Контакт

Забава

Обезбедено враќањето на изгубениот паричник

Објавено пред

Изгубените паричници во кои има фотографии од бебе почесто се враќаат на сопствениците, докажаа научниците

Изгубените паричници во кои има фотографии од бебе почесто се враќаат на сопствениците, докажаа научниците.

Истражувачите направиле експеримент во кој оставиле 240 паричници на улиците на Единбург со цел да видат колку од нив ќе бидат вратени на сопствениците.

Некои од паричниците содржеле една од четирите фотографии: бебе, слатко кученце, семејство и портрет на постара двојка.

Некои од паричниците содржеле само картичка што укажувала на тоа дека сопственикот неодамна подарил одреден износ во добротворни цели, додека некои немале ништо посебно.

Професорот Ричард Вајсмен, психолог кој го надгледувал експериментот, вели дека вкупно 42 проценти од паричниците биле вратени.

Оние кои содржеле слики на мали деца најчесто биле враќани на сопствениците, и тоа околу 88 проценти, а и 53 отсто од паричниците со фотографија на мало слатко кученце, исто така, биле вратени.

Кај паричниците кои содржеле семејна слика биле вратени 48 проценти, а кога станувало збор за оние со фотографија на постара двојка, само 28 отсто биле испратени на сопствениците.

Најмалку вратени паричници биле оние со добротворна картичка и оние што не содржеле ништо посебно.

Очигледно сликата на детето влијае на човечките чувства, што не чуди гледајќи од еволуциска перспектива. Сепак, изненадени сме од толку високиот процент на вратени паричници, вели професорот Вајсмен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„ИМДБ“ објави листа на најпопуларните 10 филмови за оваа година

Објавено пред

Една од најпопуларните веб-страници за љубителите на филмот, „ИМДБ“ (IMDB), објави листа на најпопуларни филмови за оваа година, врз основа на тоа колку биле пребарувани од страна на корисниците.

Судејќи според листата, филмовите со суперхерои се особено популарни годинава. Еве ги филмовите кои ги зафатија првите 10 места.

10. Us

9. Aladdin

8. Alita: Battle Angel

7. Spider-Man: Far From Home

6. The Lion King

5. It Chapter Two

4. Captain Marvel

3. Avengers: Endgame

2. Once Upon A Time In Hollywood

1. Joker

Прикажи повеќе...

Забава

Aлесандра Амброзио на промоција на свој бутик во Бразил

Објавено пред

Алесандра Амброзио носеше долг зелен фустан со голем шлиц на отворањето на својот прв бутик GAL Floripa Lifestyle Brand во Бразил во вторникот.

„Ми недостига чекорењето на модната писта во шоуто на Викторија сикрет, кое е откажано. Добро се забавувавме“, рече Алесандра. Други модели во шоуто беа и Адријана Лима, Бела Хадид и Кендал Џенер. „За нас, тоа беше како почеток на Божик затоа што шоуто се одржуваше непосредно пред празникот“, рече убавицата.

„Кога шоуто се емитуваше на ТВ, порано ги собирав сите мои пријатели и правевме забава во пижами. Секогаш беше забавно и многу божикно, па сигурно ќе ми недостига тоа“.

Во вторникот таа беше во Бразил, каде што ја отвори првата продавница на својот бренд за костими за капење и бикини „ГАЛ Флорипа“.

 

Претходно, Амбросио ја искористи својата фотографија за насловната страна на декемврискиот Harper’s Bazaar Arabia за да сподели порака за глобалното затоплување и загадувањето во океаните

Таа отпатува во Арабија, едно од нејзините омилени места, за фотосесија во топлите води околу островот Заја Нураји во Абу Даби.

„Во мојата кариера посетив многу места и поминав многу време во нуркање на оддалечени места низ светот“, изјави таа за списанието. „Сакав да ја откријам убавината на подводниот живот – тој е таков магичен свет и ние сме тие што треба да го сочуваат,“ рече таа.

„Растејќи во Бразил јас отсекогаш го сакав океанот. Кога пораснав, сакав да бидам морски биолог. Поминував многу време со семејството на плажа.“

Црнокосата убавица минатото лето се придружи на иницијативата на ООН (TOGETHERBAND), глобално движење посветено на постигнување на 17 цели – од борба против сиромаштијата и гладот до градење одржливи градови и зачувување на животот под водата.

Мајката на Ања (11) и Ноа (седум), додаде: „Наскоро нашите деца ќе пливаат во море од пластика. Тие нема да уживаат во она што ние го направивме. Ова е пораката што се обидувам да ја кажам.“

.

Прикажи повеќе...

Забава

Лејди Гага повторно е во контакт со поранешниот свршеник Кристијан Карино, но како пријатели

Објавено пред

Речиси 10 месеци по откажувањето на свршувачката, Лејди Гага и нејзиниот поранешен свршеник, агентот за таленти Кристијан Карино, почнаа да разговараат меѓу себе.

Извор за американскиот таблоид US Weekly тврди дека Гага (33) и Карино (50) повторно зборуваат, но како пријатели, нагласи изворот.

Гага и Карино ја објавија својата свршувачка во октомври 2018 година по првата средба на почетокот на 2017 година, но ја поништија во февруари годинава.

Истиот извор додаде дека Гага во моментот нема сериозна врска по разделбата со Карино.

Шпекулациите за нивната разделба почнаа да се вртат во февруари кога таа беше видена на доделувањето на наградите „Греми“ без розовиот свршенички прстен.

Во меѓувреме, Гага три месеци беше во врска со Дан Хортон, но во октомври таа на „Инстаграм“ објави дека е „сингл леди“.

Карино почна да се дружи со публицистката Робин Баум во август, шест месеци по разделбата од славната поп-ѕвезда.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија6 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ9 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија10 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија10 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија11 час

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет12 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија14 часа

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија15 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет15 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија15 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет17 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион17 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија1 ден

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија1 ден

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија2 дена

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Досие