Контакт

Забава

Гондолиерите на алкотест?

Објавено пред

Гондолиерите во Венеција би можеле да бидат принудени да обавуваат алкотест и тест на дроги, по извештајот дека некои од нив „непримерно се однесувале“, јави италијанската агенција АНСА.

Нивните будалаштини го наведоа претседателот на здружението на гондолиери Никола Фалкони да предложи тестирање.Ова прашање е покрената по неодамнешниот инцидент во кој еден гондолиер е снимен како се соблекува и скока во каналЛевичарските членови на градскиот совет на Венеција веднаш побараа одземање на дозволата на сите гондолиери вклучени во овој инцидент. Тие велат дека гондолиерите ја претставуваат Венеција пред светот и како такви треба да ги почитуваат стандардите на пристојното однесување.Фалкони рече дека во понеделник ќе предложи ненајавени алкотестови и тестови за дрога врз сите кои управуваат било каков вид на пловило во „градот на вода“. /крај/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Гвинет Палтроу и Бред Фалчук сè уште се во фаза на меден месец…три години откако го врзаа јазолот

Објавено пред

Дури и по три години брак и глобална пандемија, Гвинет Палтроу и нејзиниот сопруг Бред Фалчук и понатаму се чувствуваат дека се во фаза на меден месец.

Двојката, која се венчаше во дворот на својот дом во Ист Хемптон, започна врска само неколку месеци откако Гвинет се разведе од Крис Мартин во 2014 година по десет години брак.

„Навистина сум среќна што се омажив за Бред. Успеавме да продолжиме понатаму по сите работи што сме ги поминале во животот и да создадеме нешто неверојатно “, рече таа за „Пипл“.

„Благодарна сум за нашата хемија. Тоа може да ви помогне да поминете низ тешки ситуации.“

„Многу е важно да се биде искрен“, додаде основачката на „Гуп“. „Ако се обидуваш да задоволиш некого или да бидеш некој што не си, се лажеш себеси.“

Зборувајќи за минатите врски, таа призна дека не била усогласена со себе и со партнерот, што не било позитивно за неа.

Прикажи повеќе...

Забава

„Не е време за умирање“ со глобална заработка од приближно 500 милиони долари

Објавено пред

Додека филмскиот бизнис сè уште полека закрепнува од долгиот прекин среде пандемија, No Time to Die  стана втор холивудски филм од 2021 година кој ја премина сумата од 500 милиони долари.

25-тата авантура на Џејмс Бонд надмина 368 милиони долари во средата со бруто приход од 474 милиони долари во светски рамки, според „Дедлајн“.

Последниот филм на Даниел Крег како 007 се очекува да ја надмине пресвртницата од 500 милиони долари во текот на викендот, втор домашен филм што ќе го стори тоа по „Ф9“ (деветтото продолжение на „Брзи и бесни“).

Прикажи повеќе...

Забава

Алесандра Амброзио излегува од час по пилатес како на модна писта

Објавено пред

Алесандра Амброзио изгледа опуштено и фит во спортски комплет од два дела по завршувањето на пилатес-тренинг во средата.

Атрактивната Алесандра изгледа убаво во кое било време од денот. 40-годишната мајка на две деца на себе има црн спортски градник со деколте и тренирки со висока половина.

Бразилскиот супермодел носи два пијалака и маска за лице во раката додека се шета по тротоарот како на своја модна писта.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа1 час

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија3 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ4 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет5 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет5 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет5 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија16 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет18 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија20 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ22 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија22 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија23 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија24 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија1 ден

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија1 ден

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 ден

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт1 ден

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Досие