Контакт

Забава

Филмаџија верува дека партитура крие тајна за нацистичкото злато

Објавено пред

Холандски режисер верува дека тајната на исчезнатото нацистичко злато се партитурата Marsch Impromptu, пишува магазинот Der Spiegel кој потсетува дека златото исчезнало последните денови од нацистичка Германија и дека со децении останува нерешена мистерија.

dobivaj vesti na viber

Режисерот Леон Гиесен ги проучувал старите записи на партитурата Marsch Impromptu ба композиторот Готфрид Федерлејн и верува дека во нов е запишан клучот до озлогласеното злато којшто го вметнал Мартин Борман личниот секретар на нацистичкиот челник Адоф Хитлер.

За него се особено симптоматични зборовите вметнати во партитурата „каде што Матеј ги влечеше сатенските конци“, што според Der Spiegel Online, се однесува на Митенвлад, град во Германија познат по традицијата на изработка на виолини.

Според Гиесен, таа партитура содржи шематски дијаграм на железничките шини коишто минувале низ градот на почетокот од 1940-те, а зборовите „крајот на танцот“ значи дека богатството може да се наоѓа на местото каде што некогаш стоеле железничките браници.

Оваа теорија првпат ја пласираше холандскиот писател Карл Хамер Каатее минатата 2012 година кога ја објави скенираната партитура стара со децении. Самата музика нема ништо исклучително, но писателот состави белешки за разоткривање на мистеријата. Според него, Борман во последните денови од Втората светска војна го искористил Marsch-Impromptu за да ја сокрие тајната локација на којашто е сокриено богатството коешто се состои од 100 златни прачки и колекцијата на дијаманти на Хитлер позната како „Солзите на волкот“. Фирерот, наводон имал намера документот да му биде предаден на секретарот на Националсоцијалистичката партија Франц Ксавер Шварц во Минхен, но наместо тоа Шварц бил уапсен.

Работејќи одделно од писателот Каатее, режисерот Гиесен собираше донации преку интернет за започнување на потрагата во Митенвалд. Првичните дупчења наводно биле успешни, копачите наишле на „невообичаени“ метали, вели Гиесен за магазинот.

Инаку Карл Хамер Каатее е познат по книгата што ја објави во 2006 година „Satan’s Song“ во којашто е наводно поместена фикциската верзија на вистинската приказна на потрагата на американската разузнавачка агенција CIA по доказите за постоењето на Исус Христос./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Де Ниро повторно ќе се обедини со Николас Пилеги за нов филм

Објавено пред

Роберт де Ниро повторно ќе работи со авторот на Goodfellas („Добри момци“), Николас Пилеги, на претстојниот филм насловен Wise Guys, во кој ќе портретира два различни мафијашки шефови.

dobivaj vesti na viber

Пилеги, кој исто така е косценарист на „Казино“ во режија на Мартин Скорсезе, а во кој глуми Де Ниро, ќе работи со режисерот Бери Левинсон за да го изработи филмот, пишува „Холивуд репортер“.

Филмот ќе биде интересен предизвик за Де Ниро, бидејќи 79-годишниот двократен добитник на „Оскар“ ќе има двојни улоги како вистинските италијанско-американски мафијаши и ривали Вито Џеновезе и Френк Костело, откриваат извори за „Холивуд репортер“.

Прикажи повеќе...

Забава

Адел: Oдложувањето на престојот во Лас Вегас бeше најлошиот момент во мојата кариера

Објавено пред

Одлуката на Адел да го одложи престојот и настапите во Лас Вегас била најлошиот момент во целата нејзина кариера.

dobivaj vesti na viber

Поп-ѕвездата требаше да започне серија концерти во Син Сити уште во јануари, но таа откажа во последен момент, со објаснување дека пандемијата ја спречила да го организира престојот – а сега откри дека кризата направила да се чувствува девастирана и засрамена.

Во интервју за британски „Ел“ таа рече: „Тоа беше најлошиот момент во мојата кариера, убедливо најлош. Бев толку возбудена поради закажаните настапи. Беше разочарувачки што морав да ги откажам“.

Поп-дивата објасни што тргнало наопаку, признавајќи дека поставувањето на сцената не се одвивало како што треба.

„Едноставно немаше душа во неа. Поставувањето на сцената не беше правилно. Беше многу одвоена од мене и мојот бенд, и немаше интимност. И можеби се трудев премногу сè да биде во најдобар ред,“ објасни таа.

Настапите „Викенди со Адел“ во Колосеумот во палатата Цезар ќе траат од 18 ноември до 25 март 2023 година. Покрај 24-те презакажани датуми, додадени се уште осум изведби.

Прикажи повеќе...

Забава

Шантел Џефрис: Животот е плажа

Објавено пред

Шантел Џефрис ги намачи нејзините 4.7 милиони следачи на Инстаграм во понеделникот, кога се огласи со нова дрска објава.

dobivaj vesti na viber

29-годишната диџејка и модел сподели неколку фотографии на кои позира во бебешко сино бикини на одмор на Бахамите.

Поранешнaта девојка на Џастин Бибер ги покажа своите облини, а и безгрижниот дух со необичен опис на објавата: „Животот е плажа“.

Инфлуенсерката стои на бел песок за секси фотографија покрај море.

Џефрис ја покажа својата природна убавина без шминка за денот на плажа со пријателката Сара Снајдер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Алигатор убил жена откако несакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет40 минути

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува Јонхап. Лансирањето се...

Свет43 минути

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија13 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ14 часа

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија17 часа

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија19 часа

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија19 часа

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија19 часа

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија20 часа

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија22 часа

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион24 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија1 ден

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија1 ден

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа1 ден

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа1 ден

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа1 ден

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија2 дена

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија2 дена

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...