Контакт

Забава

Пронајдено чудовиштето Неси старо 200 милиони години

Објавено пред

Познатото чудовиште Неси повторно е забележано како се појавува од водите на езерото Лох Нес, но овој пат со помош на археолозите

Познатото чудовиште Неси повторно е забележано како се појавува од водите на езерото Лох Нес, но овој пат со помош на археолозите.

Имено, остатоците на познатото шкотско чудовиште што полека прерасна во мит, го извадиле Трејси Марлер и нејзиниот колега, експертот за фосили Крис Мур.

Чудовиштето Неси е морска влечуга што живеела пред 200 милиони години на подрачјето на Островот.

Неси е познат по својата долга опашка и долг врат, како и по четирите перки. Според некои пресметки, било долг нешто помалку од четири метри, а пливало и ловело долж англискиот канал.

„Коската од опашот е практично цела, како и делови на карлицата и вратот. Јасно се гледа дека некои делови се оглодани, односно на нив има траги од заби. Очигледно некои други ѕверови од тоа време го растргале телото“, рече Мур.

Бидејќи чудовиштето Неси спаѓа во редот на плезиосаури, овој пронајдок е многу редок, а со тоа и многу скапоцен. /крај/ин/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Вил Смит престојува во замокот од поранешната хит серија

Објавено пред

Свежиот принц се врати во Бел Ер.

Актерот Вил Смит повторно се дружи со диџеј Џези Џеф и актерите од „Свежиот принц од Бел Ер“ на тура низ иконскиот замок што служеше како семејна куќа во хит-серијата од 90-тите.

Престојот во замокот може да се резервира на Airbnb (Ербнб) по цена од 30 долари за една ноќ.

На Вил му се придружија и неколку други протагонисти во „Свежиот принц од Бел Ер“ (The Fresh Prince of Bel Air).

Во видеото објавено на Јутјуб во понеделникот, 52-годишниот актер се потсетува на хит серијата, која на почетокот на септември одбележа 30 години од своето деби.

Прикажи повеќе...

Забава

Елса Хоск и Том Дејли повторно се во Њујорк

Објавено пред

Тие го напуштија Њујорк и се преселија во Лос Анџелес, каде што го чекаа пикот на светската здравствена криза предизвикана од коронавирусот.

Но, по враќањето во „Големото јаболко“ на почетокот на овој месец, шведскиот модел Елса Хоск и партнерот, данскиот претприемач Том Дејли, очигледно се вратија во секојдневната рутина во метрополата на источниот брег.

Манекенката и нејзиното момче во понеделникот беа фотографирани на улиците на Њујорк. Двајцата се придржуваат на правилата за заштита, носејќи маски за лице.

Прикажи повеќе...

Забава

Амброзио ја краси насловната страница на Ел Русија

Објавено пред

Таа помогна да се додаде „супер“ во терминот „супермодел“ на својот пат кон титулалата модел со најголема заработка, и оваа титула ја освојуваше неколкупати во текот на нејзината славна кариера, пишуваат светските таблоиди.

Алесандра Амброзио се врати, красејќи ја насловната страница на уште едно списание за висока мода, само што овој пат таа го споделува центарот на вниманието со нејзината 12-годишна ќерка Ања и осумгодишниот син Ноа.

Алесандра покажува зошто беше и сè уште е еден од врвните супермодели додека ја краси насловната страница и насловната сторија на октомвриското издание на „Ел Русија“.

А во понеделникот, убавата Бразилка се огласи на Инстаграм за да им покаже на своите 10.2 милиони следачи неколку фотографи од фотосесијата за списанието.

Амброзио најпрво сподели фотографија на која се гледа како триото, облечено во соодветни комплети во маслиново-зелена боја, стојат во јога поза.

„Семејство каде што започнува животот, а љубовта никогаш не завршува!“ напиша таа во објавата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

(Видео) Потпишан етичкиот Кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан Кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет36 минути

(Видео) Војската на Нагорно Карабах соборила два азербејџански хеликоптери

Војската на Нагорно Карабах собори два азербејџански хеликоптери користејќи ракети земја-воздух „Игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 час

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија2 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија2 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија3 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија3 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет3 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија4 часа

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ5 часа

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија5 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет6 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет6 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија7 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет7 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа7 часа

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт16 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион18 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет20 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет20 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Досие