Контакт

Забава

И по 55 години останува обвиена со мистерија смртта на деветте планинари под Урал

Објавено пред

Во снегот во близина на Планината на смртта на Урал, загинаа девет млади планинари пред точно 55 години. Што ги натерало голи и боси да го напуштат кампот и да излезат на студ од минус 30 степени, по повеќе од половина век и натаму е мистерија.

Група од 10 авантуристи од уралскиот Политехнички факултет се упатила во 1959 година на патешествие во суровата сибирска зима, кон планината на уралскиот венец, позната како Планина на смртта. Не ни претчувствуваа дека деветмина од нив, нема да се вратат.

Водачот на групата бил 23 годишниот Игор Дијатлов, чие смрзнато тело, заедно со останатите, било пронајдено во завеаната шума. Спасувачката екипа која била испратена по нив, откако ниту по две недели од планираниот датум не се вратиле дома, ги пронашла расфрлани по снегот, полуголи и боси.

Иако умреле од последиците на смрзнување, ни 55 години по трагичниот настан, никој не знае што ноќта на 2 февруари ги натерало да побегнат од кампот и да побараат засолниште во блиската шума. Преживеал само еден член на групата – Јури Јудин, кој заради здравствени причини ги напуштил неколку дена пред мистериозното исчезнување.

Членовите на службата за спасување пристигнале до кампот на несреќните студенти на 26 февруари. Затекнале шатори искинати од внатре, расфрлана опрема, облека и други лични работи. Планинарите ги немало. Единствен знак што зад себе го оставиле биле трагите на боси нозе во снегот.

Првите тела биле пронајдени на работ на шумата половина километар од кампот. Биле тоа Георги Кривонишенко(24) и Јури Дорошенко(21), смрзнати без облека и обувки. Подоцна, нешто поблиску до кампот биле пронајдени и телата на Дијатлов, Зина Колмогорова и Рустема Слободина. Според позицијата можело да се заклучи дека се обиделе да се вратат во кампот. Но, за разлика од првите четворица, чии тела освен смрзнатините биле неповредени, Слободин имал помала фрактура на черепот.

Дури два месеца подоцна истражителите ги пронашле и останатите членови на групата. Телата на Николај Тибо-Брињол, Људмила Дубинина, Семјон Золотарјов и Александар Колеватов биле затрупани под четири метри снег, 75 метри од работ на шумата каде што биле пронајдени првите две тела.

Главата на Николајев била згмечена, на Золотарев му биле скршени ребрата, а Људмила била пронајдена без јазик и со искршени ребра. Но, на нивните тела немало ниту една модринка и гребаница. Според тоа што ја носеле облеката од оние кои први настрадале, се гледа дека умреле последни. А облеката исто ја разбудила мистеријата: била контаминирана со висок степен на радијација!

Како страдале овие девет ентузијасти, кои природата ја сакале премногу, зошто го уништиле својот камп и побегнале од него во бела смрт, кој им ги нанел тешките повреди и зошто облеката им била радиоактивна, се мистерии за кои и денес нема одговор.

Истражителите тогаш „заклучиле“ дека смртта ја предизвикала „непозната сила“, а кобниот планински премин е наречен по водачот на групата, Дијатлов премин. Случајот е затворен, а во оваа област долги години по несреќата пристапот бил забранет.

Единствениот преживеан, Јури Јудин, кого го спасило слабото здравје, половина век одбивал да зборува јавно за страшната несреќа. Сè додека не се појавил Дони Ајхар, автор кој пет години посветил на истражувањето на оваа мистерија.

Ајхар, кој и самиот се упатил по патеките на кои младите планинари го загубиле животот, дошол до теорија која би можела да го објасни нивното таинствено напуштање на кампот.

Според него, главен виновник за страшната несреќа е таканаречениот кармански вортекс, феномен што може да го предизвикаат страшните планински торнадо ветрови, а кои, докажано можат кај човекот да произведат чувство на ирационален избезумувачки страв.

Заради специфичната топографија на Планината на смртта и Дијатловиот премин, моќните ветрови од Урал во овој дел се претвораат во вртлози кои се во состојба, покрај заглушувачкото струење, да произведат и опасен инфразвук – звук со толку ниска фреквенција што човечкото уво не може да го слушне, но со многу опасни ефекти.

