Контакт

Забава

Петиција за полничка принцеза на Disney

Објавено пред

Повеќе од 22 илјади луѓе ја потпишале онлајн петицијата со којашто од медиумската корпорација „Disney“ се бара новиот лик на принцезата кој би бил пополничка и ми ги имал сите прекрасни особини на претходните незаборавни но слаби анимирани женски ликови, пренесува BBC.

Кампањата онлајн го организирала американската средношколка Џевел Мур од местото Фармвил во сојузната американска држава Вирџинија, којашто и самата е полничка и верува дека позитивен „покрупен“ лик би испратил поттикнувачка порака за жените низ светот коишто се борат со вишокот килограми.

„И самата сум покрупничка, а знам уште многу девојки на коишто им е потребен еден таков медиумски лик во поголема величина“, ја појаснува Мур својата иницијатива.

„Кога Disney би го направил главниот женски лик во поголема величина кој би бил исто толку паметен, прекрасен и незаборавен како и некои други, тоа и донело многу добро на сите оние дебелки во светот којшто непрестајно да се бомбардираат со призори поради кои се чувствуваат грди, бидејќи не им одговараат на слабите стандарди“, порачува Мур.

Медиумската франшиза Disney Princess во сопственост на компанијата „Walt Disney Company“ е основана кон крајот на 1990-те а ги опфаќа некои од најпознатите Дизниеви женски ликови како Снежана креиран во 1937 година, Пепелашка во 1950-те, Малата сирена во 1989-та, Покохонтас во 1995 година и други.

Познатите анимирани филмови на „Walt Disney Company“ покажуваат донекаде помодерни размислувања, па на пример во „Многу заплеткана приказна“ од 2010 година и во „Снежното кралство“ од 2014 година, меѓутоа иако главните хероини се посмели и понезависни, сите се слаби.

Засега од „Walt Disney Company“ не одговорија на петицијата на Мур.

Ким Калмон, потпретседателка за дизајн во компанијата „Mattel“, којашто ги произведува куклите Барби често критикувана поради нереалните телесни пропорции, во едно интервју се обиде да го одбрани ставот на произведувачите по ова прашање. „Девојчињата светот го гледаат сосема поинаку од нас возрасните, Ме му пристапуваат од тој агол и со иста вид товар како ние“, вели Калмон. Тврди дека нејзината компанија е заинтересирана за „развивање“ на телот на Барби, но напомена дека мораат да внимаваат таа и натаму да може да ја облече својата облека./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) „Црвено известување“ најгледан филм во историјата на „Нетфликс“

Објавено пред

Од „Нетфликс“ објавија дека акционата комедија Red Notice („Црвено известување“) е нивниот најгледан филм.

Објавен на платформата на 12 ноември, веќе на првиот ден од неговото емитување стана најгледаниот филм на стриминг-услугата.

Тој е во категоријата топ-10 филма во последните три недели, а моментно 50 отсто од претплатниците на „Нетфликс“ го гледале филмот, пренесува Си-ен-ен.

Веста на социјалните мрежи ја споделија и ѕвездите на филмот Гал Гадот и Двејн Џонсон.

„Не можам да ви кажам колку сум среќна, колку сум благодарна, колку сум воодушевена од овие луди статистики и информации. Го направивте нашиот филм најгледан во историјата на ‘Нетфликс’!!! Вие сте причината зошто ги правиме овие филмови. Вашата љубов ни значи сѐ. И во никој случај не го земаме тоа здраво за готово. Ви благодарам“, напиша Гал на својот инстаграм-профил.

Прикажи повеќе...

Забава

Во британските весници имало 843 написи за Меган Маркл во период од две години

Објавено пред

Принцот Хари и Меган Маркл, војводата и војвотката од Сасекс, ја шокираа јавноста кога на 8 јануари објавија дека ја напуштаат функцијата високи членови на кралското семејство.

Една од најзначајните промени што парот ги прави е да им ограничи пристап на група британски медиуми до личните соопштенија за печат по долгогодишно медиумско покривање и уредничка политика со фаворизам за која парот смета дека била неправедна и која имала цел да шири јавно мислење против Меган.

Од објавата, новинари открија некои од најподлите и најосудувачки наслови на британски медиуми за Меган и ги споредија со она што истите медиуми – понекогаш дури и истите автори – мислат за слични ситуации кога била вмешана војвотката од Кембриџ Кејт Мидлтон, сопругата на принцот Вилијам.

И покрај нејзиното отсуство, Меган сè уште е најозборуваната кралска личност во Велика Британија. Се чини дека таа е главниот лик во сечиј разговор.

Според анализата на „Гардијан“, во периодот меѓу 2018 и 2020 година имало 843 написи за Меган во 14 печатени весници, а со нејзиното неодамнешно интервју за „Шоуто на Елен Деџенерес“, има уште повеќе да се каже за војвотката од Сасекс.

Шпекулации, озборувања, омраза, булинг, расизам… таа се соочи со сето ова. Нападот врз нејзиниот лик, нејзиното семејство и нејзината боја стана главна вест на големите британски публикации и на социјалните мрежи.

Откако се стекна со кралски статус, Меган беше изложена на екстремен булинг од страна на печатот, кој себе си дава слобода да известува за јавни личности.

И како што еднаш праша еден човек: „Слобода за што? Слободата на печатот има за цел да ги повика на одговорност оние кои се на власт. Тоа е платформа за да се слушнат различни гласови. Меѓутоа, како оваа слобода се поврзува со нападот против Меган Маркл?“

„Дали е слободата да малтретираш? Дали е слобода да се објавуваат приватни писма во јавност? Дали е слобода да се споредува женско дете со животно – со мајмун? Дали е слобода да ја избркаш од земјата? Дали е слобода да ја обвинувате за одлуката да се повлече од кралските должности?“

Прикажи повеќе...

Забава

Сандра Булок продава стан во кулата Сиера Тауерс

Објавено пред

Сандра Булок се збогува со својот стан високо над Лос Анџелес во кулата Сиера Тауерс откако го објави на пазарот на недвижности.

57-годишната актерка го огласи стилскиот луксузен апартман во висококатницата во Вест Холивуд за 4,5 милиони долари.

Таа има уште еден апартман на истата локација, пренесуваат таблоидите, додавајќи дека планира да го задржи вториот.

Скапата висококатница, која „Холивуд репортер“ ја опишува како „необична и секси“ дестинација за славните личности од т.н. А-листа, ретко има отворени простори благодарение на големата побарувачка од холивудските ѕвезди.

Станот на Булок се наоѓа на 22. спрат од 31-катната кула и е целосно реновиран.

Единицата, која датира од 1965 година, претходно беше во сопственост на ѕвездата на „Пријатели“, Метју Пери, пред таа да ја купи. Во високата кула моментално живеат Кортни Кокс, Адам Сендлер, Кели Озборн и рокерот Пи Џеј Харви.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија5 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија7 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет8 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија9 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија10 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија11 час

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија12 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет13 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија14 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија14 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа15 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија1 ден

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија1 ден

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион1 ден

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет1 ден

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија1 ден

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 ден

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ1 ден

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија1 ден

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Досие