Контакт

Забава

ВЦ шоља покрај која не е потребна тоалетна хартија

Објавено пред

Нов, почист тоалет и високи хигиенски услови се некои од предностите на новиот јапонски изум – ВЦ шоља Вашлет која има интегрирано црево од кое

Нов, почист тоалет и високи хигиенски услови се некои од предностите на новиот јапонски изум – ВЦ шоља Вашлет која има интегрирано црево од кое излегува топла вода и ги чисти деловите од телото за кои моментално се користат и по неколку метри тоалетна хартија.

Секако, за оваа постапка постои и електронско копче, така што водата почнува да тече токму тогаш кога човекот ќе посака, слично како и кај стандардното казанче, што гарантира дека нема да дојде до непријатни ситуации, пишува Дејли Мејл.

Јапонскиот производител за санитарии Тото, оваа шоља ја лансираше најмногу од еколошки причини бидејќи за производство на тоалетна хартија се уништуваат огромни шумски пространства, а посебно се искористуваат младите дрва.

Исто така, казанчето на Вашлет троши шест литри на едно пуштање, додека класичното троши и до 12 литри вода.

Покрај топлата вода која ги мие “критичните подрачја“, Вашлет има и уред за сушење на истите, што може да се намести на три различни температури.

Оваа ВЦ шоља се чисти сама и тоа со средство што не содржи опасни хемикалии, така што можете да бидете сигурни дека и на овој начин нема да ја загадите околината.

Вашлет во Јапонија станал неизоставен дел на секој тоалет, а Тото оваа недела својот хит производ ќе го претстават на саемот за санитарии во Франкфурт, надевајќи се дека својот успех ќе го прошири на европскиот пазар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Аријана Гранде и Далтон Гомез се венчаа во тајност

Објавено пред

Аријана Гранде тајно го врза јазолот со Далтон Гомез изминатиот викенд.

Пејачката и нејзиниот партнер Далтон викендов се венчаа на мала и интимна церемонија на која присуствуваа само неколку членови на нивното најблиско семејство и пријатели, потврди нејзиниот претставник.

„Тие се венчаа. Беше мало и интимно – помалку од 20 луѓе. Просторијата беше толку среќна и полна со љубов. Двојката и двете семејства не можеа да бидат посреќни,“ рече претставникот во изјава за магазинот „Пипл“.

Венчавката на Аријана и Далтон се одржа во нивниот дом во Монтесито, Калифорнија.

“И Ари и Далтон го сакаат Монтесито. Тие поминуваат многу време таму. Се чини сосема природно да се венчаат во прекрасната и историска куќа на Ари,“ анонимен извор близок до парот открива за „Пипл“.

Пејачката (27) ја објави својата свршувачка со 25-годишниот агент за недвижнини во декември, кога на Инстаграм сподели фотографија од нејзиниот прстен.

Прикажи повеќе...

Забава

Селин Дион не размислува за повторно вљубување

Објавено пред

Селин Дион откри дека не размислува за повторно вљубување по смртта на нејзиниот сопруг Рене Анжелил, во 2016 година.

Канадската пејачка позната по неколку хитови, меѓу кои и My Heart Will Go On, трагично го загуби сопругот пред пет години. Тој почина по битката со рак на грло во јануари 2016 година.

И за разлика од насловот на нејзината најпопуларна песна од филмот „Титаник“, Селин открива дека сè уште не е подготвена да продолжи понатаму, бидејќи вниманието го насочува на своите деца Рене-Чарлс (20) и 10-годишните близнаци Нелсон и Еди, и на самиот живот.

“Не знам. Немам идеја. Но, во овие моменти мојата љубов се моте деца и мојот живот со нив. Не размислувам за врска и за вљубување повторно. Дали треба да кажам дека никогаш повеќе нема да се случи? Не знам,“ рече таа како гостин во емисијата „Тудеј“.

Прикажи повеќе...

Забава

Џеф Безос има одличен совет за успех – и за возрасни и за деца

Објавено пред

Одличен совет за сите родители, но и за возрасните подготвени за промени, доаѓа од една од најуспешните луѓе денес.

Станува збор за навика што Џеф Безос ја нарекува „суперважна“ и која секогаш ја советува. Всушност, тој експлицитно ги охрабри родителите да им ја „проповедаат“ на своите деца. И како татко на четири деца, тој вели дека тоа е совет што се обидел да им го даде на сопствените деца.

Овој совет речиси во целост се совпаѓа со истражувањето на Керол Двек, професорка по психологија на Универзитетот Стенфорд.

Двек спроведе многу студии кои укажуваат на предноста на развојниот ментален склоп во однос на фиксниот ментален склоп. Кај развојниот, станува збор за напорот што го вложуваме за да постигнеме нешто, промена на нашето размислување во предизвикувачки ситуации, а фиксниот начин на размислување се однесува на талентите и карактерот што ги имаме. Ако веруваме дека нашиот успех е резултат на нашиот карактер и талент, тој припаѓа на фиксен начин на размислување.

Безос го даваше овој совет многу пати. На пример, ова го рече на доделување на награди во Сиетл пред извесно време.

„Бидете горди на вашите избори, а не на вашите таленти … Ова е нешто што е исклучително важно за младите да го разберат и за родителите да им го проповедаат на младите. Навистина е лесно за една талентирана млада личност да се гордее со својот талент: Јас сум многу паметен.Јас сум добар спортист или имам математика во малиот прст,“ рече тој.

„Тоа е добро. Треба да бидете среќни што сте талентирани. Но, не можете да бидете горди на своите таленти … Ги имате или ги немате. Она на што можете да бидете горди се вашите избори.“

„Како одлучивте да ги искористите своите таленти? Дали учевте напорно? Дали се трудевт? Вежбавте? Луѓето кои се истакнуваат комбинираат талент и напорна работа, а работата е избор. И секој мора да го направи тој избор за себе. И, тоа е нешто со што ќе бидете горди кога ќе погледнете назад во својот живот,“ рече Безосј во својот говор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот, Стево Пендаровски, и бугарскиот претседател, Румен Радев, заеднички ќе оддадат почит на делото на Светите браќа Кирил и Методиј...

Свет42 минути

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде побаран...

Свет56 минути

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загина, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет1 час

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на појасот Газа, израелските сили ја...

Свет1 час

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион14 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија15 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија15 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа15 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија18 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија21 час

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет22 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија22 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет22 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа1 ден

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет1 ден

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет1 ден

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет1 ден

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Досие