Студиите покажале дека инфразвукот кај човекот предизвикува несоница, губење на здивот и чувство на паничен страв. Ајхар верува дека таквиот звук, во комбинација со бучавата на планинските ветришта и клаустрофобичната внатрешноста на мрачните шатори кај планинарите можело да предизвика моментален делириум, заради што побегнале од кампот.

Кога неколку стотина метри подалеку дошле на себе, веќе било доцна. Полуголи и боси, на температура која убива, немале никакви шанси.

За трагедијата на Дијатловиот премин Ајхар напишал и книга „Планината на смртта“, а голема помош добил од Јуриј Јудин, кој на 70 годишна возраст, на само неколку месеци пред да умре, со Ајхар проговори за изгубените пријатели.

Прашањето како умреле го мачеше до крајот на животот. А одговорот, колку и да се трудиме, можеби никогаш нема да го добиеме. Баш како и тие. /крај/бл/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Британски „Милионер 2001“: натпреварувач го прашале за сливова ракија, ја повикал мајка си

Објавено пред

На „Твитер“ се шири видеозапис од популарниот квиз „Кој сака да биде милионер“ стар точно дваесет години.

Во епизодата, која се емитувала во Обединетото Кралство во февруари 2001 година, за 125.000 фунти Џон Секстон требало да одговори за сливова ракија (сливовица) и нејзината главна состојка.

Секстон, не знаејќи кое овошје е главната состојка во оваа ракија, ја повика мајка си. Таа како од топ му го даде точниот одговор и му откри дека сливовата ракија, односно slivovitz brandy, се прави од слива (англиски plum).

Секстон ѝ се заблагодари на мајка си и ѝ кажа дека ја сака, а сите во студиото ентузијастички аплаудираа на знаењето и брзината со која таа реагира. Секстон на крајот освои 250.000 фунти на квизот, а таа година стана ѕвезда во Обединетото Кралство за огромната сума што ја освои.

Клип од оваа емисија со наградното прашање деновиве објави српски твитерџија, а коментарите под објавата се урнебесни. „Мама сигурно пиела сливовица кога била на Јадран“, „Ваква сигурност во одговорот има само по испиен литар“.

„Една е мајка!“, твитна друг корисник.

Прикажи повеќе...

Забава

Шварценегер ужива во пура додека вози винтиџ „екскалибур“ во Лос Анџелес

Објавено пред

Арнолд Шварценегер не дозволи студеното време во Јужна Калифорнија да го спречи од дневен излет со неговиот кабриолет.

Папараците го забележаа холивудскиот терминатор (74) во неделата како вози класика лимузина „екскалибур“ во Лос Анџелес додека дува пура.

Поранешниот гувернер на Калифорнија на себе има кафеава кожена јакна со амблем од државното знаме на градите, а американското знаме на раката.

Моделот „екскалибур“ (Excalibur), според „Хот-карс.ком“, првпат бил направен во 1965 година како репродукција на „мерцедес-бенц ССК“ од 1928 година.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Никол Кидман во блескаво издание 

Објавено пред

Таа ја толкува улогата на една од најпознатите телевизиски ѕвезди на сите времиња, Лусил Бол.

Затоа не е изненадување што Никол Кидман го донесе стариот холивудски гламур на црвениот тепих додека присуствуваше на премиерата на биографската драма Being The Ricardos („Да се биде Рикардос“) во Лос Анџелес во понеделникот вечерта.

Актерката (54) изгледа етерично во лелеава тоалета на „Армани прајв“ додека му се придружува на сопругот на екранот Хавиер Бардем на промоцијата на филмот.

Филмот е базиран на вистинита приказна, а дејството се фокусира на Лусил (Кидман) и нејзиниот прв сопруг Деси Арназ (Бардем), автори на серијалот „Ја сакам Луси“, додека се соочуваат со криза што се заканува да стави крај на нивните кариери и со друга криза што може да стави крај на нивниот брак.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа50 минути

По двочасовен разговор заврши видео состанокот меѓу Путин и Бајден

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден вечерва по нешто повеќе од два часа го завршија...

Македонија3 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа3 часа

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија6 часа

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија8 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија8 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија8 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа9 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија9 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет9 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет11 час

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет11 час

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет12 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ23 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион1 ден

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет1 ден

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион1 ден

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија1 ден

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет1 ден

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија1 ден

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Досие