Контакт

Забава

5 причини зошто е добро да имате куче за домашно милениче

Објавено пред

Денес е Светски ден на животните, а Simple ве повикува да бидете хумани и да се грижите за нив. Да се има куче е одлично од 100 причини, а овој пат се наведени пет од нив.

dobivaj vesti na viber

Не е кажано без причина дека кучето е најдобриот пријател на човекот. Кучињата се наши животни придружници и најверни пријатели, ни даваат голема радост и безусловна љубов. Постојат многу причини зошто е одлично да сe има куче како домашно милениче, што сите сопственици на кучиња многу добро ги знаат, а на Светскиот ден на животните експертите се надеваат дека многу луѓе ќе се охрабрат да станат сопственик на еден крзнен пријател.

Да се има куче е голема, но и прекрасна обврска. Без разлика дали сакате да купите чистокрвно куче со педигре или да посвоите куче на кое му треба дом, експертите тврдат дека тоа ќе биде една од најдобрите одлуки. А еве и зошто:

– Никој не ви се радува како вашето куче. Да се има свое семејство е прекрасно, но сите сопственици на кучиња ќе ви кажат дека никој од членовите на нивното семејство не ги очекува со таква радост повеќе од нивното куче. Кучињата даваат безусловна, несебична љубов, а за возврат не бараат ништо друго освен можеби малку храна и повремено тапкање по главата. Тоа количество  среќа што го покажува кучето кога ја отклучувате вратата и влегувате дома, што веднаш го подобрува расположението, не може да се измери со добар шопинг, вкусна торта или добра песна. Нивната среќа е толку заразна што веднаш ќе се чувствувате подобро по напорниот работен ден.

– Без разлика дали сте интроверт или екстроверт, откако ќе добиете куче, најмногу ќе уживате во неговото друштво. Сигурно знаете барем едно лице кое во минатото било строго против чување куче дома, а потоа кога пристигнало кучето, му ја дало својата фотелја, спијат заедно во кревет и тајно разговораат. Ова е затоа што кучињата обезбедуваат најдобра удобност, слушаат внимателно без осуда и секогаш се тука за вас кога сте лошо расположени или тажни. Јапонска студија од 2009 година покажа дека само гледањето во очите на вашето куче го зголемува нивото на окситоцин, попознат како хормон на љубовта. Некои студии покажаа дека поседувањето куче може да ја ублажи депресијата, особено кај постарите лица.

-Кучето ќе ве поттикне да се движите повеќе. Дури и кога сте толку уморни наутро што едвај ги отворате очите или едвај чекате да се вратите од работа и да легнете во кревет, треба да го направите следново – земете го крзнениот миленик на прошетка. Кучето треба да се носи на прошетка најмалку двапати дневно. На некои кучиња им требаат 15-20 минути пешачење, на некои им требаат минимум 40 минути, додека на некои им треба добро трчање за да се ослободат од вишокот енергија. Следствено, и вие ќе бидете принудени да се движите секојдневно, што може да биде само плус за вашето здравје.

-Кучињата го ублажуваат стресот. Не само што го подигнуваат расположението, туку тие се и еден вид антистресна терапија. Според студија спроведена пред повеќе од 30 години од Арон Качер од Универзитетот во Пенсилванија и Алан Бек од Универзитетот „Пердју“ во Индијана, играњето со куче или дури само галење куче што го знаеме го намалува крвниот притисок и отчукувањата на срцето, го забавува дишењето и речиси веднаш ја релаксира напнатоста. Оваа студија е потврдена со неодамнешните кои покажуваат намалено ниво на хормони на стрес, дури и кај луѓе кои земаат лекови за намалување на крвниот притисок.

-Сопствениците на кучиња дејствуваат привлечно. Покрај тоа што ја зголемуваме социјалната интеракција со другите луѓе (секогаш ќе застанете да поразговарате со соседите, другите сопственици на кучиња или оние кои едноставно сакаат да го галат вашето куче и да го дознаат неговото име), кучињата ги прават своите сопственици попривлечни во другите очите на луѓето. Студија спроведена во Обединетото Кралство на примерок од 700 луѓе го покажа следново: 60% од испитаниците веруваат дека кучето ве прави попривлечни, а 85% од нив мислат дека луѓето се попристапни кога се во друштво на куче.

Забава

Шерон Стоун го краси црвениот тепих на годишната гала на Клајв Дејвис

Објавено пред

Шерон Стоун ги привлече сите погледи на себе кога пристигна на годишната гала на Клајв Дејвис, која традиционално се одржува во Лос Анџелес еден ден пред доделувањето на Греми-наградите.

dobivaj vesti na viber

64-годишната актерка од „Ниски страсти“ изгледа модерно и елегантно во розов костим украсен со тил на саботниот настан што ги собра ѕвездите на Холивуд.

