено пред

„Телохранител“, филмот од 1992 година што ѝ ја лансира актерската кариера на покојната Витни Хјустон и ја претстави нејзината најпозната песна, ќе добие нова верзија.

Холивудското филмско студио „Ворнер брос“ во средата соопшти дека преработката на романтичниот трилер е во развој со сценарио напишано од американскиот драматург Метју Лопез.

Не беа дадени детали за кастингот, дејството или потенцијалниот датум на објавување, но „Ворнер брос“ откри дека Лоренс Кесдан, писател и продуцент на филмот од 1992 година, ќе ја копродуцира новата верзија.

Хјустон го имаше своето актерско деби во „Телохранител“ глумејќи пејачка што ја штити поранешен агент на тајната служба (Кевин Костнер) од непознат демнач.

И покрај тоа што немаше добри рецензии од критичарите во тоа време, тој беше втор најголем филм на светските киноблагајни во 1992 година, а изведбата на Хјустон на баладата на Доли Партон, I Will Always Love You, стана класик.

Прикажи повеќе...

Забава

Ќерката на Ирина Шајк се плаши од папараци

Објавено пред

35-годишниот супермодел има четиригодишна ќерка Леа со својот поранешен партнер Бредли Купер и откри дека морале да ѝ објаснат дека папараците „само си ја вршат работата“ кога го фотографираат семејство бидејќи таа е преплашена од нив.

„Леа ги здогледува папараците од километри. Моравме да ѝ објасниме: тие само си ја вршат својата работа. Со продажба на фотографии тие заработуваат за живот. Не треба да се плашиш“.

Ирина го држи својот личен живот подалеку од рефлекторите колку што е можно за да ја заштити својата ќерка. А што се однесува до Бредли, кого го нарече практичен татко, сака сам да се грижи за својата ќерка кога се заедно.

„Тој е целосенo посветен татко – нема дадилка. Леа отиде на одмор со него речиси две недели – јас не им се јавив ниту еднаш“, рече таа во интервју за магазинот „Хајстајл“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години, покажа израелска студија

Третата доза на вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19, значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа...

Европа34 минути

Австрија го блокира надоместокот за невработените лица што одбиваат вакцинација

Австриската служба за вработување одлучи да ги блокира надоместоците за невработеност за оние кои не сакаат да се вакцинираат. Од...

Свет52 минути

Кина сака пристап до транспацифичкиот партнерски сојуз

Министерот за трговија на Кина во писмена форма му го го предаде барањето за придружување кон договорот за слободна трговија...

Европа1 час

Орбан: Унгарија ќе биде меѓу последните што ќе ја напушти ЕУ доколку некогаш се расформира

Унгарија мора да остане членка на Европската Унија за да обезбеди постојан пристап до нејзиниот единствен пазар, изјави денеска премиерот...

Регион2 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет2 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија21 час

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија1 ден

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа2 дена

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Досие