Контакт

Забава

Сликата на убиецот на Трејвон Мартин продадена за 100.000 долари

Објавено пред

Сликата што ја насликал Џорџ Зимерман, кој во јули годинава беше ослободен од обвинението за убиство на црниот тинејџер Трејвон Мартин, е продадена изминатиот викенд на eBay за повеќе од 100 илјади американски долари.

За сликата на американското знаме со избледена сина боја на којашто пишува „Бог и правда за сите“ било лицитирано 96 пати, и е продадена за 100.099,99 долари. На прашање на AFP, од eBay одбиле да дадат податоци за купецот.

Во описот на делото на онлајн страницата на најголемата аукциска продавница, авторот навел дека „пронашол начин да се изрази“. „Мојата уметност ми овозможува промислување и ми нуди терапевтска помош“, напишал 30-годишниот Џорџ Зимерман.

Според интернет страницата на телевизиската мрежа ABC, Зимерман ќе ги употреби парите за намирување на судските трошоци во висина од два милиона долари.

Трејвон Мартин, момче од афроамериканско потекло, на 26-ти февруари 2012-та година беше убиен во Санфорд, предградие на Орландо, откако во него по кратка кавга пукал Зимерман, кој во моментот бил на граѓанска стража.

Според снимениот полициски повик, Зимерман тврдел дека бил нападнат од Мартин, кој го соборил и започнал да го тепа, по што Зимерман го извлекол својот пиштол и пукал во него. Зимерман потоа од обвинителството беше обвинет за убиство без умисла, а неговата одбрана се повика на законот за самоодбрана.

Џорџ Зимерман, бил припадник на ткн „граѓанска стража“, која ја сочинуваат жители на некои квартови кои спроведуваат редовни патроли по улиците за да спречат провали и кражби.

Во својата одбрана тој наведе дека на 26-ти февруари 2012 година, во текот на една таква патрола го забележал 17-годишниот Трејвон Мартин и го запрашал што работи. Тој, наводно, не сакал да му договори, па Зиемрман повикал полиција, која му рекла дека испраќа свое патролно возило и дека тој треба да се оддалечи. Меѓутоа Зимерман тоа не го сторил, туку продолжил да го следи Мартин, по што дошло до физичка пресметка во која Зимерман, како што тврдеше пред судот, во страв за својот живот морал да пука во Мартин, кој потоа им подлегна на повредите.

Случајот доби големо медиумско покривање, а според дел од американските медиуми, за време на судењето обвинителството лошо го подготвило предметот, а одбраната успеала да ги убеди поротниците дека Зимерман навистина делувал во самоодбрана.

Сево ова предизвика шок во американската јавност, протести во повеќе градови низ државата и ги подели САД на поборници за правото на носење оружје и активистите против расизмот./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Анџелина Џоли ги почести Захара и Вивиен вечера на Денот на ќерките

Објавено пред

Ѕвездите пронајдоа начини да го одбележат меѓународниот Ден на ќерките, 27 септември, односно четвртата недела во септември.

И Анџелина Џоли ги почести двете ќерки вечера во познатиот селебрити ресторан „Крег“ во квартот Западен Холивуд.

Актерката го задржа својот изглед едноставен за ноќното излегување со девојчињата, одлучувајќи се за црн фустан со долги ракави.

Захара (15), која што Анџелина ја посвои во 2005 година на шестмесечна возраст, одеше напред пред мајката и сестрата Вивиен (12) на пат кон ресторанот.

„Лејдис најт“ – другите четири други деца, Медокс (19), Пакс (16), Џон (14) и братот близнак на Вивиен, Нокс (12 ) кои го дели со поранешниот сопруг Бред Пит – останаа дома.

Прикажи повеќе...

Забава

Ана де Армас со пријателка на ручек на калифоринската „Венеција“

Објавено пред

Актерката Ана де Армас во четвртокот беше видена како руча со една пријателка во вегетаријанскиот ресторан The Butcher’s Daughter на познатата плажа „Венеција“ во Калифорнија.

32-годишната Кубанка избра лежерна комбинација – бела блуза со куси ракави и црни панталони – за прошетка и попладневен оброк.

Помина повеќе од еден месец откако Ана е забележана со својот 48-годишен партнер Бен Афлек со кого се запозна на снимањето на еротскиот трилер „Длабока вода“.

Последен пат беа видени заедно на плажата „Венеција“ на 20 август.

Прекрасната Кубанка е Бонд-девојка во најновиот од серијалот филмови за тајниот агент 007 – „Нема време за умирање“.

Афлек наводно е во Ирска, каде што го снима „Последниот дуел“, во режија на Ридли Скот, со најдобриот пријател Мет Дејмон како втор главен протагонист. Во филмот е и актерот од „Војна на ѕвездите“, Адам Драјвер.

Прикажи повеќе...

Забава

Џесика Алба и ќерка ѝ изгледаат како сестри

Објавено пред

Атрактивната холивудска актерка Џесика Алба (39) и нејзината 12-годишна „мини јас“ ги потсетија фановите на нивната сличност во ново видео споделено во четвртокот.

Во клипот Онор е речиси на иста висина како мајка си додека стојат рамо до рамо во нивната кујна и покажуваат корпи со подароци. Но, се чини дека мама носи високи потпетици бидејќи на почетокот на овој месец Алба плачеше кога сфати дека ќерка ѝ е повисока од неа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

Трамп: Политичарите да се тестираат на дрога пред дебатите

Претседателот на САД Доналд Трамп вели дека ќе побара неговиот противкандидат на претседателските избори, Џо Бајден да се тестира за...

Македонија9 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион10 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет11 час

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет12 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ13 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија14 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија15 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ16 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа16 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет16 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ18 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа19 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет20 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија1 ден

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа1 ден

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија2 дена

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија2 дена

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет2 дена

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија2 дена

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Досие