Цртите на лицето, кои видно им пркосат на годините, ги истакна со блескава палета на шминка.

Изгледот го комплетира со раскошен сребрен ѓердан, а таблоидите коментираат дека зрачи со самодоверба додека позира пред камерите.

Забавата позната како Pre-Grammy Gala е меѓу последните настани што се одржуваат во текот на неделата на „Греми“, а која кулминира со најголемата вечер во музиката.

65. доделување на Греми-наградите се одржи синоќа во арената „Крипто“ во Лос Анџелес.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Антонио Бандерас открива дека неговиот лик во „Индијана Џонс 5“ е сојузник

Објавено пред

Мачорот во чизми на Антонио Бандерас ги натера гледачите да молат за милост, но неговиот лик во „Индијана Џонс и бројчаник на судбината“ не е само со остри заби и канџи.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за „Инсајд тотал филм“, Бандерас открива дека неговиот лик игра многу мала улога и е пријател на славниот Индијана Џонс кого го глуми Харисон Форд, еден и единствен, како што го нарече.

Бандерас говореше и за своето искуство со работа со Форд, негова икона уште од детството, и за возбудата што еден ден ќе го сподели филмот со своите внуци.

„Беше прекрасно само да бидеш блиску до него. Некои денешни интервјуери ми велат: О, боже, имав седум години кога излезе ‘Шрек 2’, а сега имам 27 години и ве интервјуирам и од тогаш ги гледам вашите филмови“.

„Истата работа ми се случи со Харисон. Се сеќавам на првиот пат кога го гледав ‘Индијана Џонс’ и откачив“, рече актерот. „Самото тоа што сум таму. Самото тоа што моето име е поврзано со Индијана Џонс е нешто големо. Ако мојата ќерка некогаш добие бебе, можам да ѝ кажам: еј, дедо направи филм со Индијана Џонс“.

Во режија на Џејмс Менголд, петтото продолжение со оригинален наслов Indiana Jones and the Dial of Destiny прикажува како Форд се враќа во својата легендарна улога на археолог авантурист и се бори со своите стари непријатели, нацистите.

Филмот треба да пристигне во кината на 30 јуни 2023 година и, најверојатно, е големото збогување на Харисон Форд со познатиот авантурист археолог имајќи предвид дека актерот веќе наполни 80 години.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) „Греми 2023“: зад песната на годината се крие неверојатна приказна

Објавено пред

Бони Рајт беше вчудовидена кога освои „Греми“ за песна на годината на синоќешната церемонија во Лос Анџелес, еден од најголемите настани во музичката индустрија.

dobivaj vesti na viber

73-годишната пејачка и текстописец се закити со една од главните награди. Нејзината песна Just Like That беше прогласена за песна на годината.

Џил Бајден ѝ ја врачи наградата, а Бони не можеше да поверува дека е победничка во оваа престижна категорија. „О, боже. Многу сум изненадена. Не знам што да кажам. Ова е нереален момент“, рече Бони. Таа ѝ се заблагодари на Академијата што ја цени уметноста на пишување песни и што ѝ оддаде почест.

„Не пишувам многу песни, но толку сум горда што ја цените оваа“, додаде таа. „Песна на годината е прилично важна работа. Ова е голема работа за мене и многу сум горда“.

Медиумите потсетуваат на неверојатната приказна зад Just Like That, која беше објавена во април 2022 година. Се појави на истоимениот албум, кој се искачи на 44. место на „Билборд топ-200“.

Песната ja напиша Бони, која откри дека била инспирирана од приказната за една жена, која срцето на својот починат син му го дала на друго дете. Бони ја посвети песната на својот пријател и колега Џон Прајн, кој почина во 2020 година по борбата со коронавирусот.

„За оваа песна ме инспирира неверојатна приказна за љубовта, милоста и великодушноста на некој што ги донира органите на својата сакана личност за да помогне на друга личност да преживее“, изјави Рајт. „Оваа приказна е толку едноставна и толку убава за овие времиња. И луѓето реагираа на песната, делумно поради тоа колку го сакав и сите го сакавме Џон Прајн, и тоа беше инспирација за музиката за оваа песна“, додаде таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија51 минута

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија1 час

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Свет2 часа

Нов разорен земјотрес ја погоди Турција

Турција повторно беше погодена од разорен земјотрес, со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала, само неколку часа по катастрофалниот...

Македонија2 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет4 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ4 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија5 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа6 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа6 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа6 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија17 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет17 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет18 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија19 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион19 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија21 час

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион22 часа

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија23 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...